Złoty słabszy, sektor analizuje wpływ mocniejszego franka

Category: waluty
27 lipca, 2020

Wtorkowy, poranny handel w dziedzinie złotego zapewnia lekki spadek wyceny krajowej waluty po wczorajszym nieznacznym wzroście wyceny wobec CHF.

Złoty wyceniany jest poprzez rynek następująco: 4, 2549 PLN za euro, 3, 7445 PLN wobec dolara amerykańskiego a takze 4, 2548 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2, 26% w przypadku papierów 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście dni handlu w branzy polskich aktywów w dalszym ciągu ogniskuje się dzieki wpływie mocniejszego franka na krajowy rynek bankowy jak i równiez gospodarkę oraz perspektywach działań ze witryny RPP. Ponadto większość inwestorów czeka z decyzjami do czwartkowego posiedzenia EBC, gdzie oczekuje się, iż uruchomiony zostanie program skupu aktywów (QE).

Minione godziny przyniosły nam również obniżenie prognoz gospodarczych na rzecz Polski przez EBOiR. Biezace oczekiwania zakładają PKB na poziomie 3, 0% w 2015r. EBOiR zdecydował się obniżyć prognozy dla większości krajów regionu (w tym Łotwy, Litwy badz Słowacji) równocześnie podwyższając wskaźniki dla gospodarek Węgier i Słowenii.

Równocześnie w kraju trwają dyskusje nt. ewentualnych możliwości wsparcia kredytobiorców we frankach – pojawiły się już propozycje: renegocjacji umów jak i równiez umożliwienia respektowania ujemnych stóp procentowych w Szwajcarii a takze rozwiązania równoleglego do tego na, które zdecydowała się Chorwacja w niedawnych godzinach, czyli czasowego usztywnienia kursu CHF. W szerszym ujęciu ostatnie wydarzenia w CHF/PLN spowodowały, iż rynek dość ostrożnie podchodzi dzis do ZL i postac ten najwidoczniej nie zmieni się, aż do czwartkowego posiedzenia EBC.

W trakcie nowoczesnej sesji poznamy dane dot. zatrudnienia jak i równiez wynagrodzenia po grudniu przygotowane przez GUS. Rynek spodziewa się dynamik na poziomie 1, 00% r/r oraz 3, 0% r/r, a więc lekkiego wzrostu w zakresie obydwu wskaźników. W szerszym ujęciu dzisiejsze dane zostaną najwidoczniej pomięte przez rynek, gdyż uwaga krajowych inwestorów ogniskuje się w wydarzeniach na CHF a takze deflacji w naszym kraju.

W trakcie nowoczesnej sesji przedstawimy również informację o wartości podaży w czwartkową aukcję MF (5-0 mld PLN). Na ogromnym rynku udzialowcy obserwować będą dziś głównie wskazanie germanskiego indeksu ZEW, który wypełni czas po oczekiwaniu w ruch ze strony EBC.

Z rynkowego punktu widzenia obserwowaliśmy blogi spadek wyceny PLN wzgledem euro oraz dolara amerykańskiego przy jednoczesnej stabilizacji kursu CHF/PLN przy okolicach 4, 25 PLN. W mozliwosci najbliższych dni wydaje się, iż trendy te zostaną utrzymane, gdyż inwestorzy po dalszym ciągu analizują ujemne skutki umocnienia CHF gwoli Polski. Rozstrzygnięcia w zakresie układów technicznych mogą pojawić się dopiero wraz ze zbliżaniem się az do czwartkowego posiedzenia EBC.