Złoty ma jednakze szansę być nieco mocniejszy

Category: waluty
27 lipca, 2020

Był to dość ciekawy tydzień roboczy dzieki głównej parze walutowej. Dość powiedzieć, że z jakiejs strony miewaliśmy zejścia sluzace do 1, 1070 i niżej (5 czerwca we wtorek), z pozostalej natomiast – podchodzenie sluzace do 1, 1390, czyli prawie do jednej, 14 (wczoraj). Zmagania kończą się, jakim sposobem na razie, w mniejszym stopniu więcej w połowie tejze drogi – mamy 1, 12 – 1, 1250.

Przypomnijmy, że jeszcze na koniec minionego tygodnia mieliśmy pierwsze względnie niezłe dane wraz z Stanów. PMI dla przemysłu był wylacznie minimalnie słabszy od recenzje (54, jednej pkt wobec zakładanych 54, 2 pkt), ISM gwoli przemysłu nie zaakceptowac wzrósł, jednak też i nie spadł, indeks Uniwersytetu Michigan otarł się na temat prognozę. Założenia przebił np. indeks Chicago PMI, a liczba wniosków o zasiłek, podana trzydziestu kwietnia, była niewielka – podobnie jak ilosc podana w ponizszym tygodniu.

W poniedziałek przyzwoite były wiadomosci o zamówieniach w NA JUKATAN, a wciaz we wtorek niezły był ISM na rzecz usług. Inna rzecz, że w środę mocno negatywnie zaskoczył raport ADP odnosnie liczby swiezych miejsc pracy. Eurodolar powędrował na północ, zaufanie do waluty amerykańskiej spadło, a jednocześnie nic poszczególnego nie osiągnięto też w sprawie greckiej. Zero konkretnego – a dlatego nie doszło jeszcze sluzace do oficjalnego, zasadniczego rozdarcia, tj. np. zbankrtuowania Hellady, choćby i kontrolowanego. Według ostatnich doniesień, porozumienia nie będzie zapewne także i po poniedziałek, sugerował to dość jasno sam Jeroen Dijsselbloem. Tymczasem we wtorek 12 maja Grecja powinna spłacić sporą transzę pożyczki. Trzeba się więc liczyć ze wzrostem ryzyka na rynkach.

Dziś słabo wypadły niemieckie dane na temat produkcji przemysłowej, (m. in. -0, 5 proc. m/m wobec prognozy 0, cztery proc. m/m na plusie, poza tym odczyt lutowy zmniejszono z 0, 2 proc. do 0, 0 proc. ), jakie mozliwosci zapewne mogło trochę studzić zapędy dla euro. Ważniejsze były jednakze payrollsy. Otóż oficjalne bezrobocie w AMERYCE spadło sluzace do 5, 4 proc. (zgodnie z prognozą), natomiast wzrosty zatrudnienia po sektorze pozarolniczym i osobistym były odrobine niższe od momentu prognoz, lecz jednocześnie obniżono rezultaty marcowe. Np. w sektorze prywatnym wynik za luty to jednak 94 tys., zas nie 129 tys., zaś wynik kwietniowy to 213 tys. Za zakupach grupowych tle, biorąc też pod spodem uwagę zredukowane od środy oczekiwania (po raporcie ADP), dane te nie prezentują się tak źle.

Powinno sie dodać, że to, iż dziś rankiem startowaliśmy skromniej więcej sposród okolic 1, 12, mogło być skutkiem wyborów przy Wielkiej Brytanii. Wygrali je torysi, nastawieni dość uniosceptycznie, zas więc to podważa ufnosc do euro (nawet jeśli Wyspy nie są po samej Strefie Euro). To, co dziś widzimy, a więc obroty lekko do góry, to w takim razie także efekt odreagowania po owej obniżce.

Ok. 15: 00 widać, że rynek wciąż jeszcze podbija euro. Mowa danych z Ameryki, choć nie była bardzo zła, nie jest tak całkowicie jednoznaczna. Na razie zbyt lokalne wsparcie uznajemy jednej, 1180, niżej mamy 1, 1125 i 1, 1070, opory to 1, 1290, 1, 1325 i w końcu właściwie 1, 14. W przyszłym tygodniu wazna będzie Grecja, ale też m. in. środowe dane o PKB Niemiec i Strefy ó.

Dzieki parach związanych z PLN

Analizujemy, jak na ogól, EUR/PLN i USD/PLN. Dzieki pierwszej sposród nich mieliśmy w tym tygodniu wahania w zakresie od 4, 0135 (5 maja) az do 4, 09 i wyżej (ostatnie chwile). Droga az do 4, dziesieciu wstępnie jest jak najbardziej otwarta, a oddala się perspektywa 4 zł, czy tym bardziej złotego dużo tańszego od 4 zł.

Złoty dzierzy jednak szansę być nieco mocniejszy (po 15: 00 i tak mamy już czterech, 0610-20), lecz będzie to zależało od czasu dość subtelnego splotu czynników. Na przykład spadki EUR/USD byłyby pomyslne, o ile nie będą świadczyć o ucieczce od niebezpieczenstwa, a więc ryzyko to musiałoby się nie pojawić. Jego głównym czynnikiem mogą być teraz sprawy greckie. Zobaczymy, czy 12 czerwca cokolwiek się na tym froncie przejaśni. Poza tym PLN może być wciaz wspierany poprzez operację QE, która cały czas działa w tle i w teorii powinna osłabiać euro (ale swoje robią różne rózne czynniki). Pomocy to lokalnie np. czterech, 0470, 4, 0390, rejony 4, 0280, ale krótko mówiac mogą być one dość łatwo pokonywane (podobnie po drugą stronę, w chwilach osłabienia PLN).

Na USD/PLN finał tygodnia to rejony 3, 61. Bywało marniej (dziś szkolenie wykraczał wiecej niz 3, 63), ale i lepiej, bo szesc maja kurs schodził do 3, 5560 (mniej więcej). Jeśli eurodolar będzie rósł, to dzieki tej parze będzie to służyło złotemu, natomiast lepsze dane wraz z USA (o ile takie będą schodzić) będą znów rodziły plotki i rozważania o podwyżce stóp dla dolara, a wtedy to dolar byłby wygranym.

  • Forex: sprawdź kursy walut online
  • Notowania surowców dzieki świecie