Zachodniopomorska „S” zapowiada protest ws. przemysłu stoczniowego

Category: rózne
27 lipca, 2020

Przewodniczący NSZZ „S” Pomorza Zachodniego Mieczysław Jurek zapowiedział przy środę, że 18 grudnia odbędzie się ogólnopolska manifestacja związkowców przy obronie stanowisk pracy i praw pracowniczych. Związkowcy domagają się m. in. osłon socjalnych dla byłych pracowników stoczni i przygotowania przez rząd programu przyszłościowego dla owego sektora.

Jurek podkreślił, że mimo prób podejmowanych przez związkowców, nie doszło do dialogu z rządem na temat defensywy miejsc pracy po zagrożonych likwidacją zakładach, ani o przyszłości przemysłu stoczniowego. W związku z naszym związowcy organizują manifestację w Warszawie, podczas której będą pragneli wręczyć wlasne postulaty ministrowi skarbu Aleksandrowi Gradowi jak i równiez premierowi Donaldowi Tuskowi.

„Postaramy się wejść do gmachu Rady Ministrów, bez względu na to, badz zostaniemy tam zaproszeni lub nie; jesteśmy zdeterminowani” – powiedział Jurek na narady prasowej po Szczecinie.

Związkowcy chcą, aby rząd opracował program ratowania i progresu przemysłu stoczniowego w kraju. Domagają się też osłon socjalnych dla zwolnionych stoczniowców i chcą przedstawić swój pomysł na znalezienie pieniędzy na ten plan.

„Myślimy, że jedną z możliwości uzyskania środków na ratunek dla stoczniowców jest sugestia wystąpienia rządu (jako wyjatkowego podmiotu uprawnionego) do Komisji Europejskiej o wsparcie pieniezne z Europejskiego Funduszu Uregulowania do Globalizacji” – wyjaśnił Jurek.

„Sytuacja zwolnionych w Szczecinie i Gdyni stoczniowców jest tragiczna. Rządowy system szkoleń nie spełnił swojego zadania i teraz tysiące byłych stoczniowców pozostają wyjawszy środków sluzace do życia”- powiedział Krzysztof Fidura z „Solidarności” Stoczni Szczecińskiej Nowa.

Dodał, że dziesieciu grudnia stoczniowcy w Stargardzie odbiorą ostatnie świadczenia przysługujące im z powodu udziału przy programie zwolnień monitorowanych. „Pozostaną w większości bez dochodów, dlatego nieodzowny jest system osłon socjalnych, który pomoże im przetrwać” – powiedział.

Jurek poinformował, że wybory o wzięciu udziału w manifestacji podjęły już zarządy regionów: gdańskiego i zachodniopomorskiego NSZZ „Solidarność”. Zaproszono również do udziału wszystkie zarządy regionów „S” i OPZZ oraz „Solidarność 80”.

6 listopada 2008 r. KE wydała decyzję w sprawie stoczni w Gdyni i Szczecinie, uznając udzieloną im poprzez polski rząd pomoc publiczną za nielegalną. Zgodnie z schematem uzgodnionym z Komisją, ulozony na części majątek stoczni był licytowany w przetargach. W obu stoczniach zaprzestano produkcji jak i równiez zwolniono pracowników – łącznie prawie dziewięć tys. osób.

W kwietniu katarski Kasa Stichting Particulier Fonds Greenrights wylicytował główne części majątku stoczni po Gdyni jak i równiez Szczecinie. Inwestor, choć wpłacił wadium w wysokości jedenastu mln ó, nie zapłacił jednak całości pieniędzy. Później nad przejęciem aktywów stoczni zastanawiała się katarska rządowa agencja Qatar Investment Authority, ale calkowicie wycofała się z inwestycji. Po nieudanej sprzedaży głównych aktywów obu stoczni, rząd ogłosił nowe przetargi. Majątek zakładu w Gdyni pozostanie wystawiony sluzace do sprzedaży przy 11 przetargach, a stoczni w Stargardzie – przy siedmiu. Po środę mija termin dzieki wpłacenie wadium oraz składanie oświadczeń rejestracyjnych, uprawniających do udziału po przetargach. Przetargi zaplanowano 26 i 27 listopada. (PAP)

szt/ bos/ woj/