Raty powinny pozostać z brakiem zmian. Ale ceny potrafią nieco podskoczyć

🕓 03.08.2019
📂 Z kraju
👁 18
🗨
Glapiński o stopach procentowych jak i również inflacji

Obecnie nie widać powodu do zmian poziomu stóp procentowych w perspektywie końca 2018 roku - powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Dodał, że przy listopadowej projekcji Banku współczynnik inflacji może być "troszeczkę" wyższy niż w projekcji lipcowej. Wzrost PKB przy 2018 spowolni do pułapu 3, 5-4 procent.

- Moja prywatne przewidywania są takie, tego się spodziewam, że do końca 2018 r. stopy pozostaną bez zmian. Nie dostrzega powodu, żeby przy obecnych danych (... ), jak i również przypuszczam, że te mieszaniny nie ulegną zmianie - powiedział w środę na konferencji Rady Polityki Pieniężnej Glapiński.

Kredytobiorcy mogą odetchnąć. Stopy oprocentowania bez odmian

Grażyna Ancyparowicz, członkini RPP dodała, hdy obecna polityka RPP stabilizuje rynek i gospodarkę, natomiast do jej rewizji mogłyby skłonić Radę nadzwyczajne, zewnętrzne zdarzenia.

- Musiałyby jakieś nadzwyczajne, zewnętrzne wydarzenia wpłynąć na to, kataklizmy jawnie, żeby trzeba było rewidować naszą politykę, która wyraźnie stabilizuje i rynek, jak i również gospodarkę, przynajmniej przez najbliższe trzy kwartały, może cztery - powiedziała Ancyparowicz.

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła mieszaniny procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie wciąż 1, 50 proc. przy skali rocznej.

Inflacja

Fitch wierzy w polską gospodarkę. Prognozy bardzo silnie w górę

Według Glapińskiego, w listopadowej projekcji NBP prognoza inflacji może pozostawać "troszeczkę" podniesiona.

Zapytany o możliwość zrewidowana na dół prognoz inflacji w najbliższej projekcji, odpowiedział: - Nie wnioskuję, by były rewidowane w dół. (... ) Po listopadzie, myślę, że leciutko w górę będziemy musieli to uczynić, żeby utrafić przy punkt.

- W listopadzie myślę, że wskaźniki inflacji będą troszeczkę lepsze - dodał.

Centralna ścieżka projekcji NBP zakłada inflację w 2017 r. na poziomie 1, 9 proc., w 2018 r. w poziomie 2, 0 proc., a w 2019 r. na poziomie 2, 5 proc. - wynika spośród lipcowego raportu.

W ocenie Glapińskiego, w najbliższym okresie inflacja obniży się - nastąpi spadek do 1, 5 proc. rdr, a potem nastąpi wzrost. - Inflacja jest nieznacznie wyższa, niż przewidywaliśmy, jednak nieznacznie. Zakładamy, że po najbliższym okresie obniży się - powiedział. - Spodziewamy się, że będzie spadek do 1, 5 proc., potem lekki wzrost a mianowicie dodał.

Zdaniem Glapińskiego, w 2018 r. inflacja "będzie się mieściła w odchyleniu od celu inflacyjnego".

Do końca roku kalendarzowego nie wyżej niż 2 procent

Wskaźniki gospodarcze w górę. To może mieć wpływ na wysokość rat kredytów

Członek RPP, Rafał Sura ocenił, że w kolejnych miesiącach inflacja wróci w ścieżkę z lipcowej projekcji NBP, a w pełnym 2017 r. średniorocznie inflacja będzie nie wyższa niźli 2 proc.

- Inflacja w kolejnych miesiącach wróci na ścieżkę zaprezentowaną w lipcowej projekcji, a wówczas daje nam powód, że średnioroczna inflacja zamknie się w tym roku, w poziomie nie wyższym aniżeli 2 proc. - powiedział Sura.

Dodał, hdy obecna wiedza pozwala mu przypuszczać, że jest "bardzo duże prawdopodobieństwo", że w kolejnych miesiącach inflacja będzie się stabilizować.

- Presja, jeśli chodzi o rynek pracy, nie będzie tak duża i nastąpi w naszym względzie w kolejnych miesiącach stabilizacja – powiedział. - Póki co, podstaw służące do zmiany nastawienia nie zobaczę – dodał.

Wzrost gospodarki

Oceniając perspektywy dla wzrostu PKB, szef NBP powiedział, że wzrost w 2018 r. będzie mniejszy niż w 2017 r. i wyniesie 3, 5-4, 0 proc.

- Podejrzewam, że w przyszłym roku ten wzrost zostanie niższy niż w tym, ale nadal bardzo przyzwoity, bliski tempa naturalnego, innymi słowy miedzy 3, 5-4 proc. - powiedział.

- Wszystkie podstawowe elementy przy naszej gospodarce są zrównoważone - dodał Glapiński.

Autor: SaraHedgecock
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
GPW- prognozy Investors TFI dzięki 2017 rok
W środę, 15 lutego, w warszawskiej giełdzie wiało lekką nudą. I jedynie naprawa nastrojów w drugiej połówce sesji pozwoliła głównym indeksom GPW zakończyć dzień na niewielkim plusie. Koniem pociągowym…...
Gotówka, fintech, bankomaty - wyrok prezesa Diebold Nixdorf
Od lat mówi się o tymże, że za kilka lub kilkanaście lat gotówka może zniknąć. Zdaje się wówczas potwierdzać fakt, iż ciebie dążą do obrotu bezgotówkowego, gdyż służy to transparentności transakcji.…...
GetBack chce przełożenia głosowania nad układem
Prezes GetBacku Przemysław Dąbrowski poinformował, iż spółka, która otrzymała 4 oferty zakupu aktywów firmy, chce odroczenia do połówki grudnia zgromadzenia wierzycieli. Dzierży ono zdecydować o zawarciu układu, co umożliwiłoby przyrządzanie…...
GDDKiA zrywa z Alpine Bau. Firma: nie ma upoważnienia  Informacje
Ekspresowo w obszarze Krakowa. Umowa w sytuacji północnej obwodnicy podpisana Polska zmieni się w wysoki plac budowy. Nowe odcinki autostrad i ekspresówek Kierowcy ominą historyczne miasto. Szybciej zakończono budowę ważnej…...
Gazprom chce budować Turecki Ruczaj. Bez umowy z Turcją  Surowce
Gazprom zamierza przystąpić do układania gazociągu Turkish Stream (Turecki Potok) już w lipcu, choć Rosja i Turcja nie podpisały jeszcze porozumienia międzyrządowego o budowie naszej magistrali - informuje po środę dziennik "Kommiersant".…...
Gary Cohn z Goldman Bilstein szefem Narodowej Rady Gospodarczej
Gary Cohn, dyrektor operacyjny Goldman Bilstein, ma być szefem Narodowej Rady Gospodarczej w Białym Domu za prezydentury Donalda Trumpa. Wcześniej prezydent elekt na szefa resortu skarbu wybrał wywodzącego się wraz z tego…...
Funt mocniejszy po wynikach wyborów na Wyspach  Waluty
Nowa opłata gwoli kierowców. "Najostrzejsze" przepisy w świecie Funt spadł niżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło po brytyjską walutę Nowy mus dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co musisz…...
Frank szaleje. «Polska jest największym przegranym w Europie środkowo-wschodniej»  Waluty
Raty pożyczek frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu Coraz skromniej kredytów we frankach Przegląd prasy. Frankowiczom trudno zwyciężyć z bankami Przewalutowanie kredytów mieszkaniowych we frankach. Cymański: na kursie zaciągnięcia to nierealne…...
Nie znaleziono