CETA powraca, a z nią protesty. "Zagraża suwerenności Polski"

🕓 27.08.2019
📂 Z kraju
👁 243
🗨
Głosowanie w sprawie CETA. Apel do polskich europosłów

Ratyfikacja umowy gospodarczo-handlowej CETA między UE a Kanadą nadal się nie dokonała. Głosowanie ma odbyć się podczas środowego posiedzenia Parlamentu Europejskiego. W Warszawie już dzień wcześniej odbyły się protesty.

W demonstracji środowisk prawicowych przed warszawskim biurem Parlamentu Europejskiego uczestniczyło kilkadziesiąt jednostek. Wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej Marian Piłka zapowiedział, że akcje protestacyjne będą trwały aż do zakończenia procesu ratyfikacji przez polski Sejm.

Suwerenność Polski zagrożona?

CETA w rękach parlamentarzystów. "Najtrudniejsze dopiero się zacznie"

- Przyjęcie CETA zagraża suwerenności Polski. Umowa ów przewiduje praktyczną rezygnację wraz z kontroli państwa polskiego nad działającymi na jego terytorium międzynarodowymi korporacjami. Nadaje nawet tym korporacjom prawo do uczestniczenia w danym etapie ustawodawczym a mianowicie łącznie z możliwością tej zastopowania - dodał Piłka.

Według Piłki przewidywana przez umowę możliwość zaskarżania ustaw i rozporządzeń rządowych do międzynarodowego arbitrażu i domagania się odszkodowań zbyt tzw. utracone korzyści, znaczy pozbawienie się przez państwo możliwości ochrony prawnej swoich obywateli i rezygnację spośród prowadzenia własnej polityki cudzoziemskiej.

Poseł Kukiz '15 Tomasz Rzymkowski zwrócił obserwację, że postanowieniom CETA będą podlegały amerykańskie firmy mające przedstawicielstwa w Kanadzie.

- Dzięki temu CETA w praktyce zastąpi TTIP (Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji - red. ) - kontrowersyjną umowę o wolnym handlu pośród USA an UE, na temat której w ostatnich miesiącach zrobiło się nieprzypadkowo cicho - skomentował.

Zdaniem posła Kukiz'15 Jarosława Sachajki CETA uderzy w lokalne rolnictwo, które nie będzie w stanie konkurować z kanadyjskim. - Polskie rolnictwo jest najsilniejszą branżą gospodarki znajdującą się jeszcze w polskich rękach, a CETA jest niebezpieczeństwem dla istnienia dziesiątków milionów polskich gospodarstw rolnych a mianowicie powiedział.

Parlament Europejski będzie głosował nad ratyfikacją CETA w środę. Zatwierdzenie umowy poparła 24 stycznia jego komisja handlu międzynarodowego.

Czym jest CETA?

Ekspert: wolny handel też ma swoją koszty, ktoś musi za to uiścić

Poza zniesieniem praktycznie wszystkich ceł we wzajemnym handlu UE-Kanada, umowa CETA usunie też większość barier pozataryfowych i zliberalizuje kupiectwo usługami.

CETA domaga się ratyfikacji przez parlamenty krajów UE i Parlament Europejski. Większość jej zapisów, odnośnie ceł, będzie jednak wykorzystywana tymczasowo jeszcze przed zakończeniem procesu ratyfikacji.

CETA ułatwi też europejskim spółkom dostęp do przetargów globalnych w Kanadzie, zarówno rządowych, jak i na poziomie prowincji. Przewiduje też uproszczenia we wzajemnym uznawaniu kwalifikacji doświadczonych. Ewentualne spory na miarki państwo-inwestor dotyczące stosowania dokumenty urzędowe CETA rozstrzygane mają stanowić poprzez arbitraż inwestycyjny (Investment Court System - ICS). Jest to nowy system stałego arbitrażu, który zastąpił kontrowersyjny mechanizm arbitrażu międzynarodowego ISDS.

Na dyspozycji uchwały Sejmu z sześć października 2016 r. służące do ratyfikacji umowy CETA za pośrednictwem Sejm będą potrzebna większość 2/3 głosów. Odrzucono poprawkę klubu Kukiz'15, że ratyfikacja musi się odbyć przy referendum.

Autor: Buczilla
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Górnicy boją się zwolnień. «Sytuacja wydaje się tragiczna»  Informacje
Trzynaście central górniczych związków zawodowych zaapelowało do premiera Donalda Tuska o spotkanie ws. trudnej sytuacji górnictwa węgla kamiennego w Naszym narodzie. Przekonują, że bez działań rządu na Śląsku ma możliwość grozić likwidacja…...
GUS: poprawiła się koniunktura przy przemyśle i w handlu
W lutym poprawiła się koniunktura w przemyśle - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Ogólny klimat koniunktury po przetwórstwie przemysłowym wyniósł 4, 5, podczas gdy po styczniu 2, 7. Oceny sytuacji…...
GUS: ceny w sklepach spadają, mniej mieszkań w strukturze, sprzedaż hurtowa w górę  Informacje
Główny Urząd Statystyczny podał przy czwartek najważniejsze dane dotyczące kondycji polskiej gospodarki. Bezrobocie spada. Po maju do 12, pięć proc. Nowe zamówienia przy przemyśle na eksport w maju…...
«Grexit będzie katastrofą? Jak uczy historia, prawdopodobnie nie»  Ze świata
Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja zbiera pochwały. Za postępy w adaptacji reform Strajk dziennikarzy. Nie zaakceptować chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły jednostek na…...
Grecja znów stoi nad przepaścią? «Kryzys polityczny zniszczy nasza gospodarkę»  Ze świata
Drony pomagają zmagać się z oszustami podatkowymi Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wyspa w obszarze. Władze stawiają na "zielone zasilanie" Janis Warufakis w TVN24 BiS…...
«Grecja twardo potraktowana przez Europę może zwrócić się w odniesieniu do Rosji»  Ze świata
Drony pomagają walczyć z oszustami podatkowymi Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wyspa w rejonie. Władze stawiają na "zielone zasilanie" Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają…...
GPW- prognozy Investors TFI dzięki 2017 rok
W środę, 15 lutego, w warszawskiej giełdzie wiało lekką nudą. I jedynie naprawa nastrojów w drugiej połówce sesji pozwoliła głównym indeksom GPW zakończyć dzień na niewielkim plusie. Koniem pociągowym…...
Gotówka, fintech, bankomaty - wyrok prezesa Diebold Nixdorf
Od lat mówi się o tymże, że za kilka lub kilkanaście lat gotówka może zniknąć. Zdaje się wówczas potwierdzać fakt, iż ciebie dążą do obrotu bezgotówkowego, gdyż służy to transparentności transakcji.…...
Nie znaleziono