Dane pobrane z PESEL. Kolejna instytucja włącza się do sprawy

🕓 15.07.2019
📂 Z kraju
👁 248
🗨
Dane pobierane z bazy PESEL. GIODO zbada komorników

Nie ma niebezpieczeństwa, że dane, które kancelarie komornicze pobierały z listy PESEL, trafiły do osób, które mogłyby nimi zarządzać ze szkodą dla dłużników – zapewnił w środę prezes Krajowej Rady Komorniczej Rafał Fronczek. Tymczasem kwestię postanowiła zbadać kolejna instytucja.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła w sierpniu badanie w sprawie podejrzenia nieuprawnionego wykorzystania danych z programu PESEL przez pięć kancelarii komorniczych, m. in. spośród Warszawy i Łodzi. Na temat podejrzeniu przestępstwa zawiadomiło Ministerstwo Cyfryzacji. Sprawę prowadzi ABW. Badają ją także resorty cyfryzacji i sprawiedliwości i samorząd komorniczy.

Ze względu na "ogromne społeczne zainteresowanie" zbadanie postępowania niektórych kancelarii komorniczych zapowiedział także Generalny Inspektor Ochrony Danych empirycznych Osobowych.

"GIODO podejmuje wszelkie możliwe działania, by wyjaśnić zaistniałą sytuację i mieć przekonanie, że wiadomości osobowe Polaków są właściwie chronione" – podało po komunikacie Biuro GIODO.

Dane PESEL

- Wiadomości, które teraz posiadamy, nie zaakceptować wskazują, aby dostęp do odwiedzenia systemu PESEL był nieuprawniony – powiedział w środę dziennikarzom Fronczek.

Baza PESEL. Wypełnij wniosek jak i również sprawdź, kto pytał na temat Twoje wiadomości

- Nie ma ryzyka, iż dane trafiły do jednostek, które mogłyby tymi danymi dysponować ze szkodą na rzecz dłużników – podkreślił.

Ministerstwo Cyfryzacji w zawiadomieniu do prokuratury wskazywało, hdy konkretni komornicy pobierali miesięcznie od kilkudziesięciu do kilkunastu tysięcy rekordów z podstawy PESEL.

Według Fronczaka liczba zapytań znajduje obicie w liczbie spraw prowadzonych przez te kancelarie komornicze, które zostały objęte śledztwem. Zwrócił przy tym obserwację, że największa kancelaria komornicza w 2015 r. przyjęła blisko milion spraw. Wówczas od tego roku po zmianie przepisów nie dzierży już takiej możliwości.

Kancelarie komornicze

Niepokój MC wzbudziło także pobieranie informacji z bazy PESEL w późnych godzinach. Jednak według Fronczaka komornicy potwierdzali, że sprawdzali dane nocami.

- To jest spowodowane wyłącznie kwestiami technologicznymi i wydajnością baz danych, jakim sposobem również łącz do teletransmisji. Więc nie ma tutaj wątpliwości, że te zapytania nocne były dokonywane poprzez komorników, ale przypominam, że komornicy są osobami uprawnionymi do dostępu do ludzi danych – powiedział prezes KRK.

Złodziej ukradł tożsamość? Prawnik radzi, jak nie płacić rat cudzego kredytu

Podkreślił, hdy komornicy jedynie weryfikują dane, które posiadają. W sytuacji egzekucji otrzymują oni od czasu wierzycieli imiona, nazwiska, telefony i numery PESEL dłużników.

- Jedyną rzeczą, jaką dokonuje komornik w przypadku dostępu do podstawy PESEL jest weryfikacja ludzi danych po to, aby sprawdzić, czy dysponuje obecnym adresem zamieszkania – powiedział Fronczak.

GIODO posiada zbadać legalność pobierania przez kancelarie komornicze danych spośród rejestru PESEL oraz sprawy ich zabezpieczeń. "Na obecnym etapie postępowania kierowanie krzywd lub pytań do GIODO wydaje się przedwczesne" – napisano w komunikacie.

Na początku tygodnia minister cyfryzacji Anna Streżyńska zapewniła w Sejmie, że dane obywateli są bezpieczne, żadna osoba ich nie ukradł oraz nie używa do zaciągania kredytów.

Autor: Моисей-арон
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
GPW- prognozy Investors TFI dzięki 2017 rok
W środę, 15 lutego, w warszawskiej giełdzie wiało lekką nudą. I jedynie naprawa nastrojów w drugiej połówce sesji pozwoliła głównym indeksom GPW zakończyć dzień na niewielkim plusie. Koniem pociągowym…...
Gotówka, fintech, bankomaty - wyrok prezesa Diebold Nixdorf
Od lat mówi się o tymże, że za kilka lub kilkanaście lat gotówka może zniknąć. Zdaje się wówczas potwierdzać fakt, iż ciebie dążą do obrotu bezgotówkowego, gdyż służy to transparentności transakcji.…...
Franciszek apeluje o realizację porozumienia klimatycznego  Ze świata
Auto papieża Franciszka sprzedane w aukcji. Imponująca kwota Papieska rezydencja otwarta. Franciszek odchodzi z Castel Gandolfo Kolej apeluje i wprowadza ważne zmiany. Przez Światowe Dób Młodzieży Papież nie przyjął…...
Czym są sieci neuronowe
Sieci neuronowe popularne były już w latach 70. ubiegłego wieku, lecz ich rozwój miał położenie dopiero w XXI stuleciu. Jako jeden z sekcji Sztucznej Inteligencji (SI), raduje się on ogromnym zaciekawieniem…...
Czy Polacy oszczędzają na emeryturę - wyniki badania
Według badania "Życie na emeryturze - wyobrażenia i postawy Polaków" zrealizowanego na zamówienie Izby Zarządzania Funduszami jak i również Aktywami (IZFiA) ponad jedna piąta Polaków nie odkłada na swoją emeryturę. Dla większości…...
Czwarta rewolucja przemysłowa. Technologia likwiduje miejsca pracy
CEO firmy z Niziny Krzemowej wartej miliard dolarów uważa, że zmierzamy po kierunku kryzysu zatrudnienia wywołanego przez postęp technologiczny. Jak i również że w tej chwili widać tej wpływ…...
Czeka nas osiem miesięcy przestoju w MdM - meldunek Home Broker  Nieruchomości
Mniej niż miesiąc - przy takim czasie według prognoz analityków skończą się pieniądze spośród Mieszkania dla Młodych w 2018 roku. W tym roku program został uśpiony 7 kwietnia. Jak wskazują, od tego…...
CSIOZ zerwało umowę na przeprowadzenie systemu e-Zdrowie
Pakiet onkologiczny mnoży zapytania. Będą dodatkowe zadania, lecz czy także pieniądze? Rewolucja w aptekach. Zniknie zawód technika farmaceutycznego? Ministerstwo kontra e-papierosy. "Należy chronić dzieci i młodzież" Choroby nowotworowe…...
Nie znaleziono