Zaczyna działać strach przed więzieniem? W dwóch pasach ubyło alimenciarzy

🕓 09.09.2019
📂 Z kraju
👁 71
🗨
InfoMonitor: 10, 5 mld zł wyniosły długi alimentacyjne Polaków

Prawie 10, 5 miliarda złotych wyniosły na koniec kwietnia długi alimentacyjne zgłoszone do odwiedzenia InfoMonitora - wynika spośród najnowszego raportu Biura Danych Gospodarczej. Widnieje blisko 302 tysięcy osób niepłacących alimentów. Po raz pierwszy w raporcie pojawiły się dane z województw informujące, że dłużników alimentacyjnych ubyło.

Wśród rekordzistów wojewódzkich w ciągu ostatnich miesięcy nastąpiły spore zmiany. Ponownie na prowadzenie wyszedł 46-letni mieszkaniec Małopolski, którego dług wraz z tytułu nieopłaconych alimentów przekroczył 473 tys. zł. Drugie miejsce w niechlubnym rankingu tym razem należy do odwiedzenia 42-letniego ojca z regionu łódzkiego, wartość jego długu to ponad 437 tys. zł. Trzecie miejsce przypadło mieszkańcowi Wielkopolski – spośród długiem powyżej 433 tys. zł.

Obecnie najmłodszy wojewódzki rekordzista ma 34 lata, zaś najstarszy 56 lat. Wśród 16 liderów alimentacyjnych nie ma żadnej kobiety. Łączna wartość pierwotnego zadłużenia przekroczyła 6, jednej mln zł. Dłużnicy operują na rekordy latami.

Warszawa, Kraków i Łódź

"Z zestawienia wynika, iż największa liczba niepłacących na dzieci zamieszkuje Warszawę, Warszawa oraz Kraków" - odczytujemy w zestawieniu. Regiony z największą liczbą dłużników alimentacyjnych to: śląskie, mazowieckie a także dolnośląskie - podano przy raporcie BIG InfoMonitor.

Co częściowo wynika wraz z faktu, że w tychże województwach mieszka najwięcej Polaków. Najwyższa kwota zadłużenia alimentacyjnego również przypada na te trzy regiony. Wyraźnie wyróżnia się jednak Śląsk a także Mazowsze, gdzie zaległości alimentacyjne przekroczyły w każdym miliard złotych.

Z referatu wynika, że od finiszu stycznia do samego końca kwietnia, spis rodziców unikających łożenia na własne dzieci wzrosła na temat ponad 323 mln zł do prawie 10, pięć mld złotych, a liczba dłużników alimentacyjnych zwiększyła się o 2 627 osób i wynosi obecnie trzysta jeden 872 osoby.

W obawie przed karą

Bat na alimenciarzy rozpocznie chłostać. Jest podpis prezydenta

Po raz pierwszy pojawiły się też dane spośród województw informujące, że dłużników alimentacyjnych ubyło. Nieznacznie zmniejszyła się ich liczba w Mazowszu – z 31 147 do 31 119. Wyraźny ubytek – o ponad 2, 5 tys. widać na Dolnym Śląsku. W efekcie w woj. dolnośląskim istotnie spadła również łączna kwota zadłużenia – o ponad 92 mln zł.

"Niewykluczone, że zaczyna już działać strach przed karą więzienia za niezapłacone alimenty, jaka po nowelizacji Kodeksu karnego w większym stopniu niż wcześniej grozi osobom nie utrzymującym swych dzieci" – zauważa cytowany w komunikacie wiceprezes BIG InfoMonitor Mariusz Hildebrand.

Przypomniał, że zmiany zamieszczone w ustawie "Kodeks zdyscyplinowany oraz ustawy o obsługi osobom uprawnionym do alimentów" wejdą w życie 31 maja. Według zmienionych kontroli po niezapłaceniu dziecku alimentów za co najmniej 4 miesiące niesolidny rodzic ma możliwość zostać ukarany grzywną, bądź ograniczeniem lub pozbawieniem wolności. Zapis o braku płatności trzech świadczeń okresowych zastąpił dotychczasowy, trudny do interpretacji zapis o uporczywym uchylaniu się od płacenia alimentów.

Statystyczny dłużnik

Według danych zgromadzonych w Zestawieniu Dłużników BIG InfoMonitor, niemal 95 proc. wszystkich dłużników alimentacyjnych stanowią mężczyźni. Katalogów przewaga widoczna jest w każdym przedziale wiekowym.

Drastyczny wzrost długu Polaków. Rekordzista ma do odwiedzenia oddania ponad 102 miliony

Jeśli chodzi o wiek, to najliczniejszą grupę niepłacących na swoje dzieci komponują osoby między 35. zaś 44. rokiem życia – ponad 35 proc. Dalszy co do wielkości przedział to 45-54 latkowie – ich udział wśród dłużników sięga 29 proc. i jest to jedyna ekipa, gdzie od końca stycznia do końca kwietnia tegoż roku odnotowano nieznaczny zmniejszenie liczby dłużników alimentacyjnych spośród 49 309 do czterdziestu osiem 916 osób. W pozostałych liczba niepłacących ojców ciągle wzrasta.

Średnia wartość zobowiązania z tytułu niezapłaconych alimentów przypadająca na jednego dłużnika alimentacyjnego wzrosła przy ciągu ostatniego kwartału o 1 010 zł i wynosi obecnie 34 735 zł. Średnie zadłużenie zwiększyło się we wszystkich regionach. Najwyższe jest w województwach lubelskim oraz kujawsko-pomorskim, w którym miejscu znacznie przewyższa średnią dla kraju, a najniższe po Lubuskiem. Największy wzrost średniego zadłużenia odnotowaliśmy z kolei w województwie świętokrzyskim.

Jak podano, do BIG InfoMonitor zgłasza się więcej ludzi zainteresowanych wpisem dłużników

Autor:
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Import węgla do Polski. Dane NBP
Narodowy Bank Naszego kraju odnotował zwiększony import węgla do Polski w trzecim kwartale 2018 roku - podano w raporcie na temat bilansie płatniczym. Wcześniej w rekordowy import surowca wskazywał raport…...
Ile i jak oszczędzać dzięki emeryturę?
Stopa zastąpienia, czyli stosunek emerytury do ostatniej pensji wynosi w naszym kraju niecałe 40 proc. To jeden z najgorszych wyników wśród 35 państw należących do OECD. Zawstydzają nas poniekąd kraje…...
Igrzyska w Rio. Darrell Hills będzie dopingowany przez swojego ojca  Ze świata
Nie miał kasy, aby dopingować syna w igrzyskach w Brazylii. Wszystko zmienił jeden kurs popularną platformą przewozową Uber. Emerytowany kierowca autobusów z Filadelfii spełni swoje marzenia jak i również będzie…...
Hugh Hefnerem - Rezydencja Playboya sprzedana
Słynna posiadłość Playboya, po pół roku od czasu wystawienia oferty, znalazła wreszcie kupca. Skusiła Darena Metropoulosa, syna miliardera Deana Metropoulosa, właściciela funduszu private equity. To już dalszy zakup nieruchomości w tej…...
HBO walczy z piratami, którzy nielegalnie udostępniają «Grę na temat tron»
HBO mobilizuje energii w walce z dyskusyjnym piractwem, którego ofiarą spada m. in. „Gra na temat tron”. Nadawca nie tylko z większą mocą wyklucza nielegalne odcinki serialu wraz z sieci, ale rozsyła…...
Głosowanie w sprawie CETA. Apel do polskich europosłów
Ratyfikacja umowy gospodarczo-handlowej CETA między UE a Kanadą nadal się nie dokonała. Głosowanie ma odbyć się podczas środowego posiedzenia Parlamentu Europejskiego. W Warszawie już dzień wcześniej odbyły się protesty. W demonstracji środowisk…...
Górnicy boją się zwolnień. «Sytuacja wydaje się tragiczna»  Informacje
Trzynaście central górniczych związków zawodowych zaapelowało do premiera Donalda Tuska o spotkanie ws. trudnej sytuacji górnictwa węgla kamiennego w Naszym narodzie. Przekonują, że bez działań rządu na Śląsku ma możliwość grozić likwidacja…...
GUS: poprawiła się koniunktura przy przemyśle i w handlu
W lutym poprawiła się koniunktura w przemyśle - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Ogólny klimat koniunktury po przetwórstwie przemysłowym wyniósł 4, 5, podczas gdy po styczniu 2, 7. Oceny sytuacji…...
Nie znaleziono