Optymizm po przemyśle i handlu. Poprawka koniunktury

🕓 26.08.2019
📂 Z kraju
👁 110
🗨
GUS: poprawiła się koniunktura przy przemyśle i w handlu

W lutym poprawiła się koniunktura w przemyśle - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Ogólny klimat koniunktury po przetwórstwie przemysłowym wyniósł 4, 5, podczas gdy po styczniu 2, 7. Oceny sytuacji w budownictwie istnieją lepsze niż przed miesiącem, ale nadal negatywne. Jakim sposobem informuje Urząd, poprawiła się również koniunktura w handlu hurtowym i detalicznym.

Prognozy dla polskiej gospodarki są korzystne. Jednak mamy za mało lokaty

Poprawę koniunktury zauważyli dyrektorzy 16, 4 proc. badanych przedsiębiorstw przemysłowych, a do niej pogorszenie – 11, dziewięć proc.

Producenci oceniają koniunkturę

Przemysł przewiduje lepsze niż w styczniu zamówienia, choć gorzej niż miesiąc uprzednio ocenia bieżącą sytuację finansową swych przedsiębiorstw. Najbardziej korzystne są firmy w woj. warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, mazowieckim jak i również opolskim.

Koniunkturę najpomyślniej oceniają producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych, wyrobów spośród gumy i tworzyw sztucznych, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep oraz zajmujący się poligrafią i reprodukcją zapisanych nośników informacji.

Negatywne oceny koniunktury sygnalizują jedynie producenci odzieży. Podobnie jak w styczniu branża produkcyjno-magazynowa sygnalizuje nieznaczne zmniejszenie stopnia należności, przy jednoczesnym wzroście opóźnień płatności za sprzedane produkty. Firmy planują nieznacznie zwiększyć zatrudnienie.

Sytuacja branży budowlanej

Branża budowlana jest mniej pesymistyczna niż w styczniu. Koniunktura wyniosła minus 6, 8 (przed miesiącem minus 9, 8). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 22, 8 proc. Pozostałe przedsiębiorstwa uznały, że ich sytuacja się nie zmieniła.

Największy pesymizm panuje w przedsiębiorstwach budowlanych w województwach dolnośląskim i zachodniopomorskim. Dyrektorzy firm budowlanych sygnalizują wzrost opóźnień płatności za wykonane pracy. Przewidują też, że zwolnienia mogą być "mniej znaczące" od planowanych w niedawnych sześciu miesiącach. Nie zakładają zmian cen robót budowlano-montażowych.

Spośród badanych podmiotów 27, 7 proc (przed rokiem 24, 7 proc. ) planuje prowadzenie robót budowlano-montażowych za granicą.

Poprawa koniunktury w handlu

Ogólny klimat koniunktury przy handlu hurtowym kształtuje się w lutym na poziomie plus 4, 6 względem plus 2, 5 w styczniu, a w gospodarki detalicznym na poziomie plus 7 wobec plus sześć, 3 w styczniu a mianowicie informuje GUS.

Urząd podał, że poprawę koniunktury w handlu hurtowym uwypukla 16, 1 proc. badanych przedsiębiorstw, a pogorszenie – 11, 5 proc. (przed miesiącem odpowiednio 15, 2 proc. i 12, siedmiu proc. ). Pozostałe podmioty uznają, że ich sprawa się nie zmieniła.

Jak informuje GUS, ulepszenie koniunktury w handlu detalicznym sygnalizuje 16, 6 proc. badanych przedsiębiorstw, a pogorszenie – 9, 5 proc.

W handlu hurtowym i detalicznym odmiennie będą formułowane diagnozy sprzedaży. Dla handlu detalicznego są ów kredyty korzystne, ale ostrożniejsze niźli w styczniu. Stan zasobów towarów jest nadal uznawany za nadmierny. Możliwy wydaje się niewielki wzrost zatrudnienia, bardziej znaczący od zapowiadanego przez przedsiębiorców od czerwca 2004 roku. Dyrektorzy firm przewidują wzrost cen.

W przypadku handlu hurtowego diagnozy sprzedaży są negatywne, po raz pierwszy od 02 ub. r. Oceny sprawy finansowej są bardziej nieprzychylne od opinii zgłaszanych od czasu listopada ub. r. Prognozowania w tym zakresie wskazują, że w najbliższych kilku miesiącach sytuacja finansowa ma możliwość się nie zmienić. Forma zapasów towarów jest uznawany przez przedsiębiorców za nadmierny, choć w nieco niższym stopniu niż sygnalizowali to od stycznia 2011 roku. Poziom zamówień towarów u dostawców może zostać nieznacznie zwiększony. Zapowiadany jest mały wzrost zatrudnienia. Przedsiębiorcy prognozują, że ceny towarów potrafią rosnąć.

Autor: ChrisF79
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
GUS: ceny w sklepach spadają, mniej mieszkań w strukturze, sprzedaż hurtowa w górę  Informacje
Główny Urząd Statystyczny podał przy czwartek najważniejsze dane dotyczące kondycji polskiej gospodarki. Bezrobocie spada. Po maju do 12, pięć proc. Nowe zamówienia przy przemyśle na eksport w maju…...
«Grexit będzie katastrofą? Jak uczy historia, prawdopodobnie nie»  Ze świata
Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja zbiera pochwały. Za postępy w adaptacji reform Strajk dziennikarzy. Nie zaakceptować chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły jednostek na…...
Grecja znów stoi nad przepaścią? «Kryzys polityczny zniszczy nasza gospodarkę»  Ze świata
Drony pomagają zmagać się z oszustami podatkowymi Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wyspa w obszarze. Władze stawiają na "zielone zasilanie" Janis Warufakis w TVN24 BiS…...
«Grecja twardo potraktowana przez Europę może zwrócić się w odniesieniu do Rosji»  Ze świata
Drony pomagają walczyć z oszustami podatkowymi Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wyspa w rejonie. Władze stawiają na "zielone zasilanie" Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają…...
GPW- prognozy Investors TFI dzięki 2017 rok
W środę, 15 lutego, w warszawskiej giełdzie wiało lekką nudą. I jedynie naprawa nastrojów w drugiej połówce sesji pozwoliła głównym indeksom GPW zakończyć dzień na niewielkim plusie. Koniem pociągowym…...
Gotówka, fintech, bankomaty - wyrok prezesa Diebold Nixdorf
Od lat mówi się o tymże, że za kilka lub kilkanaście lat gotówka może zniknąć. Zdaje się wówczas potwierdzać fakt, iż ciebie dążą do obrotu bezgotówkowego, gdyż służy to transparentności transakcji.…...
Goldman Sachs jak Google a mianowicie projekty Marquee i Data Lake
Goldman Sachs chce zostać Googlem Wall Street, a może i całej finansjery. Nie zaakceptować od dziś bowiem wiadomo, że "ulica" podąża za Goldmanem. I nie rozchodzi nawet o słynną automatyzację, która przerzedza…...
Glapiński o stopach procentowych jak i również inflacji
Obecnie nie widać powodu do zmian poziomu stóp procentowych w perspektywie końca 2018 roku - powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Dodał, że przy listopadowej projekcji Banku współczynnik inflacji…...
Nie znaleziono