Temat: Pracownicze Plany Kapitałowe

🕓 22.07.2019
📂 Z kraju
👁 206
🗨
Ekonomiści o wprowadzeniu Pracowniczych Projektów Kapitałowych

  • Emerytalna rewolucja wejdzie do lasów
  • Nie brakuje chętnych na stworzenie PPK. Zainteresowanych nawet 20 instytucji
  • Nowy program rządu. Chcesz zrezygnować? Siedem podpisów co cztery lata
  • Nowy system oszczędzania na emeryturę. "Program bez żadnych gwiazdek"
  • Nowy system oszczędzania na emeryturę. "To będzie bardzo duża zmiana"

Istnieje ogromne ryzyko, że nasze gospodarności w Pracowniczych Planach Kapitałowych pójdą na finansowanie Centralnego Portu Komunikacyjnego, jakiejś sztolni węgla albo innego politycznie ważnego tematu - mówił w programie "Bilans" w TVN24 BiS dr Aleksander Łaszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju. Zdaniem profesora Witolda Orłowskiego z PwC to najlepszy moment na zapoczątkowanie sytemu. - Dlatego, że mamy do czynienia z bardzo szybkim wzrostem płac - uzasadnił.

W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych, zakładającą utworzenie powszechnego, dobrowolnego i prywatnego systemu oszczędzania, współtworzonego przez pracowników, szefów i państwo.

Program ma dotyczyć, według szacunków rządu, około 11, pięć mln pracowników i umożliwić dodatkowe oszczędności dla spodziewanych emerytów po ukończeniu za pośrednictwem nich 60. roku istnienia. Do PPK zostaną zapisani pracujący Polacy w stuleciu do 55 lat.

Pieniądze na kopalnie?

Dr Aleksander Łaszek, podstawowy ekonomista Forum Obywatelskiego Wzrostu ocenił, że z strony pracownika jest to "dodatkowy instrument muzyczny oszczędzania wspierany przez rząd".

Rządowy plan na emerytalne oszczędności. Szefowi chcą zmian i większą ilość czasu

- Oczywiście jest ryzyko dotyczące tego, kto będzie zarządzał tymi funduszami. Jeżeli będzie nimi zarządzał Polski Fundusz Rozwoju, natomiast to jest w którymś stopniu domyślna opcja, to istnieje duże ryzyko, hdy nasze oszczędności pójdą na finansowanie Centralnego Portu Komunikacyjnego, jakiejś kopalni węgla bądź innego politycznie ważnego przedmiotu - podkreślił.

Jak dodał, "stopa zwrotu będzie wtedy gorsza niż w odmiennych instrumentach, bo pieniądze odrzucić będą lokowane tam, gdzie jest stopa zwrotu wyłącznie tam, gdzie jest polityczny interes".

Łaszek widzi główną zaletę PPK po mechanizmie automatycznego zapisu. a mianowicie Generalnie rządowi jest niesłychanie trudno skłonić ludzi służące do oszczędzania. Być może przez maszyneria automatycznego zapisu do programu wpadnie trochę osób, które inaczej by nie oszczędzały - stwierdził.

- Dla mnie to wydaje się system dodatkowego oszczędzania. Ten system nie rozwiązuje problemów osób zarabiających płacę minimalną, które na emeryturze i tak będą wymagały dopłat ze strony podatnika a mianowicie mówił główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.

- Nie rozwiązuje też fundamentalnego problemu stworzonego przez rząd, czyli obniżenia wieku emerytalnego. Kobiety, nawet oszczędzając maks. dodatkową składkę w PPK, będą miały niższą emeryturę niż gdybyśmy kontynuowali podnoszenie wieku emerytalnego - dodał Łaszek.

Szeroka furtka dla rządu

Witold Orłowski, główny ekonomista PwC mówił, że warto wprowadzić PPK, ponieważ Polacy powinni większą ilość wiadomości oszczędzać na emerytury. Profesor ma jednak pewne zastrzeżenia do programu.

- Jest tam bardzo niejasny, bardzo szeroko sformułowany artykuł mówiący o tym, hdy tak naprawdę są podane zasady, według których pieniążki mają być inwestowane, ale koniec końców to minister finansów ustala wszystko własnym rozporządzeniem. To jest szeroka furtka dla rządu - stwierdził.

Rewolucja w emeryturach. "Wynik wyżej sześciu milionów będzie sukcesem"

- Można sobie przedstawić sytuację, kiedy minister zasobów zmaga się z wielkim deficytem budżetowym i ryzykiem, że nikt nie chce kupować polskich obligacji jak i również bonów i nakaże po 100 procentach wszystko inwestować w bony - kontynuował.

Według niego rząd może też "starać się wymusić, aby te pieniądze zostały inwestowane w jakieś aplikacje rządowe".

Według Orłowskiego to najlepszy moment na wprowadzenie programu. a mianowicie Dlatego, że mamy w celu czynienia z bardzo szybkim wzrostem płac. One są rosły mniej gwałtownie, jednak za to część będzie zaoszczędzona. To jest porządne dla gospodarki, bo zbyt gwałtowny wzrost płac za każdym razem rodzi niebezpieczeństwo inflacyjne - wyjaśnił.

Orłowski ocenił jednocześnie, że PPK nie wydaje się być programem, który fundamentalnie zmieni polską gospodarkę. - Ani to nie wydaje się wzrost oszczędności, który rozwiązałby nasze problemy, ani wówczas nie jest wzrost emerytur, który rozwiązałby problem emerytalny. Ale bez wątpienia jest to dobry krok. Pod warunkami, że te pieniądze pozostaną dobrze wydane - zaznaczył.

Projekt

Za plan ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych odpowiada Ministerstwo Zasobów. W program mają być zaangażowane państwo, pracodawcy i pracownicy. Państwo miałoby opłacać składkę powitalną związaną spośród przystąpieniem do programu po wysokości 250 zł jak i również dopłatę roczną - 240 zł.

Projekt zakłada, że pracodawca płaciłby składkę podstawową 1, 5 % wynagrodzenia brutto i dobrowolną do 2, 5 procent, a pracownik (za wyjątkiem najsłabiej zarabiających) składkę podstawową 2 procent i dobrowolną do 2 procent.

Zgodnie z najnowszą wersją projektu osoby najniżej uposażone będą mogły wpłacać na PPK 0, 5 procent wynagrodzenia przy zachowaniu 1, pięć procent wpłat pracodawcy i dopłat 240 zł za pośrednictwem państwo.

Ustawa odnosząca się do Pracowniczych Planów Kapitałowych miałaby wejść w życie 1-wszą stycznia 2019 roku wraz z półrocznym vacatio legis. Najbardziej znaczne firmy, zatrudniające powyżej 220 osób, zaczną stosować przepisy ustawy od 1 lipca 2019 roku. Podmioty zatrudniające co najmniej 50 jednostek - od 1 stycznia 2020 roku, a przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 20 osób - od 1-wszą lipca 2020 roku. Pozostałe podmioty będą musiały używać ustawę od 1 stycznia 2021 roku. Ten kolejny termin obowiązuje też podmioty należące do sektora finansów publicznych.

Autor: Bucsfan541
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
GPW- prognozy Investors TFI dzięki 2017 rok
W środę, 15 lutego, w warszawskiej giełdzie wiało lekką nudą. I jedynie naprawa nastrojów w drugiej połówce sesji pozwoliła głównym indeksom GPW zakończyć dzień na niewielkim plusie. Koniem pociągowym…...
Gotówka, fintech, bankomaty - wyrok prezesa Diebold Nixdorf
Od lat mówi się o tymże, że za kilka lub kilkanaście lat gotówka może zniknąć. Zdaje się wówczas potwierdzać fakt, iż ciebie dążą do obrotu bezgotówkowego, gdyż służy to transparentności transakcji.…...
Franciszek apeluje o realizację porozumienia klimatycznego  Ze świata
Auto papieża Franciszka sprzedane w aukcji. Imponująca kwota Papieska rezydencja otwarta. Franciszek odchodzi z Castel Gandolfo Kolej apeluje i wprowadza ważne zmiany. Przez Światowe Dób Młodzieży Papież nie przyjął…...
EBC o kredytach walutowych na terytorium polski  Waluty
Raty kredytów frankowych potrafią wzrosnąć do rekordowego poziomu Złe wieści dla frankowiczów. Oprocentowanie najwyższe od czterech lat Coraz mniej kredytów mieszkaniowych we frankach Prawie trzy lata bez ustawy w sprawie frankowiczów.…...
Dłużnicy w Chinach trafiają na czarną listę
W Chinach istnieje publiczna ciemna lista dłużników. Wpływa ona znacznie na możliwości przemieszczania się czy wydawania gotówki obywateli. Sąd najwyższy publikuje nazwiska i numery identyfikacyjne "nieuczciwych osób" na własnej stronie internetowej.…...
Dunkerton wpłaca milion funtów, żeby zorganizować referendum ws. brexitu  Ze świata
Brytyjski milioner Julian Dunkerton zadeklarował wpłatę miliona funtów na rzecz kampanii organizowanej przez przeciwników opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Domagają się oni drugiego referendum i publicznego głosowania nad końcowym kształtem…...
Donald Trump wprowadza nowe cła. «To wojna handlowa»
Donald Trump zatwierdził w poniedziałek nowe opłaty celne na sprowadzane do Stanów Zjednoczonych panele słoneczne i kuchenki. Choć brzmi to niewinnie, według partnerów handlowych NA JUKATAN, daniny są drakońskie, natomiast takie działanie…...
Dolina Krzemowa: Trump «katastrofą gwoli innowacji»
Przez ostatni dwanaście miesięcy branża technologiczna martwiła się bańką. Inwestorzy z uprawnienia i lewa kłócili się o to, czy weryfikacji startupów nie są zawyżone, czy wręcz przeciwnie – cały sektor jest nadal…...
Nie znaleziono