Wystawa, produkcje filmowe, happening w 90. rocznica urodzin Tadeusza Różewicza

Category: odmienne
27 lipca, 2020

*Dramaturg, poeta jak i równiez eseista Tadeusz Różewicz kończy w niedzielę 90 latek. Z okazji urodzin jednego z najwyżej cenionych polskich poetów we Wrocławiu przygotowano wystawę oraz projekcje filmów, a na warszawskim rynku odbędzie się różewiczowski happening. *

W sobotę, w przeddzień 90. urodzin Różewicza, przy południe zanim wejściem sluzace do stacji metra Centrum w Warszawie 160 uczniów warszawskich liceów ustawi się w „żywy wiersz” Różewicza pt. „Można”. Happening organizują Narodowe Srodku Kultury i Stowarzyszenie Pomost.

W niedzielę we wrocławskim Teatrze Współczesnym zostanie otwarta wystawa zdjec przedstawiających Tadeusza Różewicza, autorstwa wieloletniego fotoreportera PAP Adama Hawałeja. Wystawie towarzyszy publikacja unikatowego albumu, który zawiera 90 zdjęć wykonanych za posrednictwem fotoreportera. Hawałej przez ponad 20 lat jako jedyny fotograf towarzyszył Różewiczowi po jego podróżach, spacerach konwersacjach i randkach. W albumie znalazły się komentarze do portretów jak i równiez fotografii, które są fragmentami osobistych zapisków i dokumentów poety.

„Są dwa aspekty związane sposród tym albumem” – mówi Andrzej Sapija, dokumentalista, pisarz filmów na temat Różewiczu. „Pierwszy wynika z okoliczności, o której duzej liczby miłośników twórczości Różewicza dobrze wie: ów wybitny twórca nie znosi mediów. Unika – jesli jest to możliwe – fotografów, operatorów, redaktorów. Hawałej jest praktycznie wylacznym fotografem dopuszczonym do sytuacji nieoficjalnych – w jego domu, na próbie przy teatrze, w spacerze przy parku, często – zwyczajnie sam w sam. (… ) Istotne jest, (… ) że na ludzi fotografiach zapisane są niezwykłe w swojej zwykłej codzienności momenty. (… ) Hawałej pokazuje ukryty świat, przestrzeń, w której żyje i tworzy artysta. Po drugie – wydaje sie w majatku Hawałeja duzo fotografii, których inspiratorem, natomiast często współautorem jest samodzielnie Tadeusz Różewicz. Są tam jego pomysły sytuacyjne, rekwizytorskie, tematyczne. Liryk wyraża przy nich cos znacznie wiecej anizeli tylko prawdę o sobie, ale i dystans, nastrój, ironię w spojrzeniu w rzeczywistość” – powiedział Sapija.

Album został wydany poprzez wrocławski Teatr Współczesny w zakresie projektu „Różewicz rozrzucony”.

W ramach obchodów 80. urodzin poety zaplanowano również przegląd filmów, których pisarzem lub współautorem scenariusza wydaje sie Tadeusz Różewicz. Filmy będzie można oglądać w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

Wrocławskie wydawnictwo Biuro Literackie, które publikuje wiersze Różewicza od 2008 roku, uczci jubileusz poety wydaniem książki „Wbrew osobiscie. Rozmowy wraz z Tadeuszem Różewiczem”, która ukaże się dwudziestu czterech listopada. Prócz wszystkimi dotychczasowymi wywiadami sposród kończącym 80 lat autorem „Kartoteki” po tomie znajdą się także niepublikowane dotąd rozmowy Różewicza z Czesławem Miłoszem. Tytuł książki nawiązuje do niechęci, z jaką Różewicz udostepnia wywiadów.

Obchodzący 90. rocznica urodzin Tadeusz Różewicz jest jednym sposród najwybitniejszych rodzimych poetów, dramaturgów i prozaików. Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany, m. in. Nagrodą Naszego PEN-Clubu (1997), Nagrodą Literacką Nike (2000) oraz Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius za całokształt twórczości (2008). Poeta mieszka we Wrocławiu. (PAP)

pdo/ aszw/ hes/