Woj. śląskie będzie promować się tańcem na EXPO 2010

Category: odmienne
27 lipca, 2020

Występy tancerzy Teatru Rozrywki z Chorzowa jak i równiez Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” będą zachęcać sluzace do odwiedzenia stoiska woj. śląskiego na EXPO 2010 przy Szanghaju. Śląskie akcenty pojawią się też podczas Poranka Polskiego w wystawie.

Program Dni Śląskich, które odbędą się między 19 a 23 maja w polskim pawilonie na EXPO 2010, przedstawiono w środę w Katowicach. Jak wyjaśniali przedstawiciele samorządu regionu, nieprzypadkowo do ofert woj. śląskiego wybrano taniec.

„Chcemy przemówić do Chińczyków przy pomocy tańca, który obejmuje ze sobą wiele pozytywnej energii i jest zrozumiały dla wszelkich. W ten sposób nawiązujemy do hasła promującego nasz region, to znaczy +Śląskie. Dobroczynna energia+” a mianowicie powiedział dyrektor wydziału promocji Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego Tomasz Stemplewski.

Zaznaczył, że artyści z Teatru Rozrywki i zespołu „Śląsk” przywiozą wraz z sobą sluzace do Szanghaju wyjatkowy parkiet. Swoim hydrauliczna budowa akumuluje energię wytwarzaną przez poruszające się na zanim osoby i przetwarzają ją na prąd elektryczny. Ilość produkowanego prądu jest wizualizowana, co posiada zachęcać tańczących do większej aktywności.

Śląscy artyści zaproszą gości polskiego pawilonu na kursy nauczania tańca, a wieczorami nowoczesny parkiet posłuży imprezom klubowym. Będą też m. in. warsztaty języka polskiego prowadzone przez wykładowców z Uniwersytetu Śląskiego przy Katowicach, którzy na jak dzień uczą obcokrajowców, m. in. Chińczyków.

Pozytywne skojarzenia ma budzić zmodyfikowany logotyp woj. śląskiego. Składający się z czterech elementów znak zastąpi podobny, ale złożony z ośmiu części. Poprawka wiąże się z chińską symboliką, w której ósemka jest szczęśliwą liczbą, zas czwórka znaczy śmierć. ˙ Śląskiej delegacji na EXPO będą towarzyszyć przedstawiciele przedsiebiorstw z regionu, zwłaszcza z branży górniczej i energetycznej, z którymi współpracą zaintrygowani są chińscy przedsiębiorcy. Promocja woj. śląskiego będzie częścią zaplanowanego na 22 czerwca Dnia Naszego, kiedy naszego kraju pawilon dzierzy odwiedzić premier Donald Tusk.

Światowa Wystawa EXPO 2010 w Szanghaju odbędzie się od 1 maja az do 31 października. Udział po wystawie zadeklarowało blisko dwiescie krajów sposród całego świata, a architekcirealizatorzy spodziewają się rekordowej liczby 70 milionów zwiedzających. Ideą przewodnią tegorocznej wystawy będzie hasło „Lepsze miasto, lepsze życie”.

Do odwiedzenia polskiego pawilonu w Szanghaju będzie zachęcało hasło „Polska się uśmiecha”. Ma on zaprezentować Polskę jako kraj dzisiejszy, europejski, przyjazny i młody. Głównymi punktami odniesienia sluzace do Chin w czasie wystawy mają być metrów. in. wspólnota losów Naszego kraju i Chin (migracje wraz z wsi do miasta), widmo przedsiębiorczości („Polacy Chińczykami Europy”), jak również smoki polskie i chińskie. Promocja Polski w Szanghaju ma objąć głównie gospodarkę i kulturę. (PAP)

toe/ mtb/ pad/ mag/