Dziś Sejm zdecyduje jak z wolnym 12 listopada. Wielki problem ma sfera usług handlowa

🕓 13.06.2019
📂 Wiadomosci
👁 176
🗨 0
12 listopada dniem wolnym od momentu pracy - decyzja Sejmu

Dziś Sejm ponownie zajmie się ustawą o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania za pośrednictwem Polskę niepodległości, które ma przypaść już za kilka dni - w poniedziałek, 12 listopada 2018 r.. Bezustannie nie wiadomo, bądź tego dnia sklepy są mogły pracować.

Ustawa trafiła do Sejmu 22:00 października br., zaledwie niecałe trzy tygodnie przed dwunastu listopada. Zgłosiła ją team posłów PiS, a w tej chwili następnego dnia - głosami tej partii - uchwalił ją Sejm. Stało się to w ekspresowym toku - w godzinę jak i również 36 minut. W pierwotnej treści ustawie zapisano, że tego dnia zakaz handlu nie będzie obowiązywać. Jednak 26 października Senat opowiedział się za poprawką zmierzającą do tego, by 12 listopada obowiązywał zakaz handlu. Senatorowie odrzucili zaś poprawkę mówiącą o tym, by w tym dniu służba stanu zdrowia pracowała tak, jak przy dni wolne od pracy.

Poprawki Senatu sprawiły, że ustawą ponownie powinien zająć Sejm. Trafi kobieta pod obrady dopiero dzisiaj, czyli na pięć dni przed dniem, którego odnosi się do. Przygotowywanie prawa w krańcowej chwili wzbudziło spore kontrowersje i zamieszanie w firmach, które najczęściej miały już ustalone grafiki pracy na listopad. A ustawa sprawia, że będą musiały zmieniać plany i dać osobom wolne. Wiąże się wówczas np. z zaprzestaniem produkowaniu.

Przeciw ustawie jak i również trybie jej uchwalenia zaprotestowały w zeszłym tygodniu największe organizacje pracodawców - Business Centre Club, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP i Alians Rzemiosła Polskiego.

"Sposób jej uchwalania jest sprzeczny z podstawowymi zasadami państwa prawa. Pogłębia chaos prawny i naraża obywateli, kontrahentów na dodatkowe straty. Zaakcentować należy, że naruszona została Konstytucja dla Biznesu, a zwłaszcza jej kluczowe filary, tzn. klauzula pewności upoważnienia oraz zasady tworzenia prawa gospodarczego" - napisały ów organizacje we wspólnym liście do premiera Mateusza Morawieckiego.

Wprowadzenie wolnego poranka 12 listopada br. emituje się niemal pewne. Pod spodem koniec października rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował ponieważ, że prezydent Andrzej Dudarz podpisze ustawę o ustanowieniu 12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy. Ocenił, że parlament podjął "słuszną i oczekiwaną poprzez Polaków inicjatywę".

Sprzeczne przepisy ws. zakazu handlu

Inną sprawą pozostaje pytanie, czy tego dnia sklepy pozostaną musiały być zamknięte, lub nie. Nie wiadomo ponieważ cały czas, czy Sejm pozostawi poprawkę Senatu zakazującą handlu tego dnia, lub może ją odrzuci. Jednakże jest sporo wątpliwości, lub tak naprawdę ustawa o 12 listopada w obecnym brzmieniu, nadanym przez Senat, zupełnie wprowadza tego poranka zakaz handlu. Bo jak na przykład zauważyli niektórzy prawnicy, działalność handlową regulują regulace szczegółowe.

Wprowadzone na wiosnę ustawa o zakazie handlu w niedzielę i święta nie przewiduje święta 12 listopada. Odwołuje się do ustawy o dniach wolnych z 1951 roku. Tam również nic na rzecz jednorazowego święta nie wydobędziemy. Czyli mamy dwa dokumenty prawne, które sobie zaprzeczają.

Dylemat mogłaby rozwiązać Państwowa Inspekcja Pracy, lecz ta uchyliła się od wydania interpretacji. - Projekt ustawy (…) może ulegać zmianie, na skutek wnoszenia do niego poprawek a mianowicie poinformowała "Gazetę Wyborczą" Danuta Rutkowska, rzecznik prasowa nadrzędnego inspektora pracy.

Dlatego na razie większość sklepików nie podjęło decyzji, bądź będą tego dnia pracować, czy nie. Stanowiska przy tej sprawie nie posiada również Polska Rada Centrów Handlowych. - Nie możemy podać jednoznacznego stanowiska do odwiedzenia niejednoznacznej ustawy, która po dodatku wciąż nie została uchwalona przez Sejm jak i również podpisana przez prezydenta a mianowicie powiedział "GW" Radosław Knap, dyrektor PRCH.

Autor: desichatter
Związane z
Wiadomosci
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
100 lat Polsko. O naszym pisała prasa 100 latek temu w 1918 roku
Lato 1918 roku. Do oporu wojny zostało jeszcze kilka miesięcy. Do niej skutki odczuwają wszyscy. Gospodarka jest w stanie rozkładu, co odbija się dzięki przedsiębiorcach i zwykłych osobach. Fabryki padają, ceny…...
100 lat Polsko. Dziennikarze po II RP - jak wiele zarabiali
Zawód dziennikarza ukształtował się w latach dwudziestolecia międzywojennego. Wtedy również został ustawowo zdefiniowany. Polska branża wydawnicza, jak duża liczba branż w ówczesnej Polsce składała się z 3 całkiem innych systemów prasowych. Mnogości tytułów…...
Nie znaleziono