Unia: macie dwa lata w wdrożenie dyrektywy o prawach autorskich. Prezes Kaczyński planuje, że PiS zrobi to po swojemu

🕓 15.06.2019
📂 Wiadomosci
👁 206
🗨
«ACTA 2» - dwa lata na wdrożenie. Co wyrządzi PiS?

Państwa przystające do UE powinny w ciągu dwóch lat dostosować swoje prawo krajowe do dyrektywy o prawie autorskim, którą przyjął w minionym tygodniu Parlament Europejski. W nadchodzących tygodniach kraje członkowskie będą musiały zatwierdzić decyzję PE. Tymczasem w sobotę w konwencji wyborczej prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił, że jego partia dokona takiej implementacji dyrektywy, że "wolność w internecie będzie zachowana". To właśnie zapowiadana dzień wcześniej dodatkowa obietnica wyborcza, którą partia włączyła szybko do swojego programu, gdy okazało się, że PE opowiedział się za głośną dyrektywą.

Zabieg wówczas sprytny, bo pomysł do niej wdrożenia był przez znaczną część opinii publicznej silnie krytykowany, a jej przegłosowanie jeszcze bardziej podgrzało emocje.

By dostosować polskie upoważnienie do dyrektywy, należałoby pewnie uchwalić nową ustawę. Jeśli PiS zwycięży w jesiennych wyborach parlamentarnych i zdobędzie większość, nie będzie obecnie żadnych wątpliwości, że wówczas właśnie ta partia zdecyduje, jak dostosować się do decyzji europarlamentu.

Polska była jednym z ośmiu krajów przeciwnych dyrektywie.

Prezes Kaczyński o "ACTA 2"

"PiS dokona takie implementacji, iż wolność będzie zachowana" - zadeklarował prezes PiS w sobotę, 30 marca. "Polska w dzisiejszym świecie, dokąd wolność się cofa, na starym kontynencie pozostanie wyspą wolności. Za pomocą komu? Dzięki Polakom i dzięki PiS" - przekonywał Kaczyński.

To pokrewny zabieg i retoryka, którą Prawo i Sprawiedliwość używa mówiąc o imigrantach a także LGBT. Partia próbuje "sprzedać" wyborcom wizję Polski jak jedynego lub jednego spośród nielicznych krajów, który stanie się wyspą wolną od "politycznej poprawności" i tego, jak PiS-owi w danym czasie nie odpowiada. W momencie kryzysu migracyjnego byli wówczas uchodźcy i migranci, teraz to osoby LGBT i Unia oraz nieprzychylne prawicy (nieprzychylne w ocenie PiS-u) platformy, takie jak YouTube bądź Facebook.

Wróćmy jednak do samej dyrektywy. Dotycząca jej procedura jeszcze się nie zakończyła. Do niej tekst muszą teraz poprzeć państwa członkowskie. Jeśli to zrobią, to wejdzie ona w życie według opublikowaniu w unijnym Dzienniku Urzędowym, a następnie członkowie UE będą mieli dwa czasy na jej wdrożenie.

Dyrektywa o prawie autorskim - co zakłada?

Przypomnijmy, że mocno kontrowersyjna, bo niejasna, dyrektywa ma zmieniać zasady publikowania i śledzenia treści w internecie. Założenie, które przyświeca jej pomysłodawcom wydaje się być takie, by właściciele norm autorskich - muzycy, autorzy scenariuszy, twórcy - posiadali możliwość wynegocjowania lepszych ugód o wynagrodzenie za używanie z ich utworów, kiedy te utwory są udostępnianie na platformach internetowych. Na przekór temu, co twierdzą otoczenia przeciwne dyrektywnie, memy i GIF-y nie są zagrożone.

Najwięcej wątpliwości i obaw budzą artykuły jedenaście. i 13. dyrektywy. Przeciwnicy tych regulacji posiadają wątpliwości, czy przepisy odrzucić będą ograniczały wolności słowa w internecie. Art. 13. wprowadza obowiązek filtrowania esencji pod kątem praw autorskich, natomiast art. 11. odnosi się do tzw. praw pokrewnych dla wydawców prasowych.

Na mocy zmian przepisami art. 13. nie będą otoczone: encyklopedie internetowe, takie jakim sposobem np. Wikipedia, archiwa oświatowe i naukowe oraz platformy pasywne (tzw. usługi przy chmurze dla indywidualnych użytkowników jak Dropbox), platformy w ramach otwartego dostępu, platformy sprzedażowe jak Ebay czy Amazon i wszystkie platformy, których głównym celem odrzucić jest dostęp do treści objętych prawem autorskim (np. portale randkowe), ani pierwotnego magazynowanie.

Platformy, jakich dotyczy art. 13., mają obowiązek podpisać licencje z posiadaczami praw na treści zabezpieczone prawem autorskim. Jeśli podest nie otrzyma takiej licencji, będzie musiała usunąć esencji wskazane przez właściciela praw. Jeśli platforma nie dopełni obowiązków, będzie odpowiedzialna zbytnio nielegalne treści wprowadzane za pośrednictwem użytkowników.

Dyrektywa o prawie autorskim wg posłów PiS i opozycji

Europoseł Kosma Złotowski z PiS rzekł Polskiej Agencji, że w trakcie tych dwóch lat lokalne władze będą musiały w takiej sytuacji opracować odpowiedni projekt przepisów, najprawdopodobniej nową ustawę. Złotowski przewiduje, że najpewniej zajmą się tym posłowie oryginalnej kadencji Sejmu.

Polityk uważa, że gdy platformy internetowe zaczną filtrować zawartości, to mogą to tworzyć pod każdym kątem, coś znacznie więcej aniżeli tylko praw autorskich i np. usuwać teksty z motywów politycznych.

Europoseł Tadeusz Zwiefka z PO, który poparł dyrektywę w głosowaniu PE, ma nadzieję, hdy w pracach nad zastosowaniem nowych przepisów w Polsce przy stole znajdą się ci, których ona tyczy się. "Z jednej strony posiadacze praw, a z pozostałej - administratorzy czy administratorzy platform, by wypracowywać te szczegóły, co do wskazane jest wszyscy bardzo byli zirytowani w czasie negocjacji" – powiedział Zwiefka.

Według europosła po wdrożeniu w UE nowych zasad, sieć stanie się bardziej uporządkowany. "Ten uporządkowany sieć nie będzie w najmniejszym nawet stopniu ograniczał pojedynczych internautów" – podkreślał Zwiefka.

[Artykuł zaktualizowany]

Autor: mondala
Związane z
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
GPW- prognozy Investors TFI dzięki 2017 rok
W środę, 15 lutego, w warszawskiej giełdzie wiało lekką nudą. I jedynie naprawa nastrojów w drugiej połówce sesji pozwoliła głównym indeksom GPW zakończyć dzień na niewielkim plusie. Koniem pociągowym…...
Gotówka, fintech, bankomaty - wyrok prezesa Diebold Nixdorf
Od lat mówi się o tymże, że za kilka lub kilkanaście lat gotówka może zniknąć. Zdaje się wówczas potwierdzać fakt, iż ciebie dążą do obrotu bezgotówkowego, gdyż służy to transparentności transakcji.…...
Franciszek apeluje o realizację porozumienia klimatycznego  Ze świata
Auto papieża Franciszka sprzedane w aukcji. Imponująca kwota Papieska rezydencja otwarta. Franciszek odchodzi z Castel Gandolfo Kolej apeluje i wprowadza ważne zmiany. Przez Światowe Dób Młodzieży Papież nie przyjął…...
CSIOZ zerwało umowę na przeprowadzenie systemu e-Zdrowie
Pakiet onkologiczny mnoży zapytania. Będą dodatkowe zadania, lecz czy także pieniądze? Rewolucja w aptekach. Zniknie zawód technika farmaceutycznego? Ministerstwo kontra e-papierosy. "Należy chronić dzieci i młodzież" Choroby nowotworowe…...
Co zrobić, by uniknąć napadu hakerów  Tech
W ostatnich kilku tygodniach dociera do nas coraz większą ilość wiadomości informacji o atakach hakerskich. Ich ofiarami są metrów. in. klienci banków. Doradzamy co zrobić, by ustrzec się przed nimi jak…...
Brexit - komentarze brytyjskiej alei - opinie Brytyjczyków
Choć w Londynie według wczorajszych nawałnicach nie dzierży już śladu i świeci słońce, wielu Brytyjczyków widzi ten dzień tylko w czarnych barwach. Brexit stał się faktem. Zazwyczaj pełna ludzi Oxford Street…...
Berlin - komunikacja miejska, U-Bahn, S-Bahn, historia
Komunikacja miejska w Berlinie wówczas 10 linii metra, 22 linie tramwajowe, 151 autobusowych, 6 tras promowych jak i również 15 linii S-Bahn. Takimi ostatnimi zarządza spółka-córka niemieckiej kolei Deutsche Bahn, pozostałymi…...
Aerofłot uznał stewardessę za nazbyt grubą. Wyrok sądu  Ze świata
Sąd oddalił skargę o dyskryminację ze względu na wygląd, złożoną za pośrednictwem stewardessę, którą linie Aerofłot uznały za zbyt grubą. Przewoźnik przedstawił koszty przewozu "dodatkowych kilogramów" pracownika a mianowicie podała…...
Nie znaleziono