Temat: Frank szwajcarski

🕓 22.07.2019
👁 165
🗨
EBC o kredytach walutowych na terytorium polski  Waluty

  • Raty kredytów frankowych potrafią wzrosnąć do rekordowego poziomu
  • Złe wieści dla frankowiczów. Oprocentowanie najwyższe od czterech lat
  • Coraz mniej kredytów mieszkaniowych we frankach
  • Prawie trzy lata bez ustawy w sprawie frankowiczów. "Chciałbym, by po październiku to przeszło"
  • Przegląd prasy. Frankowiczom trudno wygrać z bankami

Ryzyko związane z kredytami walutowymi w Polsce nie posiada charakteru systemowego - mierzy EBC w opinii do odwiedzenia projektu ustawy dotyczącej zwrotu spreadów. EBC uważa, iż koszty wprowadzenia przepisów mogą być wyższe niż iii, 6-4 mld zł obliczane przez autorów ustawy.

"EBC podtrzymuje swoje czujności dotyczące ryzyk dotyczących kredytem hipotecznym w walucie obcej poczynione w poprzednich opiniach. Jednakże w przypadku Polski zaryzykowania takie obecnie nie mogą być się mieć charakteru systemowego i nie wydają się w sposób szczególny zagrażać stabilności finansowej. EBC dostrzega również, że projekt ustawy uzasadniony jest głównie względami związanymi z ochroną konsumentów" - napisano w doświadczeń.

Kaczyński: ustawa ws. kredytów nie może zrujnować systemu bankowego

Pomoc frankowiczom

"W uzasadnieniu służące do projektu ustawy oszacowano powstające z jego wdrożenia koszty dla banków na kwotę pomiędzy 3, 6 miliarda złotych a 4 miliardy złotych (tj. w przybliżeniu 830-920 milionów euro). Posiadając jednak na uwadze doniosłe niejasności dotyczące metody obliczenia kosztów oraz dodatkowe koszty operacyjne możliwe jest, hdy faktyczny koszt dla banków wdrożenia projektu ustawy przekroczy szacunki ustawodawcy" - dodano.

W dokumencie EBC zwrócił uwagę na szacunki NBP, według których koszty wdrożenia projektu ustawy mogą być nawet ponad dwa razy wyższe, niż potrzebne w projekcie ustawy.

"Jak wskazano w dawnych opiniach EBC, wprowadzanie wyjść mających skutek retroaktywny znaleźć także negatywny wpływ w polską gospodarkę, jeśli doprowadzi do pogorszenia nastrojów akcjonariuszy zagranicznych spowodowanego postrzeganym zwiększeniem braku pewności prawnej jak i również ryzyka kraju" - napisano w dokumencie.

Analizy kosztów

"W konsekwencji omówionego EBC sugeruje, aby władze polskie dokonały dogłębnych analiz mających na celu lepsze określenie wpływu projektu ustawy na stabilność finansową, w szczególności celem weryfikacji, czy wprowadzanie rozwiązań mających skutki retroaktywne może mieć negatywny wpływ na pojedyncze instytucje kredytowe, sektor bankowy i polską gospodarkę w ogólności. W szczególności należy odpowiednio uwzględnić adekwatność kapitałową instytucji, które dotknięte zostaną tą regulacją oraz transgraniczne skutki gwoli skonsolidowanych zysków międzynarodowych typów bankowych" - dodano.

Pomoc dla frankowiczów. KNF policzyła koszty, Kancelaria Prezydenta: to niezrozumiałe

EBC ocenił, że należy także w należyty sposób uwzględniać potrzebę uczciwego podziału obciążeń pomiędzy wszystkich interesariuszy, naszym samym zmniejszając ryzyko przegiąć w przyszłości.

Wyważone rozwiązania

"EBC oczekuje także, że rozwiązania zawarte po projekcie ustawy będą odpowiednio wyważone w odniesieniu do wpływu na lokalne banki i banki znajdujące się w posiadaniu kapitału zagranicznego" - napisano.

"EBC zauważa wreszcie, że zadania zaproponowane w projekcie ustawy nie eliminują wszystkich ryzyk dotyczących kredytów walutowych" a mianowicie dodano.

Pierwsze przeglądanie prezydenckiego projektu ustawy na temat zasadach zwrotu niektórych należności wynikających z umów kredytów i pożyczki planowane jest na 20 października.

Prezydencki projekt

Projekt ustawy wpłynął do Sejmu w sierpniu. Kancelaria Prezydenta szacowała wówczas, że koszty tejże operacji dla banków wyniosą 3, 6-4 mld zł.

Frankowicze i pomocną dłoń prezydenta. Wiadomo, ile być może kosztować

Projekt ustanawia wprowadzenie limitu kwotowego po wysokości 350 tys. zł, który jest wysokością oszczędności kredytu, względem której klient jest uprawniony do żądania pomniejszenia kapitału lub zwrotu nadpłaty.

Zgodnie z projektem klient będzie miał szansę w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia przy życie ustawy wnioskować na temat zwrot spreadów. Uprawnionym służące do złożenia wniosku będą także klienci, których umowa kredytowa już wygasła. Ustawa posiada wejść w życie po upływie 30 dni od momentu ogłoszenia.

Według autorów projektu ustawy, w dalszej kolejności powinno dojść służące do przewalutowania kredytów, a wymuszać je będzie między innymi zwiększanie wymogów kapitałowych gwoli tych kredytów.

Narodowy Bank Polski w swojej opinii do projektu ustawy szacował, że koszty zastosowania ustawy są nawet ponad dwa razy wyższe niż zakładane 3, 6-4 mld zł.

Z kolei Komisja Nadzoru Finansowego szacuje, że łączne koszty dla banków, wynikające z powtykania w życie projektu tak zwane. ustawy spreadowej, wyniosłyby dziewięć, 3 mld zł.

Autor: nhuhuu
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
GPW- prognozy Investors TFI dzięki 2017 rok
W środę, 15 lutego, w warszawskiej giełdzie wiało lekką nudą. I jedynie naprawa nastrojów w drugiej połówce sesji pozwoliła głównym indeksom GPW zakończyć dzień na niewielkim plusie. Koniem pociągowym…...
Gotówka, fintech, bankomaty - wyrok prezesa Diebold Nixdorf
Od lat mówi się o tymże, że za kilka lub kilkanaście lat gotówka może zniknąć. Zdaje się wówczas potwierdzać fakt, iż ciebie dążą do obrotu bezgotówkowego, gdyż służy to transparentności transakcji.…...
Franciszek apeluje o realizację porozumienia klimatycznego  Ze świata
Auto papieża Franciszka sprzedane w aukcji. Imponująca kwota Papieska rezydencja otwarta. Franciszek odchodzi z Castel Gandolfo Kolej apeluje i wprowadza ważne zmiany. Przez Światowe Dób Młodzieży Papież nie przyjął…...
Dłużnicy w Chinach trafiają na czarną listę
W Chinach istnieje publiczna ciemna lista dłużników. Wpływa ona znacznie na możliwości przemieszczania się czy wydawania gotówki obywateli. Sąd najwyższy publikuje nazwiska i numery identyfikacyjne "nieuczciwych osób" na własnej stronie internetowej.…...
Dunkerton wpłaca milion funtów, żeby zorganizować referendum ws. brexitu  Ze świata
Brytyjski milioner Julian Dunkerton zadeklarował wpłatę miliona funtów na rzecz kampanii organizowanej przez przeciwników opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Domagają się oni drugiego referendum i publicznego głosowania nad końcowym kształtem…...
Donald Trump wprowadza nowe cła. «To wojna handlowa»
Donald Trump zatwierdził w poniedziałek nowe opłaty celne na sprowadzane do Stanów Zjednoczonych panele słoneczne i kuchenki. Choć brzmi to niewinnie, według partnerów handlowych NA JUKATAN, daniny są drakońskie, natomiast takie działanie…...
Dolina Krzemowa: Trump «katastrofą gwoli innowacji»
Przez ostatni dwanaście miesięcy branża technologiczna martwiła się bańką. Inwestorzy z uprawnienia i lewa kłócili się o to, czy weryfikacji startupów nie są zawyżone, czy wręcz przeciwnie – cały sektor jest nadal…...
Dochody z VAT-u w górę. Ministerstwo tłumaczy, skąd ten wzrost  Pieniądze
Wysokie dochody z podatku VAT były realizowane w poprawiającym się otoczeniu ekonomicznym, prowadzącym do wzrostu konsumpcji własnej - tłumaczy. pl Ministerstwo Finansów. Resort podał wczoraj, że w styczniu profity…...
Nie znaleziono