Temat: GDDKiA

🕓 02.08.2019
👁 23
🗨
GDDKiA zrywa z Alpine Bau. Firma: nie ma upoważnienia  Informacje

  • Ekspresowo w obszarze Krakowa. Umowa w sytuacji północnej obwodnicy podpisana
  • Polska zmieni się w wysoki plac budowy. Nowe odcinki autostrad i ekspresówek
  • Kierowcy ominą historyczne miasto. Szybciej zakończono budowę ważnej drogi
  • Przegląd prasy. Rządowi nie zaakceptować po drodze na wschód. "Za słowami nie idą czyny"
  • Intratna budowa polskich dróg. Kilkadziesiąt firm walczy o kontrakty

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych jak i również Autostrad poinformowała, że po piątek odstąpiła od porozumienia z Alpine Bau dzięki budowę drogi ekspresowej S5 Poznań -Wrocław na danym odcinku Kaczkowo - Korzeńsko. Alpine Bau nie dokończy również budowy drogi krajowej numer 16 od Biskupca do Borek Wielkich. Jako motyw podano niewywiązanie się twórcy z zapisów umowy. Uchwałę GDDKiA kwestionuje Alpine Bau.

Nowy wykonawca inwestycji zostanie wybrany w przetargu, trasa powinna być gotowa latem 2014 roku.

Wezwanie do budowy

Wcześniej GDDKiA wystosowała do firmy Alpine Bau pismo, przy którym domaga się wyjaśnień i kontynuowania prac na budowie drogi S5.

GDDKiA do Alpine Bau: Wzywamy do kontynuowania prac na S5

- Otrzymaliśmy od firmy replika, ale nie zawierała ona żadnych konkretnych deklaracji. Nie wynikało z niej, co wykonawca ma zamiar tworzyć, więc odstąpiliśmy od kontraktu. Nie otrzymaliśmy też nawet najmniejszej formalnej informacji o wstrzymaniu prac. Po tym, kiedy je przerwano w środę - wystosowaliśmy pismo a mianowicie powiedziała w piątek rzeczniczka poznańskiego oddziału GDDKiA Alina Cieślak.

Jak podała, w ramach kontraktu korporacja Alpine Bau miała zbudować odcinek drogi ekspresowej S5 o długości ponad 29 km - ta uruchomienie jest zrealizowana w ok. 70 proc. Kontrakt obejmował też budowę blisko 9 km. obwodnicy Rawicza - ta inwestycja jest przeprowadzona w przeszło 90 proc.

- Na S5 siłami podwykonawców zostaną wykonane roboty zabezpieczające budowę poprzednio okresem zimowym. Równocześnie będzie przeprowadzona szczegółowa inwentaryzacja placu budowy, która potrwa blisko dwóch miesięcy i według jej zakończeniu zostanie ogłoszony przetarg na wybór świeżego wykonawcy - podała Cieślak. Jak wyjaśniła, dokończenie drogi ekspresowej S5 i oddanie do ruchu

Alpine Bau chce uznania niewypłacalności. Firma zadłużona na 1-wszą, 9 miliarda euro

powinno nastąpić w lipcu bądź sierpniu 2014 roku. Pierwotnie zakończenie robót planowane było na trzeci kwartał 2013 roku.

Na obwodnicy Rawicza zostały do odwiedzenia wykonania montaż barier oraz oznakowanie poziome. Oddanie do odwiedzenia ruchu tej trasy powinno nastąpić˙na przełomie sierpnia i września.

Niewypłacalność

Alpine Bau nie dokończy też budowy drogi krajowej nr 16 od Biskupca do Borek Wielkich. Olsztyński oddział GDDKiA poinformował, że wykonawca nie wywiązywał się spośród umowy, więc Dyrekcja odstąpiła od kontraktu. GDDKiA zapewniła, że trasa będzie jednakże zbudowana.

"Pomimo zaistniałej sytuacji GDDKiA oświadcza, że budowa drogi krajowej nr szesnascie zostanie zrealizowana" - poinformował w piątkowym komunikacie olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

"Zakłada się kolejny scenariusz - przeprowadzona będzie szczegółowa inwentaryzacja placu budowy i będzie ogłoszony przetarg na wybór nowego twórcy. Przewidujemy, że dokończenie konstrukcji drogi krajowej nr 16 i oddanie do aliansu powinno nastąpić do samego końca 2013 r. " - odczytujemy.

Premier wezwie Jarmuziewicza na dywanik. Odrzucić wyklucza zmian w resorcie

Według informacji podanych mediom przez rzecznika sądu w Wiedniu, Alpine Bau drugi co do wielkości austriacki koncern budowlany, złożył po sądzie wniosek o poważanie niewypłacalności. Alpine Bau GmbH zatrudnia - jak wypływa z jego danych a mianowicie ok. 15 tys. ludzi w Austrii i za granicą. W Polsce Alpine realizowała na zlecenie GDDKiA dwa projekty na trasie S5 oraz na drodze krajowej nr 16.

Nic spośród tego?

Do decyzji GDDKiA odniosła się po piątek po południu przedsiębiorstwo Alpine Bau. W przesłanym do naszej redakcji komunikacie informuje, że "ogłoszenie przez GDDKIA zerwania umów dzięki S5 oraz DK16 wydaje się nieskuteczne".

"W mechanizmu prowadzonego postępowania upadłościowego, które zostało wszczęte w tym tygodniu, to Zarządca wyznaczony przez austriacki sąd zdecyduje, czy dana umowa może być rozwiązana. W obecnej sytuacji GDDKIA nie ma prawa do rozwiązania dokumenty urzędowe. Działanie GDDKIA, wprowadza renomę publiczną w błąd" a mianowicie czytamy w oświadczeniu.

"Także działania GDDKIA przyczyniły się do obecnej kwestii finanswej ALPINE. Od trzy lat toczy się spór sądowy pomiędzy ALPINE Bau a GDDKIA, która reprezentuje Skarb Państwa i do odwiedzenia tej pory nie zapadł wyrok nawet w czołowej instancji" - dodaje Alpine Bau.

Kłopoty wiceministra po obiedzie z wykonawcą A1. "Nie przyrosłem do fotela"

Kolejne kilometry

GDDKiA poinformowała też, że ogłosiła w piątek przetargi na budowę więcej niż 66 km nowych dróg ekspresowych. Dzięki temu przybędą trzy kolejne odcinki S3 oraz odcinki drogi ekspresowej S7. Od początku roku do dziś GDDKiA ogłosiła już 16 przetargów w 189 km nowych tras ekspresowych.

Ogłoszone przetargi dotyczą odcinków dróg przy województwie lubuskim, warmińsko-mazurskim i małopolskim. Droga ekspresowa S3 powiększy się o odcinki: Sulechów (węzeł Kruszyna) - Zielona Góra Północ (13, 4 km), Zielona Góra Północ - węzeł Niedoradz (13, 3 km), węzeł Niedoradz - droga wojewódzka nr 283 (17, 3 km).

Droga ekspresowa S7 zostanie wydłużona a o odcinki: Ostróda Północ - Ostróda Południe wspólnie z obw. Ostródy (dk16) o długości 18, trzy kilometra oraz ponad cztery, 5 km krakowskiego odcinka od węzła Igołomska (dk79) do węzła Christo Botewa (Rybitwy).

GDDKiA melduje, że do oporu tego r. ogłoszonych zostanie jeszcze 38 postępowań przetargowych na ponad 540 kilometrów. Wśród nich będą pozostałe odcinki S3 w województwie dolnośląskim, za pomocą czemu zachodnia część państwa uzyska ekspresowe połączenie od czasu Szczecina do granicy z Czechami.

Autor: Азмет
Związane z
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
GPW- prognozy Investors TFI dzięki 2017 rok
W środę, 15 lutego, w warszawskiej giełdzie wiało lekką nudą. I jedynie naprawa nastrojów w drugiej połówce sesji pozwoliła głównym indeksom GPW zakończyć dzień na niewielkim plusie. Koniem pociągowym…...
Gotówka, fintech, bankomaty - wyrok prezesa Diebold Nixdorf
Od lat mówi się o tymże, że za kilka lub kilkanaście lat gotówka może zniknąć. Zdaje się wówczas potwierdzać fakt, iż ciebie dążą do obrotu bezgotówkowego, gdyż służy to transparentności transakcji.…...
Gazprom chce budować Turecki Ruczaj. Bez umowy z Turcją  Surowce
Gazprom zamierza przystąpić do układania gazociągu Turkish Stream (Turecki Potok) już w lipcu, choć Rosja i Turcja nie podpisały jeszcze porozumienia międzyrządowego o budowie naszej magistrali - informuje po środę dziennik "Kommiersant".…...
Gary Cohn z Goldman Bilstein szefem Narodowej Rady Gospodarczej
Gary Cohn, dyrektor operacyjny Goldman Bilstein, ma być szefem Narodowej Rady Gospodarczej w Białym Domu za prezydentury Donalda Trumpa. Wcześniej prezydent elekt na szefa resortu skarbu wybrał wywodzącego się wraz z tego…...
Funt mocniejszy po wynikach wyborów na Wyspach  Waluty
Nowa opłata gwoli kierowców. "Najostrzejsze" przepisy w świecie Funt spadł niżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło po brytyjską walutę Nowy mus dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co musisz…...
Frank szaleje. «Polska jest największym przegranym w Europie środkowo-wschodniej»  Waluty
Raty pożyczek frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu Coraz skromniej kredytów we frankach Przegląd prasy. Frankowiczom trudno zwyciężyć z bankami Przewalutowanie kredytów mieszkaniowych we frankach. Cymański: na kursie zaciągnięcia to nierealne…...
Franciszek apeluje o realizację porozumienia klimatycznego  Ze świata
Auto papieża Franciszka sprzedane w aukcji. Imponująca kwota Papieska rezydencja otwarta. Franciszek odchodzi z Castel Gandolfo Kolej apeluje i wprowadza ważne zmiany. Przez Światowe Dób Młodzieży Papież nie przyjął…...
Firmy wyzyskujące pracowników w Japonii
Japoński rząd po raz pierwszy przy historii opublikował ogólnokrajową listę ponad 300 firm, które naruszyły prawa pracownicze. Meldunek ma pomóc w walce ze zjawiskiem "karoshi" oznaczającym śmierć z przepracowania. * Japonia…...
Nie znaleziono