GUS: ceny w hurtowniach spadają, w mniejszym stopniu mieszkań w budowie, sprzedaż hurtowa w górę

🕓 21.08.2019
👁 163
🗨
GUS: ceny w sklepach spadają, mniej mieszkań w strukturze, sprzedaż hurtowa w górę  Informacje

Główny Urząd Statystyczny podał przy czwartek najważniejsze dane dotyczące kondycji polskiej gospodarki.

Bezrobocie spada. Po maju do 12, pięć proc.

Nowe zamówienia przy przemyśle na eksport w maju w ujęciu rok kalendarzowy do roku wzrosły o 7, 8 proc., według wzroście o 7, 1 proc. w poprzednim miesiącu.

Nowe zamówienia na eksport w ujęciu miesięcznym spadły o 7, 4 proc. Przed miesiącem zamówienia w eksport spadły o trzy, 5 proc. mdm.

Wskaźnik nowych zamówień po przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.

Obroty w handlu

Obroty przy handlu detalicznym niewyrównane sezonowo w maju 2014 r. spadły o 0, 9 proc. rdr wobec wzrostu o 4, 5 proc. w kwietniu. Po wyrównaniu sezonowym obroty wzrosły na temat 1, 5 proc. rdr po wzroście o dwóch, 6 proc. miesiąc wcześniej.

Sprzedaż hurtowa

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych przy maju wzrosła o trzech, 9 proc. rok do roku, a miesiąc do odwiedzenia miesiąca spadła o 1-wszą, 2 proc.

Zamówienia w przemyśle

Nowe zamówienia w przemyśle w maju wzrosły w ujęciu rok kalendarzowy do roku o jedenastu, 6 proc., po wzroście o 21, 1 proc. w poprzednim miesiącu.

W ujęciu miesięcznym zapotrzebowania spadły o 18, jednej proc. w porównaniu ze przyrostem o 10, 1 proc. w poprzednim miesiącu.

GUS: w lipcu nieco lepsza koniunktura i klimat w przemyśle

Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle wskazuje rozwój popytu na towary i usługi. Służy pan do oceny przyszłej produkowaniu.

Budownictwo

W końcu maja 2014 roku w budowie było 697, 9 tys. mieszkań, o 0, 7 proc. mniej niż po końcu maja 2013 roku.

Produkcja przemysłowa

GUS skorygował dane na sprawa produkcji przemysłowej w kwietniu rok do roku do 5, 5 proc. wraz z 5, 4 proc. przedtem.

Miesiąc do miesiąca spadek produkcji w kwietniu wyniósł 2, 2 proc. wobec 2, 3 proc. wcześniej.

Sprzedaż hurtowa

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw hurtowych w maju wzrosła o 3, 8 proc. rdr, a mdm spadła o 0, 6 proc.

Produkcja miedzi

Produkcja miedzi rafinowanej w maju spadła o 4, 3 proc. rok do roku, a liczona miesiąc do miesiąca wzrosła o 4, 1-wszą proc. i wyniosła czterdziestu osiem tys. ton.

W okresie styczeń-maj produkcja spadła o 3 proc. do odwiedzenia 238 tys. ton.

Ceny

Ceny w sklepach detalicznych spadły w maju o 0, 5 proc., po spadku w kwietniu też o 0, 5 proc. - wynika spośród opublikowanych w czwartek danych empirycznych GUS.

Produkcja węgla

Produkcja przemysłowa w kwietniu rośnie o ponad czterech proc.

Produkcja węgla kamiennego w maju spadła o 4, 3 proc. rok kalendarzowy do roku, a liczona miesiąc do miesiąca wzrosła o 2, 1 proc. i wyniosła 5 mln 733 tys. ton - podał w czwartek GUS.

W okresie styczeń-maj produkcja spadła o 5, 1-wszą proc., do 29 mln 916 tys. ton.

Przewozy ładunków

Przewozy ładunków w maju 2014 r. wzrosły rok do roku kalendarzowego o 2, 6 proc., do 38, 195 mln ton. W okresie styczeń-maj przewozy wzrosły o cztery, 9 proc., do 186, 5 mln ton.

Transport kolejowy rdr spadł o 1, 8 proc., a mdm wzrósł na temat 1, 3 proc., do odwiedzenia 18, 645 mln ton. Transport samochodowy rdr wzrósł o 10, 7 proc., a mdm spadł na temat 0, 4 proc., do odwiedzenia 14, 974 mln dźwięk. Transport rurociągowy rdr spadł o 3, 2 proc., a miesięcznie o 14, 7 proc., do trzy, 637 mln ton.

Oceny ekonomistów

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek oceniła, że po doskonałym, najwyższym od marca 2012 r., wyniku sprzedaży szczegółowej w kwietniu, maj przyniósł wyhamowanie tempa jej postępu. - Wpływ na to miały m. in. wyniki kalendarza – po znacznych zakupach przedświątecznych w kwietniu domy ograniczyły wydatki po kolejnym miesiącu. Najbardziej widoczne jest to w takich kategoriach jak żywność, napoje alkoholowe i bezalkoholowe - podkreśliła.

Konsumenci przy lepszych nastrojach. Prognozy korzystne

Z kolei główna ekonomistka Banku Pocztowego szacuje, że realny wzrost sprzedaży szczegółowej w drugim kwartale stanie się wyższy niż w głównym kwartale br. i przekroczy 6 proc. rok do odwiedzenia roku. - Konsumpcja zostanie zatem istotnym czynnikiem wzrostu PKB w tym czasie, a jej dynamika zostanie wyższa niż w początkowych trzech miesiącach br. - oceniła. Kurtek spodziewa się wyhamowania tempa wzrostu lokaty do poniżej 10 proc. rok do roku jak i również dynamiki PKB w kolejnym kwartale br. na poziomie 3, 3-3, 5 proc. rok do roku, a w całym 2014 r. 3, 5-3, 6 proc.

Według analityka Banku Gospodarstwa Krajowego Piotra Dmitrowskiego spadek dynamiki sprzedaży wydaje się spowodowany m. in. rocznym spadkiem sprzedaży samochodów. - W pozostałych kategoriach odrzucić ma dużych niespodzianek. W tym miejscu pozytywnie wyróżnia się sprzedaż ubrań. Nie wykluczamy w poniższym względzie wpływu wcześniejszych aniżeli w ubiegłym roku letnich wyprzedaży - ocenił.

Główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek oceniła, iż mimo poprawy sytuacji w branży pracy i wzrostu wynagrodzeń (o ponad 4 proc. w ciągu pięciu miesięcy br. ) skłonność do konsumpcji gospodarstw domowych rośnie dość wolno, ale stale.

Autor: soundmylife888
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
«Grexit będzie katastrofą? Jak uczy historia, prawdopodobnie nie»  Ze świata
Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja zbiera pochwały. Za postępy w adaptacji reform Strajk dziennikarzy. Nie zaakceptować chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły jednostek na…...
Grecja znów stoi nad przepaścią? «Kryzys polityczny zniszczy nasza gospodarkę»  Ze świata
Drony pomagają zmagać się z oszustami podatkowymi Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wyspa w obszarze. Władze stawiają na "zielone zasilanie" Janis Warufakis w TVN24 BiS…...
«Grecja twardo potraktowana przez Europę może zwrócić się w odniesieniu do Rosji»  Ze świata
Drony pomagają walczyć z oszustami podatkowymi Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wyspa w rejonie. Władze stawiają na "zielone zasilanie" Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają…...
GPW- prognozy Investors TFI dzięki 2017 rok
W środę, 15 lutego, w warszawskiej giełdzie wiało lekką nudą. I jedynie naprawa nastrojów w drugiej połówce sesji pozwoliła głównym indeksom GPW zakończyć dzień na niewielkim plusie. Koniem pociągowym…...
Gotówka, fintech, bankomaty - wyrok prezesa Diebold Nixdorf
Od lat mówi się o tymże, że za kilka lub kilkanaście lat gotówka może zniknąć. Zdaje się wówczas potwierdzać fakt, iż ciebie dążą do obrotu bezgotówkowego, gdyż służy to transparentności transakcji.…...
Goldman Sachs jak Google a mianowicie projekty Marquee i Data Lake
Goldman Sachs chce zostać Googlem Wall Street, a może i całej finansjery. Nie zaakceptować od dziś bowiem wiadomo, że "ulica" podąża za Goldmanem. I nie rozchodzi nawet o słynną automatyzację, która przerzedza…...
Glapiński o stopach procentowych jak i również inflacji
Obecnie nie widać powodu do zmian poziomu stóp procentowych w perspektywie końca 2018 roku - powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Dodał, że przy listopadowej projekcji Banku współczynnik inflacji…...
GetBack chce przełożenia głosowania nad układem
Prezes GetBacku Przemysław Dąbrowski poinformował, iż spółka, która otrzymała 4 oferty zakupu aktywów firmy, chce odroczenia do połówki grudnia zgromadzenia wierzycieli. Dzierży ono zdecydować o zawarciu układu, co umożliwiłoby przyrządzanie…...
Nie znaleziono