GUS: ceny w hurtowniach spadają, w mniejszym stopniu mieszkań w budowie, sprzedaż hurtowa w górę

Główny Urząd Statystyczny podał przy czwartek najważniejsze dane dotyczące kondycji polskiej gospodarki.
Bezrobocie spada. Po maju do 12, pięć proc.
Nowe zamówienia przy przemyśle na eksport w maju w ujęciu rok kalendarzowy do roku wzrosły o 7, 8 proc., według wzroście o 7, 1 proc. w poprzednim miesiącu.Nowe zamówienia na eksport w ujęciu miesięcznym spadły o 7, 4 proc. Przed miesiącem zamówienia w eksport spadły o trzy, 5 proc. mdm.
Wskaźnik nowych zamówień po przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.
Obroty w handlu
Obroty przy handlu detalicznym niewyrównane sezonowo w maju 2014 r. spadły o 0, 9 proc. rdr wobec wzrostu o 4, 5 proc. w kwietniu. Po wyrównaniu sezonowym obroty wzrosły na temat 1, 5 proc. rdr po wzroście o dwóch, 6 proc. miesiąc wcześniej.
Sprzedaż hurtowa
Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych przy maju wzrosła o trzech, 9 proc. rok do roku, a miesiąc do odwiedzenia miesiąca spadła o 1-wszą, 2 proc.
Zamówienia w przemyśle
Nowe zamówienia w przemyśle w maju wzrosły w ujęciu rok kalendarzowy do roku o jedenastu, 6 proc., po wzroście o 21, 1 proc. w poprzednim miesiącu.
W ujęciu miesięcznym zapotrzebowania spadły o 18, jednej proc. w porównaniu ze przyrostem o 10, 1 proc. w poprzednim miesiącu.
GUS: w lipcu nieco lepsza koniunktura i klimat w przemyśle
Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle wskazuje rozwój popytu na towary i usługi. Służy pan do oceny przyszłej produkowaniu.Budownictwo
W końcu maja 2014 roku w budowie było 697, 9 tys. mieszkań, o 0, 7 proc. mniej niż po końcu maja 2013 roku.
Produkcja przemysłowa
GUS skorygował dane na sprawa produkcji przemysłowej w kwietniu rok do roku do 5, 5 proc. wraz z 5, 4 proc. przedtem.
Miesiąc do miesiąca spadek produkcji w kwietniu wyniósł 2, 2 proc. wobec 2, 3 proc. wcześniej.
Sprzedaż hurtowa
Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw hurtowych w maju wzrosła o 3, 8 proc. rdr, a mdm spadła o 0, 6 proc.
Produkcja miedzi
Produkcja miedzi rafinowanej w maju spadła o 4, 3 proc. rok do roku, a liczona miesiąc do miesiąca wzrosła o 4, 1-wszą proc. i wyniosła czterdziestu osiem tys. ton.
W okresie styczeń-maj produkcja spadła o 3 proc. do odwiedzenia 238 tys. ton.
Ceny
Ceny w sklepach detalicznych spadły w maju o 0, 5 proc., po spadku w kwietniu też o 0, 5 proc. - wynika spośród opublikowanych w czwartek danych empirycznych GUS.
Produkcja węgla
Produkcja przemysłowa w kwietniu rośnie o ponad czterech proc.
Produkcja węgla kamiennego w maju spadła o 4, 3 proc. rok kalendarzowy do roku, a liczona miesiąc do miesiąca wzrosła o 2, 1 proc. i wyniosła 5 mln 733 tys. ton - podał w czwartek GUS.W okresie styczeń-maj produkcja spadła o 5, 1-wszą proc., do 29 mln 916 tys. ton.
Przewozy ładunków
Przewozy ładunków w maju 2014 r. wzrosły rok do roku kalendarzowego o 2, 6 proc., do 38, 195 mln ton. W okresie styczeń-maj przewozy wzrosły o cztery, 9 proc., do 186, 5 mln ton.
Transport kolejowy rdr spadł o 1, 8 proc., a mdm wzrósł na temat 1, 3 proc., do odwiedzenia 18, 645 mln ton. Transport samochodowy rdr wzrósł o 10, 7 proc., a mdm spadł na temat 0, 4 proc., do odwiedzenia 14, 974 mln dźwięk. Transport rurociągowy rdr spadł o 3, 2 proc., a miesięcznie o 14, 7 proc., do trzy, 637 mln ton.
Oceny ekonomistów
Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek oceniła, że po doskonałym, najwyższym od marca 2012 r., wyniku sprzedaży szczegółowej w kwietniu, maj przyniósł wyhamowanie tempa jej postępu. - Wpływ na to miały m. in. wyniki kalendarza – po znacznych zakupach przedświątecznych w kwietniu domy ograniczyły wydatki po kolejnym miesiącu. Najbardziej widoczne jest to w takich kategoriach jak żywność, napoje alkoholowe i bezalkoholowe - podkreśliła.
Konsumenci przy lepszych nastrojach. Prognozy korzystne
Z kolei główna ekonomistka Banku Pocztowego szacuje, że realny wzrost sprzedaży szczegółowej w drugim kwartale stanie się wyższy niż w głównym kwartale br. i przekroczy 6 proc. rok do odwiedzenia roku. - Konsumpcja zostanie zatem istotnym czynnikiem wzrostu PKB w tym czasie, a jej dynamika zostanie wyższa niż w początkowych trzech miesiącach br. - oceniła. Kurtek spodziewa się wyhamowania tempa wzrostu lokaty do poniżej 10 proc. rok do roku jak i również dynamiki PKB w kolejnym kwartale br. na poziomie 3, 3-3, 5 proc. rok do roku, a w całym 2014 r. 3, 5-3, 6 proc.Według analityka Banku Gospodarstwa Krajowego Piotra Dmitrowskiego spadek dynamiki sprzedaży wydaje się spowodowany m. in. rocznym spadkiem sprzedaży samochodów. - W pozostałych kategoriach odrzucić ma dużych niespodzianek. W tym miejscu pozytywnie wyróżnia się sprzedaż ubrań. Nie wykluczamy w poniższym względzie wpływu wcześniejszych aniżeli w ubiegłym roku letnich wyprzedaży - ocenił.
Główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek oceniła, iż mimo poprawy sytuacji w branży pracy i wzrostu wynagrodzeń (o ponad 4 proc. w ciągu pięciu miesięcy br. ) skłonność do konsumpcji gospodarstw domowych rośnie dość wolno, ale stale.