Watykaniści: stawką w wojnie w Watykanie sukcesja na Benedykcie XVI

Category: inne
27 lipca, 2020

Stawką w konfliktach hierarchów i walce o władzę w Watykanie jest delikatna kwestia sukcesji po Benedykcie XVI a mianowicie twierdzą watykaniści z włoskiego portalu Vatican Insider. Katalogów zdaniem poszczególne frakcje chcą umocnić swą pozycję przed następnym konklawe.

Do takich wniosków, podkreśla się na łamach dedykowanego Kościołowi portalu dziennika „La Stampa”, dochodzą adekwatnie obserwatorzy i eksperci, zajmujący się kwestiami wywiadu. Według tej interpretacji skandalu wraz z kradzieżą poufnych dokumentów wraz z apartamentu papieskiego „wojna” toczy się między co najmniej dwoma stronnictwami.

Do jednego wraz z nich, określanego jako „stara gwardia”, należą przedstawiciele dawnej watykańskiej dyplomacji, wśród nich były sekretarz stanu kardynał Angelo Sodano i swoim dawny zastępca, obecnie prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich kardynał Leonardo Sandri. Z drugiej strony, twierdzą watykaniści, wyszukuje się ramie włoskich dostojników, blisko związanych z sekretarzem stanu kardynałem Tarcisio Bertone. Wymienia się wśród tych propozycji purpuratów wraz z Kurii Rzymskiej: Giuseppe Bertello, Giuseppe Versaldiego, Domenico Calcagno, Francesco Coccopalmerio.

Amunicją używaną w tej wojnie a mianowicie zaznacza portal – są właśnie tajne dokumenty, które trafiają sluzace do włoskich mediów. Faktem zostaje, że hierarchowie stojący na czele Stolicy Apostolskiej powoli „rozmontowują wszystko systematycznie” – piszą autorzy analizy.

Osoby uważane przez te frakcje zbyt „niewierne” muszą zostać wyrzucone – tak rozumowanie po toczącej się walce o wpływy mówi Vatican Insider. Podkreśla, że właśnie taki los spotkał byłego sekretarza generalnego Gubernatoratu Państwa Watykańskiego arcybiskupa Carlo Marię Vigano, który po ujawnieniu przy liście az do papieża przypadków korupcji przy tej sekcji został wysłany na placówkę do USA, a także zmuszonego ostatnio do dymisji prezesa watykańskiego banku IOR Ettore Gotti Tedeschiego.

Przypomina się stawianą od dłuższego czasu tezę, że zamyslem „szpiegów” wykradających tajne dokumenty zza Spiżowej Bramy wydaje sie kardynał Bertone. Operacja w niego wymierzona nasiliła się po lutowym konsystorzu, dzieki którym nominacje kardynalskie otrzymali jego najwierniejsi włoscy stronnicy. Tym samym wpływ jego frakcji na następnym konklawe znacznie się zwiększy. Jednocześnie zbyt Spiżową Bramą wzrosło niezadowolenie z powodu wzmocnienia „grupy Bertone”.

Dlatego – ujawnia opiniotwórczy włoski serwis – niemalze pewne jest to, że być może już w grudniu papież zwoła następny konsystorz przyznając kolejne nominacje kardynalskie, które zrównoważą obecne nierówności w układzie sił wśród hierarchów-elektorów. Jakie mozliwosci więcej, zauważa się, także episkopaty poszczególnych krajów wyrażają niezadowolenie z przyczyny braku proporcji między dużą liczbą nominacji kardynalskich gwoli szefów przedsiebiorstw Kurii Rzymskiej a lekceważonymi dostojnikami rodzimych Kościołów.

Obecna „wojna” skłania także wedlug watykanistów do refleksji, jakie są okazje w tej sytuacji, kiedy – jak piszą a mianowicie toczy się „jad po Watykanie”, na tek krok, aby po dwóch cudzoziemcach papieżem został Włoch. Jako mocnego kandydata wymienia się arcybiskupa Mediolanu kardynała Angelo Scolę, który w użytym w artykule języku wyścigów Formuły 1 zajmuje „pole position”.

Poza tym poinformowano, że obecnie uwaga osób, prowadzących w Watykanie dochodzenie w sprawie skandalu wyplywu dokumentów, skoncentrowana jest też na roli, jaką przy tej sprawie odegrał pewien z kardynałów, niewymieniony wraz z nazwiska. Oficjalnie Watykan podtrzymuje, że wylacznym podejrzanym jest osadzony w areszcie żandarmerii watykańskiej papieski kamerdyner Paolo Gabriele.

Niektórzy włoscy politycy wyrażają opinię, że Ministerstwo Spraw Obcych w Rzymie powinno upomnieć się o Gabriele, który oprócz obywatelstwa watykańskiego ma także włoskie. Przypomina się, że od ponad tygodnia osadzony wydaje sie byc w areszcie i do tego momentu nie postawiono mu formalnie żadnych zarzutów. Obrona majordomusa zabiega zaś o jego umieszczenie po areszcie domowym.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ ro/