W AMERYCE po próbie zamachu: Program bezpieczeństwa zawiódł

W AMERYCE po próbie zamachu: Program bezpieczeństwa zawiódł
Category: inne
27 lipca, 2020

Amerykańska minister ds. bezpieczeństwa panstwa Janet Napolitano przyznała po poniedziałek, że system bezpieczeństwa w komunikacji lotniczej zawiódł, skoro znajdujący się na liście watpliwych o związki z terroryzmem młody człowiek z wizą amerykańską i materiałem wybuchowym ukrytym w ciele mógł wejść w pokład samolotu lecącego sposród Amsterdamu do Detroit.

Dzień wcześniej Napolitano mówiła jeszcze, że system bezpieczeństwa zadziałał. Spotkało się to z ostrą krytyką; pytano, jak to możliwe, że 23-letni Nigeryjczyk Umar Faruk Abdulmutallab mógł wejść na pokład samolotu amerykańskich linii Northwest 25 grudnia. W poniedziałek pani minister mówiła, że tamte słowa były wyrwane z kontekstu, i oświadczyła: „Nasz uklad zawiódł w ponizszym wypadku”.

Abdulmutallaba, który w czasie próby zamachu doznał ciężkich poparzeń, przeniesiono ze szpitala do więzienia w stanie Michigan.

Administracja NA JUKATAN dokonuje przeglądu procedur dotyczących zarówno umieszczania ludzi w liście niepokojacych, jak i kontroli bezpieczeństwa w lotniskach. Także Unia Europejska w związku z próbą ataku terrorystycznego zapowiedziała zbadanie kontroli bezpieczeństwa na lotnisku.

Tymczasem sędzia federalny w Detroit odłożył w poniedziałek do 12 lutego przesłuchanie w sprawie wniosku władz amerykańskich o zgodę na pobranie DNA Abdulmutallaba. Powodów nie ujawniono; nie wydaje sie byc też jasne, dlaczego władzom amerykańskim zależy na tejze próbce.

Agencja Associated Press odnotowuje, że Abdulmutallab znalazł się w listopadzie przy amerykańskiej podstawie podejrzanych o związki z terroryzmem, ale nie dysponowano informacjami, które skutkowałyby zlokalizowaniem Nigeryjczyka dzieki liście osób, których nie wpuszcza się do samolotów.

Także po W. Brytanii Abdulmutallab jest na liście podejrzanych o związki z terroryzmem, jednak umieszczono jego tam rutynowo, gdy odmówiono mu w maju wizy studenckiej przy związku wraz z wątpliwościami wzgledem szkoły, którą wymienił we wniosku wizowym. Według Home Office jednostki z tejze listy nie zaakceptowac mają uprawnienia wjazdu do Wielkiej Brytanii, lecz mogą podróżować przez ów kraj tranzytem.

Władze holenderskie zapowiedziały po poniedziałek, że w związku z próbą zamachu, dokonaną przez Nigeryjczyka, zamierzają wprowadzić na lotnisku nowe skanery mikrofalowe. Uzywane dotychczas urządzenia potrafią jedynie wykryć przedmioty metalowe; skanery mikrofalowe wykrywają „nietypowe” obiekty na ciele pasażera, ukryte pod okryciem itp.

Skanery nie są aż faktycznie mocne jakim sposobem te, poprzez które podwladni ochrony widzą pasażerów faktycznie nagich, choć – jak przyznają reprezentanci władz holenderskich – pozwalają m. in. „określić, czy kontrolowana jednostka to mężczyzna czy kobieta”.

Takie czytniki są testowane od jakiegoś czasu, lecz ich krytycy wskazują dzieki naruszanie prywatności pasażerów. Holendrzy twierdzą, że wprowadzili okreslone modyfikacje jak i równiez że urządzenia te uzyskają aprobatę Ue. (PAP)

az/ mc/

5385515 5385676 5385377 5385330 5383991