USA: Gazety krytykuje Obamę za niejasne cele operacji w Libii

Category: odmienne
27 lipca, 2020

Prasa w NA JUKATAN krytykuje administrację prezydenta Baracka Obamy za niejasność celów politycznych jak i równiez strategii leżącej u podłoża zbrojnej interwencji w Libii. Niezadowolenie budzi brak wyraźnej odpowiedzi badz celem operacji jest usunięcie Muammara Kadafiego.

„We wszystkich rozważaniach na temat akcji zbrojnej przeciwko pułkownikowi Kadafiemu (… ) nie odpowiedziano na w najwiekszym stopniu podstawowe pytanie: czy rozchodzi o ochronę ludności Libii przed rządem, czy na temat osiągnięcie celu zadeklarowanego dwa tygodnie temu przez prezydenta Obamę, który powiedział, że Kadafi +musi odejść+? ” – napisał poniedziałkowy „New York Times”.

Dziennik zwraca uwagę, że mimo zapewnień przedstawicieli Pentagonu, jak wiceadmirał William Gortney, że „nie ścigamy Kadafiego”, atak aeronautyczny na siedzibę dyktatora przy Trypolisie proponuje, iż celem operacji może być jego usunięcie.

Jednakze jeżeli tak jest – kontynuuje „NYT” – to „istnieje także ryzyko, że Kadafiego nie zaakceptowac uda się obalić w drodze samej czynnosci lotniczej, az do której na razie ogranicza się interwencja sił międzynarodowych.

Prezydent Obama jak i równiez przedstawiciele jego administracji podkreślają, że AMERYCE nie wyślą do Libii wojsk lądowych i że interwencja dzierzy charakter „ograniczony”.

Z ostrą krytyką politycznego przywództwa operacji libijskiej wystąpił poniedziałkowy „Wall Street Journal”.

„Użycie siły przeciw Libii wygląda jakim sposobem pierwsza w historia walka prowadzona poprzez światowy komitet, z wszelkimi ograniczeniami jak i równiez ryzykiem, jakie się sposród tym wiąże” – napisał konserwatywny dziennik. Podkreśla, że popiera interwencję, ale ma zasadnicze zastrzeżenia co do sposobu jej przeprowadzania.

„Dotychczasowe kierowanie wojną budzi niepokój o jej przywództwo, ograniczone środki dotąd zastosowane, i strategiczne cele. W żadnej wraz z tych rzeczy członkowie koalicji nie wykazują jasności ani jedności, począwszy od prezydenta Obamy. Nie jawi sie byc nawet zrozumiale kto twierdzi operacją +Świt Odysei+” a mianowicie czytamy po artykule redakcyjnym „WSJ”.

Czasopismo wytyka sprzeczności między początkowymi oświadczeniami Obamy i sekretarz stanu Hillary Clinton, że Kadafi „musi odejść”, zas wypowiedziami Pentagonu, że cele operacji mogą być osiągnięte nawet, gdy utrzyma się on u władzy.

Konsultant Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego Tom Donilon powiedział po niedzielę, że dowództwo czynnosci, którą kierują militarnie Stany Zjednoczone, bedzie przekazane pewnie NATO i to „w ciągu dzionki, a nie zaakceptowac tygodni”.

Wraz z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ ap/