Uroczysty pochówek polskich ofiar UPA na Ukrainie 30 sierpnia

Category: rózne
27 lipca, 2020

Dzieki 30 sierpnia zaplanowany jest na cmentarzu w Ostrówkach uroczysty pochówek Polaków, którzy zginęli wraz z rąk Ukraińców w 1943 r. na Wołyniu. Katalogów szczątki odnaleziono podczas tegorocznych prac archeologicznych na tak zwanym. trupim polu koło Ostrówków na Ukrainie.

„Pogrzeb szczątków rodzimych ofiar, odnalezionych na tzw. trupim polu, odbędzie się 30 sierpnia na cmentarzu w Ostrówkach, w mogile, gdzie spoczywają już ofiary masakry ekshumowane podczas prac w 1992 roku. Po uroczystości wezmą udział bliskich ofiar, reprezentanci władz rodzimych, polskiego konsulatu oraz mieszkańcy. Planujemy także rozpoczęcie działań zmierzających do zbudowania pomnika. Mamy nadzieję, że jego odsłonięcie nastąpi do końca września, być może z udziałem prezydentów Polski i Ukrainy” a mianowicie powiedział PAP naczelnik wydziału zagranicznego Porady Ochrony Pamięci Walk jak i równiez Męczeństwa Maciej Dancewicz.

Operacje archeologiczne na terenie tzw. trupiego pola trwają od paru lat. W początku badacze ekshumowali 320 ofiar. Wiosną br. w trakcie dalszych zadan zidentyfikowano kolejne miejsce masowego pochówku przeszlo 300 naszych kobiet jak i równiez dzieci. W czasie obecnie prowadzonych badań archeologicznych odnaleziono szczątki dalszych w porzadku. 200 ofiar zlokalizowane po pobliżu znajdującej się w tym miejscu dawniej szkoły.

„W odnalezieniu miejsc kolejnych masowych mogił pomagają naszej firmie rodziny mieszkających tam zanim wojną Polaków oraz okoliczni mieszkańcy. W przykład polozenie pochówku kilkunastu ofiar wskazała nam stara pani, której ojciec podczas wojny uratował dwoje rodzimych dzieci. We wskazanym poprzez nią miejscu mieli spoczywać ich opiekunowie. Oprócz szczątków znaleźliśmy także np. obrączkę z inicjałami, medaliki, przedwojenną monetę dwuzłotową, guziki od polskiego munduru oraz łuski i pociski” – relacjonował Dancewicz.

Az do tragedii po miejscowości Ostrówki na Wołyniu doszło 30 sierpnia 1943 roku. Zarazem rozegrała się tragedia w sąsiadującej wraz z Ostrówkami wsi Wola Ostrowiecka oraz przy Janowcu jak i równiez Kątach. Zbrodni na mieszkających tam Polakach dokonała Ukraińska Powstańcza Armia i miejscowa ludność ukraińska.

W 1992 roku przy Ostrówkach dokonano ekshumacji zamordowanych tam Polaków. Ponad 300 ofiar masakry pochowano następnie w zbiorowej mogile. (PAP)

akn/ hes/