Ukraina w NATO? Tymoszenko chce referendum

Category: system gospodarczy
27 lipca, 2020

_ a mianowicie Partia Batkiwszczyna inicjuje referendum w sprawie przystąpienia Ukrainy sluzace do NATO _ – ogłosiła przywódczyni ugrupowania, była premier Julia Tymoszenko. Aby doszło do referendum, Batkiwszczyna ma obowiazek zebrać trzy mln podpisów pod swoją inicjatywą.

Plebiscyt miałby odbyć się z wcześniejszymi wyborami parlamentarnymi 26 października. a mianowicie _ Nie posiadamy wątpliwości, że wejście az do NATO w możliwie najkrótszym terminie będzie jednym z czynników zakończenia walki i przywrócenia pokoju, powrotów do zwyczajnego życia _ – powiedziała Tymoszenko.

Wyjaśniła, że jej partia złożyła w Centralnej Komisji Wyborczej specjalnie zawiadomienie, w którym poinformowała, że 5 wrześnie odbędzie się zebranie stajnie inicjatywnej na temat referendum. Następnie rozpocznie się zbieranie podpisów niezbędnych sluzace do przeprowadzenia plebiscytu.

Tymoszenko wyraziła zadowolenie z powodu słów sekretarza generalnego NATO Andersa Fogha Rasmussena, który uznał w piątek, że Ukraina zostanie członkiem NATO, jeśli owego zechce i jeśli spełni konieczne wymogi.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oświadczył wcześniej tego dnia, że jego kraj zrezygnuje wraz z statusu państwa będącego prócz blokami militarnymi i wznowi dążenia az do członkostwa przy NATO.

Zgodnie z przeprowadzonym w czerwcu sondażem Centrum Razumkowa w Kijowie, członkostwo Ukrainy w NATO popiera 40, 8 proc. badanych. Nadal na przełomie marca i kwietnia zwolennicy wejścia sluzace do Sojuszu stanowili 35, jedenastu proc.

Seria Tymoszenko boryka się niedawno z poważnymi problemami. Kilka dni wstecz jej prominentny członek, minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow oświadczył, że Batkiwszczynę opuszczają najważniejsi politycy: m. in. premier Arsenij Jaceniuk, przewodniczący parlamentu Ołeksandr Turczynow, pan sam i kilka innych znanych osób.

Wiceprezes Batkiwszczyny Andrij Kożemiakin wyjaśnił następnie, że Jaceniuk i Turczynow nie chcą, by Tymoszenko otwierała listę wyborczą partii w październikowych wyborach do parlamentu.

Oraz premier, ani przewodniczący parlamentu nie złożyli dotychczas rezygnacji z członkostwa w Batkiwszczynie, a pierwotnego nazwiska wciąż widnieją w liście przywódców partii w jej oficjalnej stronie internetowej.

Ogladaj więcej po

  • Merkel na temat sytuacji dzieki Ukrainie. Będzie przełom?
  • Tymoszenko: Ukraina musi wstąpić az do NATO
  • Pobili dziennikarza, który pisał o…
  • „Rosja bedzie w stanie wojny wraz z Europą”

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy