UE: Komisja PE za przesłuchaniem Snowdena

Category: inne
27 lipca, 2020

*Komisja Swobód Obywatelskich Parlamentu Europejskiego opowiedziała się za przesłuchaniem przed komisją śledczą PE Edwarda Snowdena, który ujawnił amerykański program inwigilacji elektronicznej. Miałoby ono odbyć się zbytnio pośrednictwem wideokonferencji. *

Wniosek na temat przesłuchanie Snowdena, który ukrywa się w Rosji, poparło 36 eurodeputowanych komisji, przy dwóch głosach sprzeciwu i jednym wstrzymującym się a mianowicie poinformowano w komunikacie. Data przesłuchania zostanie ustalona przy późniejszym terminie.

Wcześniej proponowano, by były informatyk amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) nagrał w wideo riposty na wyciagniete mu wcześniej pytania europosłów. Niektórzy eurodeputowani, głównie wraz z frakcji Zielonych, obawiali się bowiem, że organizacja telekonferencji mogłaby zdradzić miejsce swoim pobytu.

Jak poinformowały PAP źródła w PE, to europejscy chadecy opowiedzieli się jednak zbyt „bardziej interaktywnym sposobem przesłuchania, by móc reagować w odpowiedzi Snowdena”.

Komisja będzie teraz czekać na odpowiedź Snowdena na jej zaproszenie i jeśli zostanie to siano przyjęte, pozostanie ustalona ostateczna data i forma przesłuchania.

Przeciwni przesłuchaniu Snowdena byli przedstawiciele frakcji Europejskiej Partii Konserwatystów i Reformatorów. Jednak – jakim sposobem mówił Brytyjczyk Timothy Kirkhope – jeżeli będzie to konieczne, to woli pan przesłuchać i reagować na odpowiedzi byłego pracownika NSA niż dawać mu możliwość swobodnej wypowiedzi w nagraniu. „Edward Snowden postawił życie wielu osób w postac zagrożenia. Zapraszanie go wydaje sie byc wielce nieodpowiedzialne ze strony www śledczych, których nie ciekawi ustalenie faktów i zapewnienie odpowiedniego podejścia w tej delikatnej sprawie” – ocenił Kirkhope przy oświadczeniu przesłanym PAP.

„Jeśli Snowden chce zeznawać zanim eurodeputowanymi, będzie musiał wyjść z cienia i zaryzykować, że obszar jego przebywania zostanie ujawnione. (… ) Jeśli Snowden wierzy przy rządy prawa, powinien przestać uciekać i powinien stawić czoło konsekwencjom swoich działań, których świadomie się podjął” – podkreślił brytyjski europoseł.

Były współpracownik NSA przekazał mediom papiery na temat prowadzonego przez amerykański wywiad systemu inwigilacji elektronicznej. Z dokumentów wynika, że służby AMERYCE szpiegowały m. in. organizacje UE i ponad 30 czołowych polityków na świecie. Na podsłuchu miał być m. in. telefon komórkowy kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W kwietniu Snowden zbiegł z AMERYCE do Hongkongu, a następnie znalazł się w Rosji, gdzie uzyskał roczny azyl. Jest poszukiwany listem gończym przez AMERYCE i od czasu kilku miesięcy ukrywa się.

z Brukseli Agnieszka Szymańska (PAP)

ajg/ cyk/ ro/