UE: Antynikotynowa kampania HELP – komisarze badają zawartość JAKIE MOZLIWOSCI w organizmach

UE: Antynikotynowa kampania HELP – komisarze badają zawartość JAKIE MOZLIWOSCI w organizmach
Category: inne
27 lipca, 2020

Dziesięciu unijnych komisarzy zbadało przy środę przy Brukseli stopien zawartości w swoim organizmie zlego dla zdrowia tlenku węgla (CO). Zrobili to w zakresie antynikotynowej akcji „Help – dla życia bez tytoniu”, której obiektem jest rozpowszechnianie niepalenia.

W środowe popołudnie w pobliżu domu Komisji Europejskiej ustawiono 25 niebieskich namiotów, w których można było zbadać zawartość tlenku węgla w organizmie. Komisarze ubrani w pomarańczowe kurtki z napisem „Help” dmuchali po specjalne urządzenia do testowania zawartości tej szkodliwej mieszaniny w organizmie na umyslnie ustawionej scenie. Wśród nich była także polska komisarz Danuta Huebner, odpowiadająca przy KE za politykę regionalną.

„Mam minimalną zawartość tlenku węgla po organizmie. To oznacza, że nie muszę zmieniać przyjaciół, bo ja sama właściwie nigdy po życiu nie miałam papierosa w ręku” – cieszyła się komisarz Huebner.

Jeśli miałaby większą zawartość naszej szkodliwej substancji w płucach, oznaczałoby to, że wydaje sie byc biernym palaczem albo osobiscie pali. „Porządna jestem, po prostu” a mianowicie śmiała się.

Również wyniki pozostałych komisarzy były dobre i wskazywały na to, że nie palą oni papierosów. Komisarz ds. zdrowia Markos Kyprianu przyznał, że przy przeszłości palił. „Rzuciłem 15 lat temu i dzieki szczęście stopien zawartości tlenku węgla w moim oddechu wrócił sluzace do normy” a mianowicie wyjaśnił.

„Jednak codziennie duzej liczby młodych ludzi wpada przy nałóg. Konflikt zbrojny HELP ma na zamysle podniesienie świadomości na temat zagrożeń dla stanu zdrowia, związanych sposród tlenkiem węgla w dymie papierosowym” – tłumaczył.

Dodał, że koszty opieki medycznej związanej z paleniem po UE przekraczają rocznie stu miliardów ó, a „palenie stało się obecnie główną przyczyną śmierci, której można uniknąć”.

Po gmachu Komisji Europejskiej, dokad pracuje komisarz Huebner, obowiązuje zakaz palenia. Jej wedlug przynosi to efekty. „Osobiście nie widuję nikogo z papierosem” a mianowicie powiedziała. Dodała jednak, że wie, iż kilku komisarzy popala. „Pani komisarz Viviane Reding mówiła, że ktoś ją zachęcał do sięgnięcia po fajkę, ale zapewne się nie zaakceptowac zdecydowała” – dodała ze śmiechem.

Środową akcją poprzednio budynkiem KE komisarze zainicjowali kolejny cykl kampanii antynikotynowej „Help – dla życia bez tytoniu”. Potrwa ona w panstwach UE az do listopada 2006 r. Przygotowano ponad 100 impr, w trakcie których obywatele Starego kontynentu będą mogli w namiotach HELP zbadać swój dech oraz uzyskać porady specjalistów z Europejskiej Sieci Zapobiegania Paleniu odnosnie prewencji nikotynowej, biernego palenia i sposobów na rzucenie palenia. Wykonanych zostanie ponad 50 tys. badań w zawartość tlenku węgla.

Wyniki tych badań (anonimowych) będą zapisywane poprzez personel każdego namiotu, a następnie zostaną zakodowane w celu stworzenia komputerowej bazy danych empirycznych. Dane te zostaną uzyte do zrobienia badań tych popularnych pod nurtem prof. Bertranda Dautzenberga, światowej sławy specjalisty w dziedzinie chorób płuc.

Tlenek węgla wydaje sie wysoce toksycznym gazem pochodzącym ze spalania i swiadczy jeden wraz z najniebezpieczniejszych elementów dymu tytoniowego. Wysoki poziom zawartości CO przy organizmie wiąże się ze zmniejszeniem wydajności funkcji serca, zwiększeniem niebezpieczenstwa zakrzepów oraz, w przypadku ciąży, z zakłóceniami rozwoju płodu.

W przypadku nałogowych palaczy przewaznie poziom zawartości CO w organizmie wydaje sie wyższy niż dopuszczalny stopien zanieczyszczenia tlenkiem węgla po miastach UE. W przypadku osób niepalących stopien wydychanego JAK wzrasta tuz przy dłuższym narażeniu na bierne palenie.

Więcej informacji można uzyskać na stronie www.help-eu.com.

Katarzyna Rumowska (PAP)

ktt/ kot/ mc/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy