Tydzień ponizej znakiem wyborów władz monetarnych

Category: waluty
27 lipca, 2020

Decyzyjne posiedzenia władz monetarnych, obniżenie ratingu długu Portugalii jak i równiez dane sposród amerykańskiego sektora zatrudnienia – to najważniejsze wydarzenia na rynku walutowym ostatniego tygodnia. Eurodolar poruszał się w sposób wyznaczany przez napływające na zbyt informacje, a tydzień kończył około jednej, 8 proc. niżej niż tydzień wcześniej.

Tygodniowe minima zostały ustanowione przy pobliżu okrągłego poziomu 1-wsza, 42, przy pobliżu którego znajduje się także 76, 4 proc. zniesienia Fibonacciego ruchu wzrostowego z przełomu czerwca i lipca. Pod koniec piątkowej sesji europejskiej szkolenie EUR/USD kształtował się na poziomie 1, 4290.

Do stopnia śmieciowego obniżyła w środku tygodnia filia Moody’s wiarygodność kredytową Portugalii podkreślając przy komentarzu az do decyzji, że kraj ten najprawdopodobniej będzie wymagać długotrwałego wsparcia finansowego ze strony www Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Niepokoje, że Zielona wyspa może okazać się kolejnym państwem niezdolnym powrotu w rynek długu w ciągu dwóch lat znalazły swe odzwierciedlenie po we wzroście rentowności obligacji tego panstwa.

Zwyżkowały też rentowności pozostałych państw PIIGS. Po obniżeniu przez Moody’s wiarygodności kredytowania rentowność dziesieciu letnich obligacji Irlandii wynosiła 12, jednej proc., Portugalii 12, 35 proc., Włoch 5, 1 proc., Francji 5, piec proc., zas Grecji nieopodal 16 proc. W tym samym czasie rentowność papierów dłużnych Niemiec na temat analogicznym tenorze wynosiła 2, 94 proc. Według prognoz Komisji Europejskiej w przyszłym roku stosunek długu az do PKB dzierzy w przypadku Grecji wynieść 166 proc., Irlandii zbliżyć się do 120 proc., a Portugalii przekroczyć 100 procent.

Decyzje Władz monetarnych Eurolandu i Gb okazały się zgodne sposród rynkowymi oczekiwaniami. Pomimo inflacji konsumenckiej na poziomie 4, 5 proc., to znaczy ponad dwukrotnie przekraczającej zamiar inflacyjny, Bank Anglii ze względu w słabość brytyjskiej gospodarki już 29 miesiąc z rzędu utrzymuje nogi procentowe dzieki rekordowo niskim poziomie 0, 5 proc. Taki kształt polityki pieniężnej spotyka się z docenieniem władz Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego i najprawdopodobniej nie ulegnie zmianie do końca tego roku.

Natomiast ECB zgodnie z sugestią wypowiedzianą przez Jean – Claude’a Trichet dzieki konferencji prasowej wieńczącej poprzednie posiedzenie Agencji bankowej, podniósł naklad pieniezny pieniądza na temat 25 pb do 1-wsza, 5 proc. Najbliższej podwyżki stóp można oczekiwać dopiero w minionym kwartale tegoz roku. Władze monetarne Eurolandu muszą brać pod uwagę także borykające się kryzysem zadłużenia peryferia strefy euro.

Zwiększanie wydatku pieniądza jest szczególnie dotkliwe dla hiszpańskich kredytobiorców zadłużonych w cajas, czyli kasach pożyczkowych, które w zdecydowanej większości udzielały kredytów na temat zmiennym oprocentowaniu opartym o stopę EURIBOR.

Inwestorzy od czasu dłuższego czasu oczekiwali na kolejną porcję z priorytetowego w slepiach Fed amerykańskiego rynku pacy. Utrzymująca się od początku kwietnia, natomiast publikowana po każdy czwartek, liczba oryginalnych wniosków na temat zasiłek dla bezrobotnych podtrzymuje się powyżej 400 tys., wysyłała sygnały ostrzegawcze. Jednakze zostały one zepchnięte na drugi plan przez opublikowany wczoraj meldunek ADP zgodnie z którym w sektorze prywatnym amerykańskiej produkcji w lipcu przybyło aż 157 tys. etatów. Jednak nadzieje rozbudzone tak dobrym odczytem zostały brutalnie sprawdzone przez dane opublikowane za posrednictwem Departament Robocie. W amerykańskiej gospodarce po czerwcu w sektorze pozarolniczym zatrudnienie zwiększyło się jedynie o 18 tys. – to najgorszy odczyt od września. Az do 9, dwa proc. wzrosła stopa bezrobocia. Takie dane odsuwają perspektywę podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych jak i równiez przełożyły się na zmniejszenie rentowności amerykańskich obligacji, wzrosty eurodolara jak i równiez zepchnęły giełdowe indeksy ponizej kreskę.

Początek minionego tygodnia charakteryzował się kontynuacją trendu na umocnienie złotego, widocznego już w końcówce tygodnia wcześniejszego. Głównym impulsem na rzecz takich zachowań rynków była poprawa globalnego sentymentu. Złoty rozpoczął tydzień na poziomach lekko powyżej 3, 94 za ó i dwa, 71 zbytnio dolara. Ponieważ w dniach 4 lipca wypadało święto narodowe Stanów Zjednoczonych tamtejszy rynek tego dnia był zamknięty, co skutkowało niższą płynnością również na rynku polskim ze względu na nieobecność inwestorów amerykańskich.

Na polski rynek walutowy przy deficytu krajowych danych makroekonomicznych ciagle największy wpływ miały doniesienia z krajów peryferyjnych tereny euro. Informacja o obniżce ratingu Portugalii przez filie Moody’s oraz seria słabszych odczytów indeksów PMI dla strefy ó osłabiły złotego w środku tygodnia sluzace do poziomów powyżej 3, 95 za ó. Wzrost awersji do niebezpieczenstwa był najsilniej zauważalny w przypadku notowań CHF/PLN. Kurs złotego do franka szwajcarskiego szwajcarskiego z poziomu trzy, 19 dzieki początku tygodnia wzrósł do ponad 3, 29 przy środę-czwartek. Po tych dniach najważniejszym faktorem na krajowym foreksie była decyzja RPP w sprawie stóp procentowych.

Ponieważ została kobieta niemal całkowicie zdyskontowana przez rynki finansowe reakcja na pozostawienie stóp procentowych dzieki dotychczasowym szczeblu okazała się bardzo umiarkowana. Następnego poranka po woli RPP, Europejski Bank Centralny zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopy procentowe o 25 pb. Tym samym dyferencjał między stopami polskimi, zas europejskimi uległ zawężeniu. Nie zaakceptowac powinno to jednak rzutować na warsztaty złotego przy średniej mozliwosci, gdyż rynek niezmiennie oczekuje kontynuacji zacieśnienia polityki monetarnej w Polsce.

Rynek kontraktów terminowych wycenia kolejną podwyżkę do końca br. o 25 pb. wraz z 100 procentowym prawdopodobieństwem. Weekend upłyną pod wpływem kluczowych danych o zatrudnieniu w amerykańskim sektorze pozarolniczym. Okazały się one wyraźnie gorsze od oczekiwań co w nastepstwie skutkowało wzrostem awersji az do ryzyka jak i równiez osłabieniem złotego.

Forex: sprawdź kursy walut obcych online

Wskaźniki makroekonomiczne po