CEO z Doliny Krzemowej: Ludzie są wściekli, bowiem technologia likwiduje miejsca pracy

🕓 13.07.2019
👁 186
🗨
Czwarta rewolucja przemysłowa. Technologia likwiduje miejsca pracy

CEO firmy z Niziny Krzemowej wartej miliard dolarów uważa, że zmierzamy po kierunku kryzysu zatrudnienia wywołanego przez postęp technologiczny. Jak i również że w tej chwili widać tej wpływ na politykę – zmiany w branży pracy przyczyniły się do wygranej Donalda Trumpa w amerykańskich typach.

"Technologia zmienia rynek pracy" – mówi Tien Tzuo, współzałożyciel i CEO firmy Zuora, z którym rozmawialiśmy ostatnio w Londynie.

Czwarta rewolucja zjada miejsca pracy

Światowe Forum Gospodarcze (i nie tylko ta organizacja) alarmuje, że przez świat przetacza się tzw. czwarta rewolucja przemysłowa, napędzana za pośrednictwem roboty i sztuczną inteligencję, które automatyzują coraz większą liczbę zawodów. Forum kalkuluje, że do 2020 r. ten "trend" zlikwiduje 5 milionów stanowisk pracy.

"Jest coraz mniej miejsc roboty w produkcji. Czwarta rewolucja spowoduje, że w branży stanie się wyparowywać coraz więcej miejsc pracy w coraz szybszym tempie. Pracownicy nie będą mógł za tym nadążyć" – mówi Tzuo.

Według szacunków banku Citi jak i również Uniwersytetu Oksfordzkiego, w państwach należących do OECD (jest wśród nich Polska) aż 57 proc. miejsc robocie jest zagrożonych automatyzacją. Z badania wynika także, że w przeciwieństwie do wcześniejszych odmian technologicznych, obecny postęp niszczy większą liczbę miejsc pracy, niż tworzy.

Trzeba znaleźć rozwiązanie

"Jeśli nie rozwiążemy tego potężnego problemu, to pewna część populacji stanie się wstrzymywać nas na drodze rozwoju. I słusznie, bowiem społeczeństwo musi dać sobie radę spośród tymi problemami" – uważa Tzuo.

Nie jest jedyną osobą, która dotyka ten temat i zwraca uwagę na to, jakie możliwości technologia robi rynkowi roboty.

Adair Turner, były wiceprezes banku Merrill Lynch Europe powiedział Business Insiderowi wcześniej w tym miesiącu, że kapitalizm nie dostarcza ludziom wystarczających korzyści i że musimy być świadomi, iż kapitalizm działa przeróżnie w zależności od tego, na jakim etapie rozwoju technologii jesteśmy.

Gavin Patterson, CEO BT Group, ostrzega jakkolwiek, że jest całkiem przypuszczalne, że 80 proc. obszarów pracy, którą wykonują teraz ludzie, później nie zostanie istnieć.

"To nie działa"

"Zmieniasz pracę z tej za 50 dol. zbyt godzinę w zakładzie produkcyjnym, bo jesteś w relacji zawodowym, na tę w Walmarcie czy Starbucksie, w której zarabiasz 12 dol. za godzinę i dokąd nie ma związków. To nie działa – mówi Tzuo. I dodaje:

Ludzie winią handel i imigrantów, ale to odrzucić są przyczyny ich zagrożeń. Imigranci nie zabierają roboty. A handel w AMERYCE skurczył się w przeciągu ostatnich 4-5 lat. Kiedy wszystko jest usługą, czymże tu handlować?

Nie jest tak, że wszelcy wyborcy Donalda Trumpa wówczas rasiści i seksiści – część tak, ale wówczas nie jest clou trudności. Jest nim fakt, hdy ci ludzie potrzebują ochrony przyszłości. Bez tego buntują się w różny sposób.

Tzuo uważa, iż trend w kierunku globalizacji jest nieunikniony – w drodze mogą być wzloty jak i również upadki, możemy zrobić pewien krok do przodu i dwa w tył, ale nie jest tak, że wahadło wychyla się ciągle jedynie w jedną stronę. Powinniśmy tylko przepracować problemy przyrody społecznej.

Myślę, hdy musimy, my społeczeństwo, odnaleźć odpowiedź na pytanie jakim sposobem stworzymy miejsca pracy na rzecz ludzi, a jeśli posiada być rzeczywiście mniej stanowisk pracy, w jaki sposób zapewnimy im minimalne wynagrodzenie lub tzw. dochód podstawowy.

Przypomnijmy, że idea profitu podstawowego zakłada, że jakikolwiek mieszkaniec kraju, bez wyjątku, niezależnie od wieku, swojej sytuacji materialnej i aktualnych zarobków, dostaje taką samą kwotę, która ma umożliwić mu tzw. minimum egzystencji – ma być go stać na opłacenie mieszkania i jedzenia.

Zuora to firma z siedzibą w Kaliforni, która zapewnia firmom oprogramowanie do odbierania subskrypcji. Powstała w 2007 roku i rosła wraz ze startupami takimi jak Uber, Deliveroo czy Netflix.

Zuora przetwarza transakcje warte ok. 35 mld. dol. dla więcej niż 800 klientów z całego świata, zatrudnia globalnie 600 osób. Do tej pory firma zebrała od inwestorów przeszło 240 mln dol. jak i również jest wyceniana na więcej niż 1 mld dol.

"Trump nie zaszkodzi Dolinie"

Według Tzuo wybór Donalda Trumpa na prezydenta nie zaszkodzi Dolinie Krzemowej mimo tej zapewnień, że stanie po stronie sporo ludzi, którzy stali się "ofiarą" postępu technologicznego czy swojej retoryki potępiającej imigrantów.

Prezes Zuory przyznał podczas wywiadu, który przeprowadzaliśmy w Londynie, iż Brexit przyprawia go na temat większy niż zazwyczaj boleść głowy, ale w krótkiej perspektywie czasowej nie oddziałuje na zmianę strategii postaci.

Tagi: technologia zysk podstawowy Dolina Krzemowa praca Komentując korzystasz z przybory Facebooka. Publikowane komentarze będą prywatnymi opiniami Użytkowników. By zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Przepis i zasady obowiązujące dzięki Facebooku mieszczą się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem zagniewany. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przekształca nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zniknąć spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie

Autor: mobilewo
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
GPW- prognozy Investors TFI dzięki 2017 rok
W środę, 15 lutego, w warszawskiej giełdzie wiało lekką nudą. I jedynie naprawa nastrojów w drugiej połówce sesji pozwoliła głównym indeksom GPW zakończyć dzień na niewielkim plusie. Koniem pociągowym…...
Gotówka, fintech, bankomaty - wyrok prezesa Diebold Nixdorf
Od lat mówi się o tymże, że za kilka lub kilkanaście lat gotówka może zniknąć. Zdaje się wówczas potwierdzać fakt, iż ciebie dążą do obrotu bezgotówkowego, gdyż służy to transparentności transakcji.…...
Franciszek apeluje o realizację porozumienia klimatycznego  Ze świata
Auto papieża Franciszka sprzedane w aukcji. Imponująca kwota Papieska rezydencja otwarta. Franciszek odchodzi z Castel Gandolfo Kolej apeluje i wprowadza ważne zmiany. Przez Światowe Dób Młodzieży Papież nie przyjął…...
Czeka nas osiem miesięcy przestoju w MdM - meldunek Home Broker  Nieruchomości
Mniej niż miesiąc - przy takim czasie według prognoz analityków skończą się pieniądze spośród Mieszkania dla Młodych w 2018 roku. W tym roku program został uśpiony 7 kwietnia. Jak wskazują, od tego…...
CSIOZ zerwało umowę na przeprowadzenie systemu e-Zdrowie
Pakiet onkologiczny mnoży zapytania. Będą dodatkowe zadania, lecz czy także pieniądze? Rewolucja w aptekach. Zniknie zawód technika farmaceutycznego? Ministerstwo kontra e-papierosy. "Należy chronić dzieci i młodzież" Choroby nowotworowe…...
Coraz więcej mieszkań «nie na rzecz cudzoziemców» w Japonii  Nieruchomości
Według najnowszych danych japońskiego ministerstwa sprawiedliwości coraz więcej obcokrajowców napotyka trudności przy wynajmie mieszkań. Obecnie odsetek osób, które miały takie kłopoty wynosi już 40 %. Japońskie media piszą o zjawisku nazywanym…...
Co zrobić, by uniknąć napadu hakerów  Tech
W ostatnich kilku tygodniach dociera do nas coraz większą ilość wiadomości informacji o atakach hakerskich. Ich ofiarami są metrów. in. klienci banków. Doradzamy co zrobić, by ustrzec się przed nimi jak…...
Ciśnienie w oponach zimowych może się zmniejszać, ostrzeżenie
Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Wydaje się być propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i…...
Nie znaleziono