Nadchodzi koniec gotówki? Odpowiada prezes wiodącego producenta bankomatów [WYWIAD]

🕓 05.08.2019
👁 59
🗨
Gotówka, fintech, bankomaty - wyrok prezesa Diebold Nixdorf

Od lat mówi się o tymże, że za kilka lub kilkanaście lat gotówka może zniknąć. Zdaje się wówczas potwierdzać fakt, iż ciebie dążą do obrotu bezgotówkowego, gdyż służy to transparentności transakcji. Jak jednak twierdzi nam Michał Strzyczkowski, prezes zarządu Diebold Nixdorf przy Polsce - globalnego lidera m. in. produkcji i utrzymywania bankomatów oraz odmiennych urządzeń płatniczych - gotówka nie zniknie tak prędko, jak może się zdawać.

Diebold Nixdorf wówczas firma powstała z przejęcia przez Diebold Inc. niemieckiej firmy Wincor Nixdorf. Powstała po fuzji spółka monitoruje ok. 35 proc. branży bankomatów. Oprócz tego trudni się innymi usługami i technikami płatności, jak np. systemami POS czy oprogramowaniem procesującym płatności.

Wydawać by się mogło, że każde wizje świata bez zapłaty powinny spędzać szefom DN sen z powiek, lecz jak przekonuje Michał Strzyczkowski, droga do świata wyjąwszy banknotów i monet jest jeszcze długa.

Michał Wąsowski, Business Insider Polska: Wasza firma kojarzy się głównie z bankomatami, a i to raczej przy USA niż w Naszym kraju. Zanim zaczniemy więc rozmawiać o przyszłości, w jakim miejscu dzisiaj jest wasz biznes w przypadku tego, na temat czym wszyscy mówią a mianowicie rewolucji technologicznej?

Michał Strzyczkowski, prezes zarządu Diebold Nixdorf: Faktycznie historycznie, jak firma, przez większość uczestników rynku jesteśmy kojarzeni spośród bankomatami - w dziedzinie europejskim, w tym w Naszym narodzie, mamy ugruntowaną bardzo rzetelną pozycję od wielu lat. Ale pokaźna część naszego biznesu to obsługa handlu od strony www wdrażania technologii zwłaszcza w obszarze systemów sprzedaży jak i również płatności. W ramach ludzi systemów dostarczamy - i integrujemy - naszą mechanikę oraz technologie naszych współpracowników. I chcemy to robić dalej.

Przesuwamy się konsekwentnie z pozycji, po której jeszcze niedawno byliśmy - dostawcy sprzętu i elementów oprogramowania - do firmy technologicznej i integracyjnej, która współpracuje z bankami i sieciami handlowymi. Transformacja cyfrowa nie jest dla naszej firmy zagrożeniem, tylko szansą, obok której możemy wykorzystać praktykę z obydwu tych sektorów rynku. W tej chwili skupiamy się, wbrew temu, co można myśleć, bardziej w dostarczaniu rozwiązań pozwalających znaleźć się w cyfrowej świat niż na sprzedaży bankomatów czy POS-ów, chociaż naturalnie o tym nie zapominamy jak i również konsekwentnie tworzymy nowe wyroby.

I głośno zapowiadany koniec gotówki nie spędza wam snu z powiek?

Powszechne jest domniemanie, iż gotówka zniknie z branży, a jej dni są już właściwie policzone. Tak się wydaje, lecz statystyka tego nie potwierdza. Wolumen gotówki w obiegu jest większy niż zanim kilkoma laty. Rośnie sektor, konsumpcja i wynikające z tego stanu rzeczy, suma pieniądza na rynku, zaś proporcjonalnie do tego ilość gotówki. Nowe technologie, jak płatności mobilne, są tylko formą płatności elektronicznych a mianowicie jest to bardziej ułatwienie z punktu widzenia doświadczeń użytkownika niż zupełnie nowa droga na rynku płatniczym.

Oczywiście, następuje coraz większa digitalizacja tych przebiegów. Zmiana formy, ale nie treści. Cały czas jesteśmy podpięci do konta, karty, programu bankowego itd. Aplikacje i nowe rozwiązania technologiczne dają lepsze doświadczenie klientowi, jednak nie zmieniają samej technologii przekazywania pieniędzy czy rozliczeń. Wracając do gotówki, wówczas w najbliższych kilkunastu latach raczej ona nie przepadnie. Możemy mówić, lub będzie jej więcej lub mniej w obiegu - to zależy od wielu czynników, przy tym rozwiązań legislacyjnych - ale istotnego wycofania zapłaty z rynku nie przewidujemy.

A uważa pan, że legislatorzy mogą dążyć do wycofania gotówki? Od dawna mówi się, że służy to kwestiom przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Doświadczenia pokazują, że może tak być, ale to nie znaczy, iż ów obrót nagle ustaje - przykładem jest tutaj chociażby Szwecja. U naszą firmę też jest ciekawa inicjatywa Polski bezgotówkowej, taki kierunek istnieje i nadal stanie się podtrzymywany, statystyka pokazuje, iż udział elektronicznych płatności vs transakcje gotówkowe w handlu rośnie, ale w stabilnym tempie.

Z drugiej strony spójrzmy na zakupów online – cały proces ofert w sieci w sklepie sieciowym, przy użyciu nowych technologii, ukończy się dostawą i przeważnie przyjazdem kuriera, który przywozi towar z zamówienia. I tam właśnie mamy udział płatności gotówkowych przy odbiorze zamówionego towaru przez konsumenta. Z perspektywy klienta zamawiającego przez internet jakiekolwiek produkty, wciąż często bezpieczniejsze jest opłacanie gotówką, przy odbiorze wiedząc, że otrzymał właściwy towar. Przewrotnie to sprawia, iż obieg gotówki nadal jest dodatkowo stymulowany.

Identyfikujecie więc jakieś rozwiązania finansowe, płatności, które dziś są powszechne, a mogą zwiędnąć w najbliższych latach?

Pewne procesy obecne dzisiaj obok używaniu gotówki, wymagające względnie dużego personelu, mogą wkrótce zanikać. Przewidujemy, że przekształci się sposób obsługi gotówki - w sklepach czy innych punktach handlowych i usługowych oraz późniejszej jej sprzedaży do placówek bankowych czy bankomatów – proces ten zostanie znacznie usprawniony. W sklepie nie będzie obecnie tradycyjnego przekazywania pieniędzy kasjerce do ręki, by ona włożyła je i "nabiła" na kasę, tylko wszystko zrobi automat, a finanse od razu trafią dzięki konto bankowe. Już teraz posiadamy do dyspozycji wielu narzędzi pozyskujących, rozliczających i dystrybuujących gotówkę w sposób automatyczny z minimalnym wykorzystaniem osób - na koniec bez wątpienia i tak pieniądze przenikają na konta bankowe.

Następuje automatyzacja w formie kas samoobsługowych, automatów do odwiedzenia płacenia i innych owego typu rozwiązań. Dlatego po naszym przekonaniu obsługa klienta pójdzie w stronę doradztwa, a nie wykonywania czynności, które może wykonać machina. W wyniku tego a wdrażane będą też szerzej kolejne technologie. W Naszym kraju wciąż mamy duże pole do rozszerzenia serwisu w zakresie systemów samoobsługowych dla klientów i tym samym usprawnienia ich zakupów.

Zobacz też: Tradycyjny handel umrze, a zastąpi go Amazon? Prezes PayU: "To się nie wydarzy"

Foto: Michał Strzyczkowski / materiały prasowe Michał Strzyczkowski, prezes zarządu Diebold Nixdorf na terytorium polski

Są jakieś określone technologie, które uważa mężczyzna za kluczowe dla progresu rynku płatności?

Nie będę odkrywczy: mobilność. I całokształt, co się z panią a wiąże. Mobilny kasjer, mobilne zakupy, mobilny doradca wówczas znak naszych czasów. Smartfon to fenomenalne narzędzie, które stara się skupiać jak najwięcej funkcji w jednym urządzeniu. Dla młodszych pokoleń to już standard.

A dla pana biznesu zmiany technologiczne obejmujące konsumentów będą istotne?

My uczestniczymy po tej transformacji w sposób dosyć zrównoważony. Jesteśmy producentami technologii i integratorem także części sprzedażowej, płatniczej jak i również platformy samoobsługowej. Oczywiście w ramach naszego R&D rozwijamy cześć integralnych rozwiązań, które wchodzą w skład własnego programu Connected Commerce - nie ma firm dzięki rynku, która pokrywałaby w pełni tak zwany omnichannel a mianowicie czyli ustanowieniem, że wszystkie platformy przenikają się ze sobą. Dzisiaj większość spółek technologicznych dostarcza narzędzia będące wyłącznie częścią tego całego programu. Jesteśmy jednak gotowi, aby podjąć się kompletnej integracji tych modułów i dostarczyć cały projekt.

Smartfon zaś jest wyłącznie i wyłącznie medium, wykorzystywanej przy płatności obsługiwanej za pośrednictwem naszą platformę. Z miejsca widzenia konsumentów jest wówczas mniej widoczne, ale odmianę płatności - czy wówczas karty, czy smartfony - zostawiamy po stronie innych uczestników rynku.

Idąc śladem technologii zmieniających sektor - uważa pan, hdy kryptowaluty mogą zamieszać dzięki rynku finansowym i płatności tak, jak się o tym mówi?

Bardzo dużo zależy tu od globalnych graczy handlowych. Jeśli jedna bądź dwie firmy zdecydują się na stosowanie kryptowalut, wówczas na pewno może wówczas zmienić postrzeganie rynku kryptowalut w tradycyjnym handlu, i jego praktyczne użycie po stosunku do tego, jak mamy dzisiaj. Ale wydaje mi się, hdy organicznie samo z siebie dużych zmian w tymże kierunku nie będzie. Jeżeli jednak rzeczywiście liczący się gracze lub operatorzy zaczną to stosować, to będzie to w pewnym sensie rewolucja w systemach płatniczych. My też w tej chwili nie mamy projektów blockchainowych w fazie realizacji, choć oczywiście bacznie obserwujemy ten rynek. Nie zaakceptować znam przypadku, aby ktoś z naszych dużych klientów podjął działania mające dzięki celu wykorzystanie kryptowalut.

To co z ostatnim wielkim cieniem nad zbytem finansowym i płatności - banki firm technologicznych, jak na przykład Google czy Amazon? Według pana są one niebezpieczeństwem dla banków, ale także firm takich jak wasza?

Amazon to przykład na temat tyle ciekawy, że od firmy stricte e-commerce’owej stał się spółką technologiczną, a teraz wchodzi - rozszerzając cały czas swój biznes - w tradycyjny handel. Amazon zaczyna zwyczajnie tworzyć sklepy- przejął Whole Foods, czyli nic innego, jak sieć sklepów skierowaną do klienta w gruncie sprawy tradycyjnego - wybierającego rozwiązanie do marketu, nawet jeżeli korzysta tam z nowoczesnych technologii. Następnie wiele przedsiębiorstw handlowych powie, że wraz z sieci sklepów stają się firmami technologicznymi. Banki zaś stają się fintechami, i tak dalej.

Wszystko to się przenika i pochodzi ze zmiany mentalnej w interesie, która polega na tym, że wszyscy uczestnicy sektorze myślą co mogą wciąż więcej zrobić. Przy czym z mojej perspektywy interes finansowy to w niemałej mierze kwestia zaufania do odwiedzenia instytucji trzymających i obsługujących pieniądze klienta. Dla małolata pokolenia Amazon czy Nasza klasa mogą być ulubionymi i najważniejszymi markami, ale wbrew wszystko to banki i instytucje finansowe, które podlegają specjalnym regulacjom i nadzorowi, w powszechnym odbiorze rodzą największe zaufanie. I być może zabrzmi to staroświecko, ale wszystkie systemy płatnicze, rozliczeniowe, bankowe, cały obieg zapłaty, to pewna suma doświadczeń wypracowana przez przynajmniej minione dziesiątki lat.

Autor: Янакий
Związane z
Technologie
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
GPW- prognozy Investors TFI dzięki 2017 rok
W środę, 15 lutego, w warszawskiej giełdzie wiało lekką nudą. I jedynie naprawa nastrojów w drugiej połówce sesji pozwoliła głównym indeksom GPW zakończyć dzień na niewielkim plusie. Koniem pociągowym…...
Franciszek apeluje o realizację porozumienia klimatycznego  Ze świata
Auto papieża Franciszka sprzedane w aukcji. Imponująca kwota Papieska rezydencja otwarta. Franciszek odchodzi z Castel Gandolfo Kolej apeluje i wprowadza ważne zmiany. Przez Światowe Dób Młodzieży Papież nie przyjął…...
CSIOZ zerwało umowę na przeprowadzenie systemu e-Zdrowie
Pakiet onkologiczny mnoży zapytania. Będą dodatkowe zadania, lecz czy także pieniądze? Rewolucja w aptekach. Zniknie zawód technika farmaceutycznego? Ministerstwo kontra e-papierosy. "Należy chronić dzieci i młodzież" Choroby nowotworowe…...
Co zrobić, by uniknąć napadu hakerów  Tech
W ostatnich kilku tygodniach dociera do nas coraz większą ilość wiadomości informacji o atakach hakerskich. Ich ofiarami są metrów. in. klienci banków. Doradzamy co zrobić, by ustrzec się przed nimi jak…...
Berlin - komunikacja miejska, U-Bahn, S-Bahn, historia
Komunikacja miejska w Berlinie wówczas 10 linii metra, 22 linie tramwajowe, 151 autobusowych, 6 tras promowych jak i również 15 linii S-Bahn. Takimi ostatnimi zarządza spółka-córka niemieckiej kolei Deutsche Bahn, pozostałymi…...
Aerofłot uznał stewardessę za nazbyt grubą. Wyrok sądu  Ze świata
Sąd oddalił skargę o dyskryminację ze względu na wygląd, złożoną za pośrednictwem stewardessę, którą linie Aerofłot uznały za zbyt grubą. Przewoźnik przedstawił koszty przewozu "dodatkowych kilogramów" pracownika a mianowicie podała…...
Nie znaleziono