Bill Gates: nowy rodzaj terroryzmu może zabić 30 mln ludzi po mniej niż rok, a my nie jesteśmy przygotowani

🕓 26.06.2019
👁 77
🗨
Bill Gates o ochronie zdrowia i zagrożeniu terrorystycznym

Poniższy felieton został napisany specjalnie dla Business Insidera przez Bill & Melinda Gates Foundation. Jest skróconym omówieniem tez, jakie Bill Gates postawił w czasie przemówienia na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.

"Gdy 20 lat temu zdecydowałem się skupić działania filantropijne na globalnych kwestiach leczniczych, nie wyobrażałem sobie poniekąd, że będę przemawiał w konferencji dotyczącej międzynarodowej strategii związanej z bezpieczeństwem. Jednak przemawiam tu, na Narady Bezpieczeństwa w Monachium, bo wierzę, że nasze światy są bardziej wraz ze sobą powiązane, niż się z pozoru wydaje.

Z epidemią najtrudniej walczy się w strefach wojennych i innych newralgicznych politycznie obszarach. To też stanowiska z największym prawdopodobieństwem wystąpienia epidemii - jak ebola w Sierra Leone jak i również Liberii, cholera w Dorzeczu Konga i Rogu Afryki.

To prawda, iż następna epidemia może zaistnieć na ekranie komputera jako wynik prób stworzenia syntetycznej wersji wirusa ospy albo wysoce zaraźliwego i śmiertelnego szczepu grypy, z intencją użycia ich do planów terrorystycznych.

Chodzi na temat to, że na własne ryzyko ignorujemy związek pośród bezpieczeństwem zdrowotnym i międzynarodowym. Nieważne, czy wywołany kaprysem natury, czy działaniem terrorystów, zdaniem epidemiologów szybko rozprzestrzeniający się w powietrzu patogen może zabić ponad trzydziestu mln ludzi w mniej niż rok. Mówią także, że istnieje prawdopodobieństwo, że świat doświadczy takiego wybuchu w ciągu następnych 10-15 lat.

Trudno przedstawić sobie katastrofę o naszej skali, ale wydarzyła się już w przeszłości, odrzucić tak dawno temu. W 1918 r. w szczególności złośliwy i śmiertelny szczep grypy [tzw. "hiszpanki"-red. ] zabił od momentu 50 do 100 mln ludzi.

Można się zastanawiać, jak prawdopodobne są te apokaliptyczne scenariusze. Lecz fakt, że w najnowszej historii nie wystąpiła globalna śmiertelna pandemia, nie powinien być brany jako argument, że nie pojawi się w przyszłości.

Nawet jeśli następna pandemia nie miałaby spowodować zniszczeń na temat skali grypy z 1918 r., mądrym byłoby rozważenie zaburzeń społecznych i gospodarczych w momencie, gdy coś takowego jak wirus Ebola wnika do wielu dużych ośrodków miejskich.

Dobra wieść jest taka, że za pomocą postępowi w biotechnologii świeże szczepionki i leki mają możliwość pomóc przeciwdziałać wymykaniu się epidemii spod kontroli. Większość środków, jakie musimy przedsięwziąć, by bronić się przed tym, jest taka osobiście zarówno w przypadku pandemii powstałej naturalnie, jak jak i również intencjonalnego ataku biologicznego.

Musimy inwestować w innowacje związane ze szczepieniami

Po na wstępie i najważniejsze - powinniśmy zbudować arsenał z najnowszymi rodzajami broni: szczepionkami, lekami, diagnostyką.

Szczepionki potrafią być szczególnie istotne. Jednak obecnie prace nad nowatorską szczepionką zajmują około dziesięciu lat. Musielibyśmy skrócić tenże okres do 90 dni lub mniej, żeby znacząco ograniczyć umieralność spowodowaną szybko rozprzestrzeniającym się patogenem.

W zeszłym miesiącu zrobiliśmy ważny krok. Założyliśmy nowe, publiczno-prywatne partnerstwo o nazwie Coalition for Epidemic Preparedness Innovations. Mamy nadzieję, że CEPI wspomoże pracę nowych, bezpiecznych szczepionek tak szybko, jak będą pojawiać się nowe zagrożenia.

Naprawdę duży potencjał przełomu sprzęga się ze wschodzącymi platformami technologicznymi, wykorzystującymi postęp w genomice do znacznego skrócenia periodu prac nad szczepionką. Znacząco tworzy się formę dostarczenia syntetycznego materiału genetycznego, który to skłoni komórki do produkcji szczepionki wewnątrz ciała. Najkorzystniejsze jest to, że kiedy już zbudujemy taką platformę szczepieniową dla jednego patogenu, możemy użyć jej po raz kolejny w walce z innym, zatem mogłaby posłużyć do walki z takimi zagrożeniami jak HIV, malaria, gruźlica.

Oczywiście szczepionka nie pomoże, jeśli patogen już wymknął się spod inspekcji. Epidemie szybko zakorzeniają się w miejscach, które istnieją kompletnie nieprzygotowane do walki z nimi, dlatego musimy także poprawić nadzór.

Powinniśmy zacząć od podparcia podstawowej opieki zdrowotnej przy najbardziej podatnych krajach. Powinniśmy się też upewnić, hdy każdy kraj przeprowadza rutynowe badania, zbiera i testuje dane dotyczące chorób jak i również ich ognisk.

Musimy mieć pewność, że państwa będą dzielić się wiadomościami w odpowiednim czasie, oraz że mamy wystarczające środki laboratoryjne do monitorowania i identyfikacji podejrzanych patogenów.

Kolejną rzeczą, jaką musimy zrobić, jest przygotowanie do epidemii tak, jak wojsko przygotowuje się do rywalizacji. Przy pomocy różnych nakładów musimy zrozumieć, jak rozprzestrzenia się choroba, jak jednostki reagują w panice, jak na przykład poradzić sobie z przeładowanymi autostradami.

Potrzebujemy także szkolonych zespołów medycznych, żeby mogły szybko reagować, monitorować i koordynować działania zmierzające do zabezpieczenia obszarów, na których wystąpiła choroba.

To budujące, że publiczne partnerstwa jak G7 jak i również G20 zaczynają skupiać się na gotowości związanej spośród ewentualną pandemią, a liderzy jak kanclerz Merkel i premier Solberg stoją na straży bezpieczeństwa zdrowotnego.

Ale brakuje pieniędzy, by pomóc w przygotowaniach najbiedniejszym krajom. Na ironię zakrawa fakt, że koszt gwarancje wystarczających środków prewencyjnych w świecie szacowany jest w 3, 4 mld dol. rocznie. Jednak przewidywana roczna strata wynikająca z pandemii może wynieść nawet 570 mld dol. "

Tagi: bill gates innowacje szczepienia ochrona zdrowia Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i reguły obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem punkt widzenia o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę według aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Koncepcja Banku i kilkunastu podwładnych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Autor: vlad7
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Bieńkowska proponuje emisję unijnych obligacji obronnych  Ze świata
Unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska chce, by 27 królestw UE (bez Wielkiej Brytanii) wyemitowało wspólne obligacje obronne, by ożywić rynek europejskiego przemysłu obronnego, co wydaje się być częścią strategii zwierania szeregów w obliczu…...
Biały Dom: Rosja ponosi zobowiązanie za cyberatak NotPetya  Ze świata
Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur w rosyjskich wodach Sekretarz siły USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Spór dookoła Nord Stream 2. Publikatory: Gazprom grozi Danii pozwem CIA uruchomiła konto dzięki popularnym…...
Bezrobocie w dół. W kwietniu wyniosło 11, 2 proc.
Nawet milion pracowników może wyjechać z Polski. Czarny scenariusz Czarny scenariusz dla produkcji. "Ukraińcy najzwyczajniej w świecie wybiorą Niemcy" Raport: Polacy wolą robotę w zagranicznych firmach Ponad 12 tysięcy dni niewykorzystanego…...
Berlin - komunikacja miejska, U-Bahn, S-Bahn, historia
Komunikacja miejska w Berlinie wówczas 10 linii metra, 22 linie tramwajowe, 151 autobusowych, 6 tras promowych jak i również 15 linii S-Bahn. Takimi ostatnimi zarządza spółka-córka niemieckiej kolei Deutsche Bahn, pozostałymi…...
Beata Szydło i Komisja Europejska o Forum Pasa jak i również Szlaku
Premier Beata Szydło wyraziła zdumienie oświadczeniem Komisji Europejskiej głoszącym, że kraje Unii Europejskiej nie podpiszą oświadczeń podsumowujących Forum Pasa i Szlaku. Przedstawiciel KE biorący uczestnictwo w spotkaniu potwierdził udział w niniejszym projekcie…...
Bariery handlu w internecie. Reforma krajów UE
Unijne kraje zgodziły się na reformę sektorze cyfrowego. Jej efektem dzierży być zniesienie barier w handlu w internecie. Oferty w sieci muszą łatwiejsze, bezpieczniejsze i szybsze. Fajne stanowisko w tej kwestii uzgodnili…...
Banki oporne na cyberzagrożenia  Tech
Kolejny pula ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie" Globalny ranking prędkości globalnej sieci. Polska zaliczyła awans, ale do podium mamy daleko Koniec piractwa, czy świadectwo w internecie? Emocje naokoło propozycji reformy prawa…...
Bank publicznie przeprasza za skandal z manipulowaniem danymi  Informacje
Brytyjscy bankierzy winni. Manipulowali przy oprocentowaniu kredytów Kolejny cios w bankowego giganta. 3, 74 mln dolarów kary dla Barclays Brytyjski nadzór finansow pragnie zmian systemu Libor Zwolniony dyrektor…...
Nie znaleziono