Złodzieje czyhają na twoje finanse. Pięć rad, jak ochraniać się przed hakerami

🕓 12.07.2019
📂 Tech
👁 34
🗨
Co zrobić, by uniknąć napadu hakerów  Tech

W ostatnich kilku tygodniach dociera do nas coraz większą ilość wiadomości informacji o atakach hakerskich. Ich ofiarami są metrów. in. klienci banków. Doradzamy co zrobić, by ustrzec się przed nimi jak i również zadbać o bezpieczeństwo grono danych i systemów. Żeby zastosować podstawowe mechanizmy ochronne, bynajmniej nie trzeba być wysoko wykwalifikowanym ekspertem z filii IT.

1. Aktualizuj system

Bardzo często hakerzy wykorzystują powszechnie znane luki, jakie pojawiają się po systemach. Eksperci IT podkreślają, że włamania przy zastosowaniu wyrafinowanych metod przytrafiają nam się bardzo rzadko, a cyberprzestępcy polegają raczej na dobrze wykładzinom znanych i sprawdzonych „dziurach”.

Producenci systemów mają świadomość istnienia takich ubytków, dlatego też pracują stale nad tym, by je dopracować i uczynić fita kompletnym. Dlatego tak ważne jest, by systematycznie aktualizować system operacyjny oraz oprogramowanie komputerowe, by nowo wykryte luki sprawnie i szybko „załatać”.

Uważaj, cyberprzestępcy mają nowy sposób. Oszustwo "na prezesa"

2. Zabezpiecz połączenie Wi-Fi

Niezabezpieczone połączenie Wi-Fi na routerze to otwarte drzwi na rzecz dowolnego użytkownika - również potencjalnego hakera. Może on tym sposobem łatwo usłyszeć połączenie czy wydobyć hasło.

To jednak nie najpoważniejsze skutki. Jeśli ktokolwiek używając twojego IP dopuści się czynu karalnego, wszelkie konsekwencje prawne spadną właśnie na ciebie - nieświadomego właściciela niezabezpieczonej sieci.

3. Używaj silnych haseł

Każde hasło można zrozumieć. Trzeba tylko próbować. Jeśli takich prób podejmie się kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy razy, jest to wówczas dużo bardziej prawdopodobne. Taką metodę wykorzystuje właśnie najście „brute force”. Pozwala kobieta na przetestowanie wielu kompozycji haseł.

Do przechwycenia hasła, wykorzystuje się często informacje o użytkownikach, które można z łatwością uzyskać na ogólnodostępnych stronach i portalach społecznościowych. W dalekiej kolejności hakerzy sprawdzają wariacje słownikowe, a potem losowe.

Hasła powinny dlatego być unikalne i nieoczywiste. Lepiej zrezygnować z kombinacji typu: „hasło”, "1234", bądź imię i nazwisko, ksywka albo nazwę ulubionego zwierzątka. Z badań wynika aczkolwiek, że wielu użytkowników wybiera hasła, które bardzo swobodnie odgadnąć.

Korzystasz z tego portalu randkowego? Rozpatruj, mogłeś flirtować z fembotem

4. Zainstaluj antywirusa

Ale nawet najtrudniejsze hasła nie zdołają wspomóc i spełnić zadania, o ile do komputera przedostanie się wirus. Program antywirusowy wydaje się być absolutnym obowiązkiem. Eksperci rekomendują wybór tych płatnych, jednak pojawia się wiele bezpłatnych programów. Prócz klasycznego antywirusa, warto zadbać o firewall, który często znajduje się w całym pakiecie.

5. Uważaj na podejrzane maile

Codziennie odbieramy wiele wiadomości wysyłanych na skrzynkę elektroniczną. Niektóre trafią od razu do kosza, odmienne przyciągają naszą uwagę jak i również kuszą nas wygraną, fakturą, ciekawą informacją.

Podejrzany mail, nieznany nadawca i łatwy łup, to cokolwiek co powinno zwiększyć naszą czujność. Być może ktokolwiek właśnie próbuje tym pomysłem zastosować phishing. To metoda pozyskiwania haseł bezpośrednio od czasu użytkowników, która wykorzystuje specjalnie spreparowane e-maile.

W ich treści często pojawia się link, po któregoż kliknięciu, przenoszeni jesteśmy w zakamuflowaną stronę logowania, która niepostrzeżenie pobiera hasło. A stąd już prosta cenna dla złodzieja, by uzyskać dostęp do naszego elektronicznego portfela.

Autor: SpitFiR3
Związane z
Tech
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
GPW- prognozy Investors TFI dzięki 2017 rok
W środę, 15 lutego, w warszawskiej giełdzie wiało lekką nudą. I jedynie naprawa nastrojów w drugiej połówce sesji pozwoliła głównym indeksom GPW zakończyć dzień na niewielkim plusie. Koniem pociągowym…...
Franciszek apeluje o realizację porozumienia klimatycznego  Ze świata
Auto papieża Franciszka sprzedane w aukcji. Imponująca kwota Papieska rezydencja otwarta. Franciszek odchodzi z Castel Gandolfo Kolej apeluje i wprowadza ważne zmiany. Przez Światowe Dób Młodzieży Papież nie przyjął…...
CSIOZ zerwało umowę na przeprowadzenie systemu e-Zdrowie
Pakiet onkologiczny mnoży zapytania. Będą dodatkowe zadania, lecz czy także pieniądze? Rewolucja w aptekach. Zniknie zawód technika farmaceutycznego? Ministerstwo kontra e-papierosy. "Należy chronić dzieci i młodzież" Choroby nowotworowe…...
Berlin - komunikacja miejska, U-Bahn, S-Bahn, historia
Komunikacja miejska w Berlinie wówczas 10 linii metra, 22 linie tramwajowe, 151 autobusowych, 6 tras promowych jak i również 15 linii S-Bahn. Takimi ostatnimi zarządza spółka-córka niemieckiej kolei Deutsche Bahn, pozostałymi…...
Aerofłot uznał stewardessę za nazbyt grubą. Wyrok sądu  Ze świata
Sąd oddalił skargę o dyskryminację ze względu na wygląd, złożoną za pośrednictwem stewardessę, którą linie Aerofłot uznały za zbyt grubą. Przewoźnik przedstawił koszty przewozu "dodatkowych kilogramów" pracownika a mianowicie podała…...
Nie znaleziono