Rząd apeluje o przyjmowanie porozumienia w Kompanii Węglowej. Związek Kadra mówi "nie"

🕓 20.06.2019
📂 Surowce
👁 248
🗨
Apel do górników o przyjęcie porozumienia w KW  Surowce

Górnicy z Kompanii Węglowej poznali w poniedziałek projekt porozumienia, poprzedzającego przekazanie kopalń Polskiej Grupy Górniczej. Minister energii zaapelował o akceptację porozumienia. Sprzeciwia się wstecz związek Kadra - jeden z trzynastu uczestniczących po negocjacjach.

Kolejne spotkanie w tej sprawie i - jeżeli ostatecznie zostanie zgoda wszystkich związków a mianowicie podpisanie porozumienia zaplanowano na wtorkowe popołudnie. Ma w nim wziąć udział minister ciepła Krzysztof Tchórzewski.

Górnicy KW bez "czternastek" jak i również deputatów? Jest projekt porozumienia

Bez czternastki

Wynegocjowany w minioną sobotę projekt zakłada m. in. zawieszenie wypłaty tzw. czternastej gaży na dwa lata, zwiększenie szybkości łączenia wybranych kopalń, dobrowolne skorzystanie przez 3, 8-4 tys. osób z osłon socjalnych oraz wynegocjowanie świeżego układu zbiorowego pracy do odwiedzenia 1 stycznia 2018 r. – do tego periodu mają obowiązywać dotychczasowe regulacje pracownicze.

Aby układ weszło w życie, powinny podpisać je wszystkie działające w Kompanii centrale związkowe, będące stronami wcześniejszych porozumień; w innym wypadku porozumienia nie będzie, a w związku z tym PGG nie powstanie od 1 maja. Swój sprzeciw wobec porozumienia w wynegocjowanej postaci zgłosił w poniedziałek alians Kadra, publikując projekt swego stanowiska w tej kwestii. To jak dotąd wyłączny związek, który publicznie ogłosił swoje negatywne stanowisko.

"Międzyzakładowy Związek Zawodowy Załoga Górnictwo nie widzi ewentualności podpisania Porozumienia przedstawionego stronie społecznej w dniu szesnascie kwietnia 2016 r. Realizację zapisów porozumienia oceniamy jak początek likwidacji Kompanii Węglowej. Wyrażenie zgody na odwrót z naszego przedsiębiorstwa około 5 tys. pracowników po krótkim czasie, przy aktualnych brakach w zatrudnieniu, wydaje się być zgodą na zaprzestanie jego działalności" - czytamy po stanowisku.

Zmuszani do podpisania

Związkowcy z Ekipy uważają, że podpisanie porozumienia jest na związkowcach wymuszane, aby umożliwić wykonanie biznesplanu spółki, co - podług związku - jest nierealne. "Niedoinwestowane kopalnie, pozbawione pracowników, nie wydobędą planowanych 28 mln ton węgla. Obok zaproponowanych rozwiązaniach nie ma szans na założone przy biznesplanie przychody" - napisali związkowcy, według których kasa płac nie może być "podstawowym źródłem oszczędności", a zawieszenie wypłat "czternastki" może stanowić wstępem do dalszych ograniczeń płacowych.

"Zaproponowane rozwikłania łamią wszystkie dotychczasowe porozumienia obowiązujące w Kompanii Węglowej oraz porozumienie pomiędzy stroną rządową i stroną społeczną, które zakończyło 17 stycznia 2015 roku niepokoje społeczne. Strona pracodawcy nie respektuje podpisanych porozumień. Podpisywanie następnego uważamy za nielogiczne" - wskazali związkowcy z Obsady.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski przekonywał w poniedziałek w Katowicach, że plan porozumienia to trudny, lecz dobry dokument, rokujący a mianowicie jak mówił - "nadzieję na to, że PGG powstanie i będzie efektywna. Mam nadzieję, że jutro strona społeczna potwierdzi te ustalenia i czekam na rezultaty dzisiejszych konsultacji” – powiedział wiceminister.

Według szkole górniczej wciąż możesz opierać się pracę pod ziemią

Minister z apelem do górników

W poniedziałek do pracowników Kompanii trafił list, podpisany przez wiceministra Tobiszowskiego oraz ministra siły Krzysztofa Tchórzewskiego. Zaapelowali w nim do górników, aby zaakceptowali wynegocjowany w sobotę projekt porozumienia. „Od waszej decyzji, waszego zrozumienia i przychylności będzie zależało uratowanie górnictwa” – napisali szefowie resortu energii do górników.

„Przyszło nam przy udziale wspólnym wysiłkiem zmierzyć się z problemem, który zostawili nam poprzednicy. Ewidencja zaniedbań, lekkomyślności w określaniu, rozrzutności i patologii sprowadziły KW na skraj przepaści ekonomicznej. Wspólnie z wami podejmujemy się niełatwego znoju ratowania firmy. Dziś znamy – jeśli PGG nie powstanie – istnieje niesłychanie poważne zagrożenie, że górnicy nie będą mieli majowych wypłat, a wkrótce pracy” – czytamy w ewidencji ministra i jego zastępcy.

Tchórzewski i Tobiszowski przekonują w piśmie górników, iż „wynegocjowany dokument zapewnia inwestorom gwarancję bezpiecznego zainstalowania kapitału w PGG, natomiast górnikom gwarancję stabilizacji zatrudnienia”. „W przypadku braku porozumienia powstanie poważny problem z bezrobociem, z którym będą musiały zmierzyć się odrzucić tylko rodziny górnicze pozbawione zatrudnienia w kopalniach, ale cały Śląsk" - odczytujemy.

Ostatnia wersja projektu

Z negocjowanego w minioną sobotę przez kilkanaście godzin projektu wynika, iż najważniejszym ustępstwem strony społecznej wydaje się zgoda na zawieszenie wypłat nagrody rocznej (tzw. czternastej pensji) w latach 2017-2018 (należnej górnikom za okres 2016-2017). Wszystkie inne równoczesne świadczenia, oraz wysokość wynagrodzeń, mają być utrzymane jakie możliwości najmniej do 1 stycznia 2018 r. – w celu tego czasu powinien zaistnieć nowy układ zbiorowy roboty w firmie. W poniedziałek w kopalniach zorganizowano masówki, podczas których projekt przekazano górnikom. Akcję informacyjną na temat porozumienia podjął również zarząd Kompanii.

Kopalnia Anna do restrukturyzacji. Spośród pracy odejdzie 1, 5 tys. osób

Lider związku Sierpień 80 Bogusław Ziętek powiedział, że masówki przebiegają bardzo spokojnie; „załogi podchodzą w dodatku rozważnie, wraz z pełną powagą i zrozumieniem sytuacji oraz świadomością, iż stawką jest utrzymanie pomieszczeń pracy” – ocenił Ziętek, według którego nie posiada potrzeby przeprowadzania w tej sprawie referendum wśród górników. Jego zdaniem we wtorek związki powinny podpisać układ, co otworzy drogę w celu powstania PGG z początkiem maja. Szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz zaznaczył, iż wynegocjowany projekt jest o wiele korzystniejszy dla górników niż wcześniejsze propozycje zarządu KW i "trudno przewidywać, bądź udałoby się komukolwiek wynegocjować lepsze porozumienie”.

Zarząd Kompanii proponował początkowo zawieszenie wypłat „czternastki” oraz deputatu węglowego na trzy lata. Kolejną propozycją było także ograniczenie wypłat premii barbórkowej, jednak wypłata i wielkość świadczeń miały być powiązane z wynikami poszczególnych kopalń. Związkowcy nie godzili się na te propozycje jak i również naciskali, by zarząd wypatrywał oszczędności poza sferą wynagrodzeń. Ostatecznie ustalono, że – jeżeli porozumienie zostanie podpisane - jedyne zawieszenie będzie dotyczyć „czternastki” w latach 2017-2018 (za lata 2016 i 2017). W wypadku dobrych wyników „czternastka” zbytnio 2017 r. lub do niej część mogłaby zostać wypłacona. Premie barbórkowe i deputaty węglowe nie zostaną zawieszone.

"Tryb natychmiastowy"

Istotną zmianą zawartą w projekcie porozumienia jest przedłużenie obowiązywania gwarancji pracowniczych (innych niźli proponowana do zawieszenia „czternastka”) w nowej firmie. Prawidłowo z dotychczasowymi ustaleniami górnicy przechodzący z KW do PGG na podstawie materiału 23 prim Kodeksu pracy, mieli zachować wynagrodzenia i inne świadczenia w niezmienionej formie przez kolejny dwanaście miesięcy, czyli – przy założeniu, że PGG powstanie 1-wszą maja – do czerwca 2017 r. Teraz gwarancje mają być przedłużone do końca 2017 r. – w tym czasie związki i zarząd mają wynegocjować nowy układ zbiorowy; negocjacje mają być rozpoczęte „w trybie natychmiastowym”.

Strony oświadczają też po projekcie porozumienia, iż "będą współpracować w zakresie zawarcia porozumienia dotyczącego uproszczenia i ujednolicenia systemu wynagradzania w przedsiębiorstwie, jak również ustalenia zasad motywacyjnych".

Największa górnicza spółka w Polsce szuka ratunku. Ale nie za cenę cięcia płac

Kopalnie zespolone

Do 1 lipca tego roku, zgodnie z porozumieniem, miałyby powstać kopalnie zespolone. Innymi słowy połączenie w jedną konstrukcję sąsiadujących ze sobą rudzkich kopalń: Bielszowice, Halemba jak i również Pokój; drugą kopalnią zespoloną mają być obecne kopalnie Piast i Ziemowit (w Bieruniu i Lędzinach), a trzecią kopalnie rybnickie: Chwałowice, Jankowice, Marcel i Rydułtowy. Samodzielne mają pozostać kopalnie Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych i Sośnica po Gliwicach. Ok. 3, 8-4 tys. pracowników KW posiada skorzystać z dobrowolnych osłon socjalnych, po przejściu do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, wraz z przekazaniem do naszej spółki zbędnego majątku, przy efekcie procesów ich restrukturyzacji i łączenia.

PGG ma rozpocząć działalność jednej maja tego roku, przejmując 11 kopalń i cztery zakłady zagrożonej upadłością Kompanii wraz z całą w porządku. 32, 5-tysięczną załogą tej największej górniczej spółki. Pragnienie zaangażowania kapitałowego w PGG na łączną kwotę jednej, 5 mld zł zadeklarowały spółki PGE, Energa i PGNiG Termika. Możliwa wydaje się być też konwersja ok. 0, 5 mld zł spośród łącznej kwoty ok. 1-wszą, 5 mld zł długu KW wobec banków na udziały w PGG.

Jeżeli we wtorek dojdzie do podpisania porozumienia wraz ze związkami, w końcu tygodnia miałyby być sfinalizowane sprawy formalne dotyczące przekazania kopalń KW do PGG.

Autor: LoveBScott
Surowce
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
GPW- prognozy Investors TFI dzięki 2017 rok
W środę, 15 lutego, w warszawskiej giełdzie wiało lekką nudą. I jedynie naprawa nastrojów w drugiej połówce sesji pozwoliła głównym indeksom GPW zakończyć dzień na niewielkim plusie. Koniem pociągowym…...
Gotówka, fintech, bankomaty - wyrok prezesa Diebold Nixdorf
Od lat mówi się o tymże, że za kilka lub kilkanaście lat gotówka może zniknąć. Zdaje się wówczas potwierdzać fakt, iż ciebie dążą do obrotu bezgotówkowego, gdyż służy to transparentności transakcji.…...
Franciszek apeluje o realizację porozumienia klimatycznego  Ze świata
Auto papieża Franciszka sprzedane w aukcji. Imponująca kwota Papieska rezydencja otwarta. Franciszek odchodzi z Castel Gandolfo Kolej apeluje i wprowadza ważne zmiany. Przez Światowe Dób Młodzieży Papież nie przyjął…...
CSIOZ zerwało umowę na przeprowadzenie systemu e-Zdrowie
Pakiet onkologiczny mnoży zapytania. Będą dodatkowe zadania, lecz czy także pieniądze? Rewolucja w aptekach. Zniknie zawód technika farmaceutycznego? Ministerstwo kontra e-papierosy. "Należy chronić dzieci i młodzież" Choroby nowotworowe…...
Co zrobić, by uniknąć napadu hakerów  Tech
W ostatnich kilku tygodniach dociera do nas coraz większą ilość wiadomości informacji o atakach hakerskich. Ich ofiarami są metrów. in. klienci banków. Doradzamy co zrobić, by ustrzec się przed nimi jak…...
Brexit - komentarze brytyjskiej alei - opinie Brytyjczyków
Choć w Londynie według wczorajszych nawałnicach nie dzierży już śladu i świeci słońce, wielu Brytyjczyków widzi ten dzień tylko w czarnych barwach. Brexit stał się faktem. Zazwyczaj pełna ludzi Oxford Street…...
Berlin - komunikacja miejska, U-Bahn, S-Bahn, historia
Komunikacja miejska w Berlinie wówczas 10 linii metra, 22 linie tramwajowe, 151 autobusowych, 6 tras promowych jak i również 15 linii S-Bahn. Takimi ostatnimi zarządza spółka-córka niemieckiej kolei Deutsche Bahn, pozostałymi…...
Andrzej Duda o przyjęciu  w Polsce - Davos 2018  Waluty
Szykują się zmiany w strefie euro. "Porozumienie jest w wyciągnięcie ręki" Merkel na temat reformie strefy euro: Niemcy gotowe do kompromisów Morawiecki: przyjęcie euro w bliskiej przyszłości to igranie…...
Nie znaleziono