Staly dzień złotego

Category: waluty
27 lipca, 2020

RYNEK KRAJOWY

Wtorek w polsce międzybankowym upłynął w spokojniej atmosferze wyczekiwania na jutrzejszą decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Wymiana handlowa był dość ospały, natomiast głównym determinantem zmian pozostawał eurodolar. W efekcie złoty wzmocnił się wobec euro i osłabił sluzace do dolara. Na temat godzinie pietnasty. 45 EUR/PLN było kwotowane po 4, 0457 zł, natomiast USD/PLN po trzech, 3177 zł.
Węgierskie Centralne Gabinet Statystyczne opublikowało dziś wstępne dane na temat PKB i inwestycjach po II trymestrze br. PKB wzrósł na temat 4, 1 proc., jakkolwiek inwestycje na temat 9, cztery proc. W porównaniu do tego referatu, opublikowane w poniedziałek poprzez GUS wiadomosci o dwa, 8 proc. wzroście PKB w Polsce oraz 3, 12 proc. wzroście inwestycji, nie zaakceptowac mogą zachwycać. W zasadzie informacje te zdają się potwierdzać wnioski płynące z ostatniego raportu SPIESZYC odnośnie wskaźnika wyprzedzającego koniunkturę (wzrost po lipcu na temat 1, 3 pkt). Jak pisze autorka, „w polskiej gospodarce dominują pozytywne tendencje, jednak widocznego ożywienia, którego spodziewają się ekonomiści i politycy póki co nie widać”.

Krótkoterminowa prognoza:
Nastepnego dnia Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję co do stóp procentowych. O ile Rada nie zaskoczy i obniży stopy o oczekiwane 25 pb, to nie będzie to miało większego wpływu na szkolenie złotego.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

Dolar kontynuował dziś, rozpoczęty wczoraj, proces umacniania względem głównych światowych walut obcych. Kurs EUR/USD spadł z 1, 2225 rano do 1, 2185 o godzinie 16: 00.
Pretekstem do spadków eurodolara, oprócz sprzyjającej sytuacji technicznej, było również oczekiwanie na piątkowe, z założenia dobre, informacje z amerykańskiego rynku pracy. Prognozuje się, że w sierpniu przybyło około 190 tys. nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym. Po cichu jednak wspólnicy liczą w odczyt wyraźnie przekraczający dwiescie tys.
Sentyment na rzecz dolara poprawiają również zamieszczone dane makroekonomiczne. Indeks powierzenia konsumentów obliczanego przez Conference Board dość niespodziewanie wzrósł w pod koniec lata z 103, 6 pkt do 105, 6 pkt, podczas gdy prognozowano jego zmniejszenie do 101 pkt.
Lepsze od czasu prognoz okazały się też dane na temat lipcowych zamówieniach fabrycznych, które spadły poniżej prognoz.

Krótkoterminowa prognoza:
Poniedziałkowe wybicie poniżej 1-wsza, 2280 otworzyło drogę sluzace do 1, 2130. Testu owego wsparcia należy oczekiwać być może już w środę.