SP przygotowała projekt uchwały powołującej komisję konstytucyjną

Category: rózne
27 lipca, 2020

Powołanie sejmowej komisji nadzwyczajnej az do spraw zmian ustrojowych państwa, która miałaby zająć się wprowadzeniem przemian w konstytucji tak, aby usprawnić działanie instytucji państwowych – zakłada projekt uchwały przygotowany za posrednictwem Solidarną Polskę.

Jak czytamy w projekcie, zamyslem działania komisji byłaby „ocena obowiązywania rozwiązań prawnych obowiązującej ustawy konstytucyjnej z miesiaca 2 kwietnia 1997 r. „, natomiast także „przygotowanie, w oparciu na temat przegląd jak i równiez analizę aktualnych przepisów uprawnienia oraz orzecznictwa w zakresie obowiązującej Konstytucji RP, tez dotyczących niezbędnych zmian w ustawie konstytucyjnej, celem należytego usprawnienia instytucji państwa”.

„W poprzedniej kadencji parlamentu powołano komisję nadzwyczajną, która procedowała nad zmianami w Konstytucji RP, dotyczącymi metrów. in. relacji między Prezydentem a Prezesem Rady Ministrów w zakresie strategii zagranicznej. Tok ten nie zaakceptowac został doprowadzony do końca i czynnosci te objęła zasada dyskontynuacji. Zdaniem wnioskodawców właściwym miejscem debaty na temat tak fundamentalnych sprawach ustrojowych jest nadzwyczajna komisja, składająca się wraz z przedstawicieli kazdego ugrupowań, zasiadających w Sejmie” – napisano w uzasadnieniu projektu.

Rzecznik SP Patryk Jaki powiedział PAP, że Solidarna Nasz kraj celowo wybrała dzień 25 maja – rocznicę przyjęcia w referendum konstytucji w 1997 r. – zeby zaprezentować projekt uchwały. Podkreślił, że wedlug SP Polsce potrzebna wydaje sie byc „radykalna reforma państwa i zmiana obecnego systemu politycznego” – a to może stać się tylko za sprawą przemian w konstytucji.

Poseł SP mówił, że chciałby, aby komisja wypracowała zmiany naprawde, aby doprowadzić do usprawnienia działania duzej liczby aspektów operowania instytucji państwowych. Zaznaczył, że w sprawie powołania komisji przewodzi rozmowy sposród politykami z innych partii i – jak dodał – „znajduje w naszej sprawie korzystny odzew”. Według niego to kto zasiadałby w komisji, nie było tematem rozmów. „To kwestii drugorzędne” – ocenił.

Wedlug Jakiego a mianowicie gdyby udało się powołać komisję – to powinna ona zacząć od robocie nad zniesieniem immunitetu parlamentarnego oraz dysputy nad finansowaniem partii politycznych, ponieważ przy tej sprawie niemal wszelkie ugrupowania deklarowały chęć wprowadzenia zmian.

Przypomniał, że SP – uznając, że zarówno władza wykonawcza, jak ustawodawcza i sądownicza nie działają w sposób prawidłowy – zaprezentowała swój projekt nowelizacji ustawy zasadniczej. Zakłada mezczyzna wprowadzenie w Polsce systemu prezydenckiego, likwidację Senatu i obnizenie o połowę liczby posłów, a także zmianę ordynacji wyborczej za posrednictwem wprowadzenie po połowie panstwie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu.

Przy projekcie noweli konstytucji autorstwa SP znalazły się także zapisy metrów. in. o szybkim sądzie dla urzędników i polityków pod nazwą Sąd Odpowiedzialności Państwowej, zas także o nowym programie finansowania partii politycznych a takze zniesieniu immunitetu dla parlamentarzystów. SP postuluje też zapoczatkowanie powszechnych wyborów prokuratora generalnego oraz marszałków województw i starostów, zas także „znaczącego wzmocnienia roli referendów”, faktycznie by najważniejsze inicjatywy „były pod kontrolą społeczeństwa”. Z kolei pozycja Trybunału Konstytucyjnego – zdaniem SP – wydaje sie zbyt silna, należy dlatego umożliwić Sejmowi odrzucenie postanowień TK. (PAP)

wni/ son/ bk/