Sikorski wręczył odznakę Bene Merito portugalskiemu naukowcowi

Sikorski wręczył odznakę Bene Merito portugalskiemu naukowcowi
Category: inne
27 lipca, 2020

Szef MSZ Radosław Sikorski wręczył we wtorek w stolicy polski odznakę Bene Merito portugalskiemu politologowi prof. Joao Carlosowi Espadzie. Wyróżnienie przyznawane jest za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

Jak podkreśla MSZ, prof. Espada od przedwczesnych lat 80. wspierał polską opozycję demokratyczną m. in. przez promocję koncepcji solidarnościowych; m. in. redagował skladnica „Solidarność”.

Espada od szesnascie lat organizuje w Portugalii cykl konferencji „Międzynarodowe Zebranie Studiów Politycznych”; zawsze 1-a z sesji tej narady poświęcona wydaje sie byc Polsce. Po 2003 r. Espada był pomysłodawcą nadania tytułu doktora honoris causa prof. Bronisławowi Geremkowi.

Prof. Espada jest założycielem oraz dyrektorem Instytutu Studiów Politycznych na Uniwersytecie Katolickim po Portugalii. Od momentu stycznia 2011 r. jest również kierownikiem Katedry Cywilizacji Europejskiej prof. Bronisława Geremka w Kolegium Europejskim przy Natolinie.

Sikorski, który odznaczył Espadę, zwrócił uwagę, że Polskę jak i równiez Portugalię, przy której przebywa profesor, dzieli ponad trzech tys. kilometrów, co oznacza, że w relacji fizycznym nie zaakceptowac jesteśmy sąsiadami, ale łączą nas pokrewne doświadczenia historyczne.

Minister podkreślił, że zarówno Polska, jak i równiez Portugalia były rządzone w sposób autorytarny, ale w tym momencie korzystamy z demokratycznych przemian, które zaszły w obu panstwach. Sikorski przypomniał zaangażowanie Espady we Wspólnotę Demokracji (międzyrządowa koalicja zajmująca się promocją demokracji, której sekretariat wyszukuje się przy Warszawie).

„Panie profesorze, liczę, że nadal będzie mezczyzna wspierał Wspólnotę Demokracji. Mam nadzieję, że wesprze pan również polską inicjatywę wzbogacenia UE na temat nowy instrument – Europejski Fundusz na Rzecz Demokracji. Wzmocni on owocnie Wspólnotę po pełnieniu misji szerzenia wartości demokratycznych” a mianowicie oświadczył szef polskiego MSZ.

Espada mówił, że traktuje wyróżnienie jak symbol przyjaźni i solidarności wolnej Naszego kraju z wolną Portugalią. Jakim sposobem mówił, to „dwa europejskie kraje, które odgrywały bardzo ważną rolę w 3 fali światowej demokratyzacji”.

Podkreślał, że po latach 80. podziwiał Polaków w Solidarności walczących na temat wolność. „To był okres, kiedy nazwiska takie jak Lech Wałęsa, Adam Michnik i Bronisław Geremek stały się popularne po Portugalii” a mianowicie zaznaczył. Jakim sposobem dodał, wydaje sie byc dla jego zaszczytem, że miał okazję wspierać gest Solidarności. (PAP)

stk/ hgt/ eaw/ jra/