Sandomierz: Prowadzenie Muzeum Okręgowego od stycznia przejmuje miasto

Sandomierz: Prowadzenie Muzeum Okręgowego od stycznia przejmuje miasto
Category: inne
27 lipca, 2020

*Od stycznia to miasto Sandomierz będzie wiodącym organem prowadzącym lokalne Muzeum Okręgowe. Placówka wciaz będzie współfinansowana przez starostwo powiatowe i władze województwa. W czwartek władze podpisały porozumienie przy tej kwestii. *

Losy sandomierskiego muzeum ważyły się od dwóch miesięcy. Miasto chciało przejąć odpowiedzialność za zachowanie placówki, równocześnie gwarantując osobiscie prawo sluzace do zwalniania jak i równiez powoływania dyrektora. Na takie rozwiązanie nie chciały zgodzić się władze województwa i starostwo.

„W czwartek podpisaliśmy porozumienie, zgodnie z którym dla władz województwa zero się nie zaakceptowac zmienia: ciagle jesteśmy organem współprowadzącym i będziemy wykładać na koszty utrzymania muzeum 220 tys. zł rocznie. Moja osobe osobiście nachodzi to, że w rozmowach dotyczących muzeum więcej mówiliśmy o wydatkach jego utrzymania niż o jego roboty merytorycznej. W działalność wystawienniczą i edukacyjną na pewno urząd marszałkowski zwróci większą uwagę” – powiedział PAP dyrektor Departamentu Zwiazanych z kultura, Turystyki i Sportu w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach, Jacek Kowalczyk.

Także starostwo sandomierskie będzie dokładać az do utrzymania Muzeum Okręgowego 220 tys. zł rocznie. Starosta Stanisław Masternak nie ukrywał, że przejęcie muzeum za posrednictwem miasto to duże odciążenie budżetu powiatu. W tym roku powiat zamiast planowanej dotacji przy wysokości 500 tys. zł przekazał muzeum na bieżące utrzymanie 850 tys. zł.

Po zmianach organizacyjnych miasteczko – jako główny organ prowadzący – będzie przekazywać muzeum największą kwotę a mianowicie 500 tys. zł na rok. Burmistrz Jerzy Borowski powiedział, że sluzace do stycznia pragnie przeprowadzić inwentaryzację zbiorów. Wystąpi także sposród wnioskiem sluzace do ministra zwiazanych z kultura o zgodę na mianowanie dyrektora bez konkursu.

„Mamy kandydata, który ma rzetelne pomysły, a miastu też chodzi przede wszystkim o uatrakcyjnienie oferty krajoznawczej Sandomierza. Muzeum podobnie jak Przejscie Opatowska jak i równiez Podziemna Trasa Turystyczna są zabytkami należącymi do miasta. Mamy do stycznia termin na opracowanie strategii, która pozwoli mnie na łączenie działań promocyjnych tych placówek” – powiedział PAP namiestnik Borowski. Według niego, dochody z dwóch chętniej zwiedzanych zabytków będą wspierać funkcjonowanie placówki muzealnej, której koszty utrzymania kosztuje 1-wsza, 5 mln zł na rok.

Sandomierskie Muzeum Okręgowe zostało utworzone po 1921 roku kalendarzowego przy Polskim Towarzystwie Krajoznawczym w Sandomierzu – wówczas jako Muzeum Ziemi Sandomierskiej działające po siedzibie towarzystwa przy ul. Żeromskiego. W pierwszej kolejnosci zbiory a mianowicie zabytki archeologiczne, numizmaty, okazy mineralogiczne, entomologiczne i zabytkowe budowle kultury materialnej związane z Ziemią Sandomierską – pochodziły ze zbiorów prywatnych założycieli i sympatyków muzeum.

Podczas II walki większość cennych zbiorów uległa zniszczeniu. Wedlug wojnie wielokrotnie zmieniała się nazwa i siedziba muzeum. Obecna a mianowicie Muzeum Okręgowego w Sandomierzu – funkcjonuje od 1986 roku. Od tej chwili siedzibą placówki jest zabytkowy zamek sandomierski, którego ufundowanie przypisuje się Kazimierzowi Wielkiemu. Placówka posiada w swoich zasobach zabytkowe budowle z ery kamienia, brązu, żelaza, średniowiecza, przedmioty zwiazanych z kultura materialnej, duchowej i społecznej mieszkańców a takze kolekcje malarstwa grafiki jak i równiez rysunku od XVIII stulecia do czasów współczesnych. (PAP)

and/ hes/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy