Ruszyła oferta publiczna akcji GetBack. Spółka liczy na tysiace milionów złotych

Category: gielda
27 lipca, 2020

Na 17 lipca zaplanowany jest debiut giełdowy spółki GetBack. Właśnie ruszyły zapisy na nabycie akcji przy ofercie pierwotnej. Firma ocenia na zdobycie blisko pół miliarda złotych na rozwój. Do 2019 roku pragnie być liderem na rynku wierzytelności w Polsce.

Rośnie nie tylko branżowy, ale i giełdowy konkurent dla Kruka a mianowicie największej polskiej spółki zarządzającej wierzytelnościami. GetBack, należący wciaz rok temu do stajnie Idea Agencji bankowej, powstał w lutym 2012 roku i już planuje zawojować warszawską giełdę.

Po poniedziałek 19 czerwca ruszyła pierwotna oferta publiczna, przy której sluzace do sprzedaży przeznaczono do 40 mln dzialaniu GetBack – w tym az do 20 mln akcji istniejących, sprzedawanych za posrednictwem jedynego obecnego akcjonariusza DNLD Holdings B. V., oraz do dwadziescia mln dzialaniu serii E nowej emisji.

Zapisy w akcje wśród inwestorów poszczególnych potrwają az do 4 lipca. Z kolei na 20 czerwca zaplanowano publikację ceny maksymalnej, a dzieki okres 26 czerwca a mianowicie 3 lipca – zapisy inwestorów pojedynczych. 4 czerwca ma zostać opublikowana ostateczna cena oraz liczba akcji oferowanych wraz z podziałem propozycji według firm inwestorów.

Zakładany debiut spółki na giełdzie powinien odbyć się zbytnio około miesiąc – 17 lipca.

GetBack liczy, że wpływy brutto ze sprzedaży do 20 mln dzialaniu nowej emisji będą w stopniu około 400-500 mln zł. Zarząd zamierza przeznaczyć ów pieniądze w nabywanie portmonetek wierzytelności w własny weksel zarówno w Polsce, jak również za granicą. Zastrzega też, że w sytuacji pojawienia się w ciągu 9-12 miesięcy atrakcyjnych szansie nabycia podobnych działalnością podmiotów, nie usuwa przeznaczenia części wpływów wraz z emisji dzialaniu na przejęcia.

GetBack pragnie być największą firmą zarządzania wierzytelności w naszym kraju do 2019 roku, poinformował prezes Konrad Kąkolewski. Przy ciągu trzech lat ma zamiar być chociazby wiodącym podmiotem regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

– Dzisiaj jesteśmy numerem dwa na rynku. Chcemy być liderem pod względem aktywów, odzysków gotówkowych jak i równiez liczby klientów do końca 2019 roku kalendarzowego – powiedział Kąkolewski. – Chcemy rosnąć, głównie kupując portfele z rynku bankowego i telekomunikacyjnego.

Przedsiebiorstwo GetBank po ciągu 5 lat stała się wiodącym graczem przy regionie, zarządzając wierzytelnościami na temat wartości nominalnej 20 mld zł i osiągając poziom rocznych odzysków wartości 713 mln zł (w 2016 roku).

GetBack nie planuje wypłaty dywidendy z zysku za 2017 rok, jednak do końca tego roku zarząd chce przedstawić politykę dywidendową spółki na najbliższe lata.

– Mamy niecałe 5 lat. Spółka jest wzrostowa, lecz nasze kolejne imię to cash. Posiadamy dyskusje sposród radą nadzorczą na temat dywidendy. Jeszcze polski będziemy chcieli przedstawić politykę dywidendową. Póki co jest zbytnio wcześnie, by mówić o szczegółach – powiedział prezes w rozmowie z ISBnews.

Ujrzyj też: Nadzwyczajnie szybki globalna siec w smartfonie