Rosja: Liderzy SzOW rozmawiają o bezpieczeństwie i zastoju

Category: inne
27 lipca, 2020

Problemy bezpieczeństwa międzynarodowego, w ponizszym sytuacja wokół Afganistanu, i walka ze skutkami światowego kryzysu gospodarczego a mianowicie to główne tematy szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW), który przy poniedziałek rozpoczął się po Jekaterynburgu, w Uralu.

SzOW wydaje sie organizacją regionalną grupującą Rosję, Chiny, Kazachstan, Uzbekistan, Tadżykistan i Kirgistan. Na warunkach obserwatorów w jej pracach uczestniczą też Iran, Indie, Pakistan jak i równiez Mongolia.

Szanghajska Organizacja Współpracy została utworzona w 2001 roku. Przy zamyśle do niej animatorów dzierzy być przeciwwagą dla wpływów USA w Azji Środkowej.

Zdaniem niektórych rosyjskich politologów, Rosja jak i równiez Chiny demonstrują za pośrednictwem SzOW, że są w stanie rozwiązywać regionalne problemy bez udziału Stanów Zjednoczonych.

Zebranie w Jekaterynburgu, to już 9. zenit SzOW. Jego pracom przewodniczy rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew.

Liderzy państw Szanghajskiej Struktury Współpracy rozmawiają też o walce z terroryzmem jak i równiez przemytem narkotyków. Ważne obszar w rozmowach zajmuje też program jądrowy Korei Północnej.

Wbrew zapowiedziom, w poniedziałek do stolicy Uralu nie przyleciał prezydent Iranu Mahmud Ahmedineżad, gwoli którego wizyta w Rosji miała być pierwszą podróżą zagraniczną wedlug reelekcji w urząd prezydenta.

Według konsultanta prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej Siergieja Prochodźki, Ahmedineżad jest w tej chwili oczekiwany w Jekaterynburgu we wtorek.

Prichodźko przekazał, że głównymi tematami rozmów irańskiego prezydenta wraz z Miedwiediewem będą zagadnienia stosunków dwustronnych, współpraca w rejonie Morza Kaspijskiego, sytuacja dzieki Bliskim Wschodzie, w tym wokół Iraku, oraz program nuklearny Iranu.

We wtorek po Jekaterynburgu zbierze się zenit BRIC, jak analitycy określają Brazylię, Rosję, Indie jak i równiez Chiny. Także przywódcy BRIC będą dyskutować o konsekwencjach światowego krachu systemu ekonomicznego. Innym zagadnieniem ich rozmów ma być reforma międzynarodowych instytucji finansowych.

Przy okazji obu szczytów Miedwiediew odbędzie serię rozmów dwustronnych, w tym wraz z prezydentami Afganistanu i Pakistanu – Hamidem Karzajem jak i równiez Asifem Alim Zardarim. Planowane jest także ich zgromadzenie trójstronne.

SzOW popiera operację militarną prowadzoną w Afganistanie przez siły międzynarodowej koalicji kierowanej przez USA. Rosja i rózne kraje organizacji obawiają się, że jesliby koalicja poniosła porażkę po Afganistanie, to islamscy bojownicy mogliby się rozprzestrzenić w całą Azję Środkową.

Rosja i rózne państwa regionu są też zaniepokojone rosnącym napływem narkotyków z Afganistanu. Z danych rosyjskich służb antynarkotykowych wyplywa, że czterdziesci proc. afgańskiej heroiny osiada w Rosji.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ap/