RN TVP: Orzeł i Tejkowski zawieszeni sluzace do 25 lutego

Category: inne
27 lipca, 2020

Prezes TVP Romuald Orzeł i członek zarządu Przemysław Tejkowski pozostali zawieszeni na kolejne 4 miesiące a mianowicie dowiedziała się w czwartek PAP w radzie nadzorczej spółki.

Pierwszy jednego razu Orzeł jak i równiez Tejkowski zostali zawieszeni dzieki trzy miesiące 27 sierpnia. Gdyby więc rada nadzorcza nie podjęła żadnych działań, 28 listopada obaj prezesi mogliby wrócić do roboty.

Czwartkowe głosowanie przedłuża czas zawieszenia połowy zarządu telewizji do 25 lutego. Mozliwe, iz jednak, że jeszcze przed upływem tegoz terminu zastapiony zostanie cały zarząd TVP. We wrześniu weszła albowiem w życie nowelizacja Ustawy o radiofonii i telewizji, która wygasiła kadencje biezacych władz TVP – katalogów członkowie pełnią jedynie swe funkcje az do czasu wyłonienia następców. Przebieg ten już trwa a mianowicie na półmetku jest opracowywany przez Krajową Radę Radiofonii i Tv konkurs na nową radę nadzorczą – jej członkowie mają być znani do końca grudnia. Z kolei nowa rada niezwłocznie powinna przystąpić do wybrania nowego składu zarządu TVP.

Przedłużanie zawieszenia zarządu było już po TVP skutecznie praktykowane (m. in. w wypadku b. prezesa Andrzeja Urbańskiego). Tym razem jednakze – wzgledem nowelizacji Ustawy o rtv – rodziły się wątpliwości, czy wedlug wygaszeniu kadencji rady nadzorczej (nastąpiło to siano czwartego września) jej członkowie mają wciaz mandat az do podejmowania istotnych dla spółki decyzji, w ponizszym personalnych, czy też musza skupić się jedynie dzieki administrowaniu.

Według „Rzeczpospolitej” w tym przypadku zarząd tele-wizji zamówił ekspertyzę prawną, mającą wyjaśnić, czy po wygaszeniu kadencji rada nadzorcza ma możliwość podjecia uchwał o kolejnych zawieszeniach. Z diagnozy mec. Jarosława Chałasa posiada wynikać, że mimo wejścia w życie nowelizacji Ustawy o rtv rada nie utraciła uprawnienia do „podjęcia uchwały co do zawieszenia po czynnościach członka zarządu, w ponizszym prezesa zarządu spółki”.

Od chwili zawieszenia kojarzonych z PiS Orła jak i równiez Tejkowskiego zarząd w TVP sprawują kojarzeni z lewicą Włodzimierz Ławniczak i Paweł Paluch.

Radę nadzorczą TVP tworzą obecnie: przewodniczący – Grzegorz Borowiec, wiceprzewodniczący – Bogusław Piwowar oraz członkowie: Bogusław Szwedo, Tomasz Szatkowski, Małgorzata Wiśnicka-Hińcza, Piotr Wawrzeński, Krystyna Pawłowicz, Barbara Misterska-Dragan, Beata Kozłowska-Chyła.

Joanna Balcer (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

js/ abr/