Przemyśl: Warsztaty z uprzednich i współczesnych technik plastycznych

Category: rózne
27 lipca, 2020

Około 60 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Przemyśla (Podkarpackie) uczestniczy w warsztatach plastycznych, podczas których poznają dawne jak i równiez współczesne postaci i techniki plastyczne charakterystyczne dla Przemyśla i całego regionu jako tygla kulturowego.

Zaklady rozpoczęły się w poniedziałek i potrwają cztery tygodnie. Na pierwotnego zakończenie powstanie wystawa, w której młodzież pokaże swe prace zrobione na zajęciach.

Organizatorem warsztatów jest Przemyskie Centrum Zwiazanych z kultura i Nauczania ZAMEK. Odbywają się ów kredyty w ramach pomyslu „Na styku technik – na styku kultur”.

Jakim sposobem poinformowała PAP Aniceta Klimaszewska z Srodek w zajęciach biorą udział uczniowie zaciekawieni sztuką plastyczną, którzy przejawiają też zdolności w tym kierunku, aby mogli pogłębić swoją wiedzę i umiejętności osiagniete w uczelni. W czasie zajęć będą poznawać różne postaci i techniki sztuki dawnej i współczesnej, w kontekście kultury Przemyśla i Podkarpacia, jako miejsc przeplatania się kultur: polskiej, ukraińskiej, żydowskiej i dawnej Galicji.

„Będzie to przyczynek, do głębszego zapoznania się z uczniami, ich talentami i pasjami. Pozwoli poznać młodego człowieka w szerszym kontekście, niż tylko zajęcia lekcyjne” a mianowicie dodała Klimaszewska.

Młodzież będzie miała możliwość sprawdzenia wlasnych umiejętności jak i równiez poznania tego rodzaju technik jak i równiez form plastycznych jak: egzemplifikacja książkowa (akwarela, gwasz, technologii komputerowe), wycinanka, batik, monotypia, kolaż, malarstwo, rysunek, malarskie impasto, biżuteria artystyczna (filcowa), rzeźba (płaskorzeźba, medal, male formy rzeźbiarskie).

Dzięki warsztatom młodzi ludzie mogą nauczyć się interpretacji, poznać stosunki historyczny danej techniki i zasady jej tworzenia w kontekście twórczości i symboliki charakterystycznej gwoli Przemyśla jak i równiez regionu, zas także zapoznać się sposród przykładami dzieł stworzonych przy poszczególnych technikach. Później spróbują stworzyć własne dzieła w każdej wraz z prezentowanych technologii.

Do udziału w zajęciach zaproszono cztery szkoły ponadgimnazjalne z Przemyśla. Warsztaty potrwają łącznie 4 tygodnie a mianowicie w każdej szkole po jednym tygodniu, w którym odbędzie się 25 godzinek warsztatowych. Młodzież będzie pracować w 15 – 20 osobowych grupach.

Dla każdej ze szkół przygotowano identyczne moduły warsztatowe, które poprowadzą profesjonalni artyści plastycy, związani z regionem.

Powstałe w trakcie zajęć czynnosci zaprezentowane zostaną na wspólnej wystawie, której aranżacją jak i równiez prowadzeniem zajmą się na wlasna reke młodzi artyści.

„Ważnym elementem projektu jest wspólna struktura i praca uczestników nad aranżacją wystawy. Da ona młodzieży możliwość pracy w masie, a także poznania, jakim sposobem powinna wyglądać właściwa demonstracja prac. Będzie również szansą dla nich do pokazania się w charakterze twórców jak i równiez gospodarzy wystawy” – podkreśliła Klimaszewska.

Wraz z realizacji pomyslu powstanie też film DVD, który zaprezentowany zostanie w trakcie otwarcia ekspozycje.

Warsztaty organizowane są przez Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK w ramach projektu „Na styku technik a mianowicie na styku kultur”. Projekt ten został dofinansowany przy kwocie niemal 20 tys. zł za posrednictwem Narodowe Srodku Kultury, w ramach programu˙”Dom Zwiazanych z kultura +”.

Agnieszka Pipała(PAP)

api/ abe/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy