Premier o ŚDM: nie pozostawimy Krakowa jak i równiez Małopolski samych

Category: rózne
27 lipca, 2020

Z całą pewnością nie zostawimy Krakowa i Małopolski samych z naprawde wielkimi wyzwaniami, jakimi będą organizacja Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) i ewentualnej olimpiady zimowej – zapewnił po piątek premier Donald Tusk podczas wizyty w Małopolsce.

„To, co będzie niezbędne, aby Światowe Dób Młodzieży odbyły się i żeby były bezpieczne, i żebyśmy potrafili być dumni jako Polacy z ich przeprowadzenia, te informacje wspólnie wraz z samorządami rząd zapewni” a mianowicie zadeklarował premier.

Jak poinformował, w środę w Warszawie rozmawiał z marszałkiem województwa małopolskiego Markiem Sową o współpracy między samorządem a rządem w związku z organizacją Światowych Dni Młodzieży po 2016 r. oraz „o potrzebie utworzenia specjalnego zespołu i pomocy rządowego”.

„Natomiast nie przeceniałbym potrzeb twardych inwestycji” – zastrzegł. „My i tak będziemy inwestowali w Małopolskę jak i równiez Kraków więcej niż średnio w odmienne regiony przy związku wraz z olimpiadą zimową, ponieważ Nasz kraj ma realną szansę uzyskać możliwość aranzowania igrzysk olimpijskich” – mówił. Dodał, że zapadła już decyzja „dotycząca najdłuższego tunelu drogowego w Polsce mimo ogromnych kosztów które to się z tym wiążą”.

Budowa kolejnego odcinka „zakopianki” znalazła się na przyjętej w lipcu przez rząd liście inwestycji drogowych przewidzianych do realizacji w czasach 2014-2020. Po ciągu atrakcyjnej trasy, w jej górskim odcinku Lubień-Rabka powstanie najdłuższy w Polsce przeszlo dwukilometrowy tunel.

Tusk zastrzegł, że nie poda „precyzyjnych deklaracji odnosnie do zwiększenia środków na Kraków”, ponieważ budżet na 2013 r. jest budżetem bardzo oszczędnym.

„Dziś nie usłyszycie ode moja osobe żadnych precyzyjnych zobowiązań. Dziś pracujemy nad budżetem oszczędnościowym, więc po roku 2013 nie mogę jednego dnia mówić: tniemy, bo powinno sie spiąć tenze budżet, a drugiego miesiaca dlatego, że jestem przy Małopolsce będę mówił w ten sposób ile więcej pieniędzy wydamy. Wszystko musi być w obrebie zdrowego rozsądku” – powiedział premier, dopytywany przez dziennikarzy o obwodnicę Krakowa.

W ubiegłym tygodniu podczas Światowych Dni Młodzieży, które polski odbywały się w Rio de Janeiro (Brazylia) papież Franciszek ogłosił, że nastepnym gospodarzem Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. będzie Kraków.

Poczynania o to, by Kraków był szefem spotkania młodzieży trwały od dwóch latek. Kard. Stanisław Dziwisz zabiegał o to od spotykania Benedykta XVI z młodymi w Madrycie w 2011 r. Pierwotnie wskazywany był rok 2015, w którym minie dziesiec lat od śmierci Jana Pawła II.

Tuż na wyborze papieża Franciszka kardynałowie Stanisław Dziwisz i mieszkaniec stolicy warszawski Kazimierz Nycz zaprosili papieża sluzace do Polski, sugerując przyjazd po 2015 r. na Światowe Dni Młodzieży lub rok kalendarzowy później dzieki obchody jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. Wkrótce potem zaproszenie potwierdził prezydent Bronisław Komorowski, który rozmawiał z papieżem Franciszkiem przy dniu inauguracji jego pontyfikatu 19 marca.

Światowe Dób Młodzieży odbyły się na terytorium polski tylko przy jednym spotkaniu – przy 1991 r. w Częstochowie. W zebraniu tym wzięło wówczas udział 1, piec mln osób. Ideę Światowych Dni Młodzieży zaszczepił wśród młodych papież Jan Paweł II, który w 1984 r. przy Rzymie wręczył młodym krzyż – znak Dni.

W pierwszej kolejnosci Światowe Dni Młodzieży miały charakter diecezjalny, w Rzymie, w 1986 r. Wedlug nich nastąpiły spotkania światowe m. in. w Buenos Aires, Santiago de Compostela, Manili, Paryżu, Toronto, Sydney, Madrycie jak i równiez Rio De Janeiro. (PAP)

bpi/ pz/ ura/