Portugalia: Branża turystyczna zwycieza na zastoju w Grecji i Afryce

Category: inne
27 lipca, 2020

Portugalskie kurorty są oblegane za posrednictwem turystów miejscowych i zagranicznych. Pierwszych az do pozostania w kraju zmusiły oszczędności, drugich dzieki portugalskie wybrzeże przyciągnęły zamieszki w Cypru i rewolty w państwach Afryki Północnej.

Szczególnie istotny na rzecz wzrostu przedsprzedazy w portugalskich kurortach okazał się ostatni tydzień czerwca.

„Zamieszki po Atenach wpłynęły na surowe zwiększenie zainteresowania portugalską ofertą turystyczną. Operatorzy turystyczni i właściciele hotelów na południowo-zachodnim i południowym wybrzeżu Portugalii przeżywają prawdziwe oblężenie” – poinformował lizboński magazyn „Dinheiro Vivo”.

Największym zainteresowaniem cieszy się region Algarve, na południu Portugalii, który rozporzadza 60 proc. oferty turystycznej całego kraju, wyprzedzając pod tym względem Maderę jak i równiez Lizbonę.

„Hotele w naszym rejonie mają już prawie 100 proc. zarezerwowanych pokoi na lipiec i sierpień. Ci, którzy będą zwlekać sposród rezerwacją, mają niewielkie okazje na noclegowe łóżka przy kurortach nadmorskich” – powiedział PAP Eliderico Viegas, prezes Zrzeszenia Przedsiębiorców Branży Hotelowej i Krajoznawczej Algarve.

Zdaniem ekspertów głównym powodem zaciekawienia spędzeniem wypoczynku w Portugalii, do której przybywa na rok ponad 12 mln urlopowiczów, jest niestabilna sytuacja po kilku krajach basenu Morza Śródziemnego.

„Znaczna część turystów, która jak dotad spędzała wakacje w Tunezji, Egipcie lub Grecji, postanowiła tym razem udać się sluzace do Portugalii. W grupie tej dominują Brytyjczycy” a mianowicie oświadczył Viegas.

Jego opinię potwierdził Pedro Lopes, szef administracyjny hotelowej Grupy Pestana, który wskazał na większe zainteresowanie Portugalią w 2011 roku ze strony turystów szczególnie z Wielkiej Brytanii, Szwecji oraz Niemiec. „Najlepszymi miesiącami dla portugalskiej turystyki będą nie tylko lipiec i sierpień, ale także wrzesień. W naszych pensjonatach zarezerwowanych wydaje sie już 80 procent miejsc” – powiedział Lopes.

Specjaliści odnotowują, że zagraniczni turyści poszukują przy Portugalii zakwaterowania głównie w hotelach usytuowanych w poloznych nad morzem kurortach, zwłaszcza w regionie Algarve. „Wśród nich największy popyt notowany jest w 4-5-gwiazdkowe obiekty” – odnotował Antonio Pina, przewodniczący Regionalnego Urzędu Krajoznawczego Algarve.

Portugalskiej turystyce kryzys nie zaszkodził. Ze statystyk Krajowego Instytutu Turystyki wynika, że od czasu stycznia az do kwietnia 2011 roku rynek ten zanotował wzrost obrotów o 12, 7 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Po pierwszych czterech miesiącach 2011 roku zagraniczni turyści wydali w Portugalii prawie 2 mld euro. W okresie tymze zwiększyła się także cyfra hotelowych gości – o 5 proc.

„Podobna dynamika powinna się utrzymać po portugalskiej wakacjom do końca tego roku” – uważa Eliderico Viegas.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ klm/ ap/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy