Polska sieć IKEA wstrzymała sprzedaż mrożonych klopsików

Category: rózne
27 lipca, 2020

Polska sieć IKEA wstrzymała sprzedaż mrożonych klopsów pochodzących od momentu szwedzkiego dostawcy – poinformowała PAP Małgorzata Jezierska wraz z biura prasowego IKEA Nasz kraj. Ma to związek z doniesieniami, że w mięsie sprzedawanym przez tę sieć mogła znaleźć się konina.

W Polsce IKEA wyprzedaje klopsy w punktach gastronomicznych oraz po specjalnych sklepikach, znajdujących się w punktach IKEI. Jezierska powiedziała przy środę, że wstrzymanie sprzedaży dotyczy jedynie mrożonych klopsików sprzedawanych po tzw. sklepikach szwedzkich, pochodzących od szwedzkiego dostawcy a mianowicie firmy Dafgard.

„Klopsiki, które miały być sprzedawane, są przechowywane przy mroźni w oczekiwaniu w wynik badań laboratoryjnych” a mianowicie dodała.

Powiedziała, że klopsy sprzedawane po restauracjach IKEI pochodzą od innego dostawcy, który zapewnił firmę, że nie ma po nich końskiego mięsa. „Dostawca zlecił aczkolwiek dodatkowe testowania DNA” a mianowicie dodała Jezierska.

Poinformowała także, że klopsiki były jedynym produktem sprowadzanym od firmy Dafgard na polski rynek. „Inne towary pochodzą od momentu innych dostawców” – podkreśliła.

Agencja Reuters podała po środę, że IKEA zaprzestała sprzedaży wszystkich produktów zawierających mielone mięso pochodzących od momentu szwedzkiego dostawcy. Sklepy we Francji, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Portugali wycofały się także wraz z sprzedaży kiełbas firmy Dafgard.

W poniedziałek agencja CTK podała, że czescy kontrolerzy znaleźli niezadeklarowane końskie mięso w klopsikach wyprodukowanych przy Szwecji gwoli grupy IKEA i przy polskich hamburgerach wołowych. Według CTK oba te wyroby zabezpieczono, nim zostały nakierowane do sprzedaży, a Państwowa Administracja Weterynaryjna zgłosiła tę sprawę unijnemu systemowi pospiesznego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (RASFF).

Przedsiebiorstwo Dafgard zapewniła we wtorek, powołując się na własne testy, że w do niej wyrobach nie ma koniny. Ulf Dafgard, szef firmy, powiedział, że żaden z 320 testów wykonanych w przeszlych trzech tygodniach nie wykazał koniny w wieprzowo-wołowych klopsikach.

IKEA wstrzymała sprzedaż klopsów w Szwecji i 23 innych krajach. Rzeczniczka firmy Ylva Magnusson powiedziała firm dpa, że prowadzone są dalsze analizy w niezależnych laboratoriach. Odnosząc się do informacji sposród Czech, dodała, że służby czeskie nie zaakceptowac potrafiły podać ilości koniny w klopsikach, ponieważ nie mogły przeprowadzić odpowiedniej zestawienia. Dlatego IKEA zleciła niezależnym laboratoriom analizy klopsików z tej samej partii. Wyniki mają być popularne w czwartek.

Skandal z końskim mięsem dodawanym do wołowiny wybuchł w styczniu w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Później koninę w wyrobach mięsnych, które nie musza jej zawierać, znaleziono po wielu krajach europejskich. (PAP)

mick/ pad/ jbr/