Polska jest czołowym producentem malin w świecie

Category: rózne
27 lipca, 2020

Polska produkuje w porzadku. 20 proc. światowej wytwórczosci malin jak i równiez jest liderem w naszej dziedzinie na świecie – powiedział prezydent Międzynarodowej Struktury Producentów Malin Antonio Dominquez w sobotę podczas rady sadowników w Kraśniku (Lubelskie).

„Chciałbym pogratulować Naszym narodzie, która jest przodownikiem, jeśli chodzi na temat produkcję i eksport malin na świecie. Są to małe, rodzime plantacje. Nasz kraj jest tym krajem, od czasu którego możemy się uczyć” – powiedział Dominquez na konferencji prasowej.

Wyraził nadzieję, że to właśnie małe, rodzinne plantacje będą nadal dominowały w produkcji malin. Taki model produkcji dominuje również po Chile jak i równiez w Serbii. „Zalety tego rozwiązania to niskie koszta produkcji, jednak przede wszystkim wysoka jakość towaru, jaki można uzyskać dzieki małych plantacjach. Tam łatwiej kontrolować tę jakość jak i równiez poziom bezpieczeństwa żywnościowego” – dodał.

Światowa Organizacja Producentów Malin skupia producentów tychze owoców z 12 krajów. Jej zagadnieniem jest wspieranie przemysłu malinowego na świecie.

W 2012 r. w naszym kraju zebrano przeszlo 127 tys. ton malin, co dało jej na wstepie miejsce w świecie. 70 proc. rodzimej produkcji malin pochodzi sposród plantacji w Lubelszczyźnie.

Według szacunkowych danych GUS zbytnio 2013 r. produkcja malin była wciaz bardzo wysoka, lecz na temat 5, 12 proc. niższa od naszej z 2012 r. Wstępne prognozy Światowej Organizacji Producentów Malin wskazują, że po 2013 r. światowe zbiory malin wyniosły ok. 326, 5 tys. ton czyli o ok. 19 proc mniej niż w roku 2012.

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba zapowiedział, że w nowej mozliwosci unijnej w Programie Progresu Obszarów Wiejskich przewidziane będzie specjalna pula środków – ok. 450 mln euro – dzieki modernizację małych gospodarstw. System jest dzis jeszcze podczas konsultacji. Dotyczyć będzie gospodarstw, których sprzedaż nie wykracza 15 tys. euro na rok. „Przewidujemy tu wsparcie dzieki jedno gospodarstwo do szescdziesieciu tys. zł” – zaznaczył Kalemba.

Minister podkreślił, że polska żywność jest konkurencyjna nie tylko w branzy europejskim, ale równiez światowym. Polska jest metrów. in. jednym z największych eksporterów jabłek, absorbuje czołowe miejsca, jeśli rozchodzi o produkcję borówki amerykańskiej czy ciemnej porzeczki.

„Największa dynamika rozwoju jest po sektorze rolno-spożywczym. Za rok kalendarzowy 2013 sprzedaliśmy produkty rolno-spożywcze poza Polskę za ponad 19, 5 mld euro i uzyskaliśmy nadwyżkę przeszlo 5, piec mld euro” – powiedział.

„Sektor rolno-spożywczy jest i będzie nadrzednym sektorem gwoli polskiej ekonomii. Nie ma żadna inna sfera takiej energii rozwoju eksportu, żadna odrebna dziedzina nie istnieje takiego dodatniego korzystnego wyniku w handlu zagranicznym” -podkreślił.

X Międzynarodowa Konferencja Sadownicza w Kraśniku poświęcona jest aktualnym problemom produkcji owoców jagodowych jak i równiez pestkowych. Uczestniczy w niej około tysiąca osób – plantatorów, przetwórców, naukowców, czlonków organizacji rolniczych i grup producenckich. (PAP)

ren/ bk/