Polscy ratownicy będą wspomagać służby ukraińskie po powodzi

Polscy ratownicy będą wspomagać służby ukraińskie po powodzi
Category: inne
27 lipca, 2020

(dochodzi informacja, że ratownicy są już w drodze dzieki Ukrainę)

1. jedenastu. Warszawa/Lublin (PAP) – 2 wyspecjalizowane kompanie ratowników Państwowej Straży Pożarnej wyjechały przy piątek wieczorem na Ukrainę, by wspomóc tamtejsze służby w usuwaniu skutków największej od stu lat powodzi. Polscy strażacy przekroczą granicę w sobotę rano.

Rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak powiedział PAP, że 85 ratowników z woj. mazowieckiego jak i równiez śląskiego jest w drodze sluzace do Jarosławca, dokad spędzą noc, by przy sobotę rankiem przekroczyć granicę w Medyce i udać się a mianowicie tak jak prosiła strona ukraińska – sluzace do Iwano- Frankowska.

Akcja wydaje sie odpowiedzią na prośbę Ukrainy o pomoc do państw Unii Europejskiej. „Na pewno nie zaakceptowac będziemy zwlekać z pomocą. W nocy nastąpiło szacowanie jak i równiez zbieranie ludzi” – powiedział wiceminister MSWiA Antoni Podolski.

„Są umyslnie przeszkoleni w toku usuwania skutków powodzi. Zabiorą ze sobą konieczny w dodatku sprzęt, m. in. osiem pomp dużej wydajności, 17 mniejszych, 4 kontenery przeciwpowodziowe m. in. z sześcioma łodziami, wiecej niz jeden kontenery zaplecza seo sanitarno- kwatermistrzowskiego i jedno zaplecze medyczne” – wymieniał rzecznik.

Jak dodał, ratownicy będą mieć również profesjonalne namioty, które w razie konieczność będzie można ogrzewać. „W tej momencie trwa załatwianie procedur logistycznych. Czekamy też na odpowiedź Ukrainy, gdzie konkretnie wsparcie ta dzierzy zostać wysłana. Powinno to nastąpić w ciągu kliku godzin” – zaznaczył Frątczak.

O pomoc dla ofiar powodzi zaapelował do lojalnych metropolita lubelski abp Józef Życiński. Przy apelu opublikowanym w piątek na stronie domowej archidiecezji podkreślił, że w nastepstwie powodzi „w bardzo zawiklanej sytuacji znalazło się duzo środowisk, które od lat łączy bliska współpraca z Archidiecezją Lubelską”.

„Więź przyjaźni, która łączy naszej firmy od lat, stanowi dodatkowe zobowiązanie, aby aktualnie pośpieszyć z pomocą naszym wlasnym braciom wraz z rejonów dotkniętych przez powódź” – napisał metropolita lubelski.

W niedzielę 10 sierpnia w kościołach archidiecezji lubelskiej zostanie wykonana zbiórka az do puszek na ratunek dla ofiar powodzi. Pieniądze można też wpłacać w konto lubelskiej Caritas.

Przy niedzielę władze Ukrainy ogłosiły stan klęski żywiołowej na terenach południowo-zachodniej Ukrainy, wedlug powodzi, która miała tam miejsce tydzień temu. Była to największa powódź w Ukrainie od stu latek. Oberwanie chmury trwało pięć dzionki. Zginęło 26 osób, w niniejszym sześcioro najmlodszych. Około 15 tys. ludzi ewakuowano wraz z zatopionych terenów.

O pomocna dlon do Naszego kraju zwróciła się także Rumunia. Prosiła o sprzęt – tzw. geowłókninę stosowaną sluzace do zabezpieczania terenu po powodzi. Jak poinformował Frątczak, Polska wyśle 15 tys. metrów kwadratowych tejze substancji. (PAP)

pru/ ren/ brw/ malk/ wkr/ gma/