Ponadprzeciętna emerytura J. Kaczyńskiego z ZUS. Inni przywódce partii też nie mogą narzekać

🕓 25.07.2019
📂 Polityka
👁 146
🗨
Emerytura Jarosława Kaczyńskiego, a własność liderów partii

Ponad 77 tys. zł - tyle renty dostał Jarosław Kaczyński po 2017 r. To określa, że miesięcznie jego portfel zasilało ponad 6, czterech tys. zł. Taka emerytura jest trzykrotnie wyższa od czasu przeciętnej, ale inni przywódce partii politycznych w Naszym kraju też nie mogą narzekać na swój majątek.

Zajrzyjmy do najnowszych oświadczeń majątkowych posłów za 2017 r. Lider partii rządzącej Jarosław Kaczyński zgromadził po gotówce około 19 tys. złotych. Nie posiada zaoszczędzone pieniądze w walutach obcych, czy papierów wartościowych. Wydaje się właścicielem jednej trzeciej 150-metrowego domu o wartości w porządku. 1, 5 miliona zł. W zeszłym roku po ramach uposażenia poselskiego Kaczyński zarobił 118, 9 tys. zł i z renty 77, 3 tys. złotych. Otrzymał też nieco więcej niż 30 tys. złotych diety poselskiej. Szef PiS spłaca ok. 127 tys. zł kredytu, który zaciągnął po SKOK Kasa im. Stefczyka na pokrycie kosztów kurateli nad nie żyjącą obecnie chorą mamą i jej upamiętnienie.

Grzegorz Schetyna lubi kolekcjonować mieszkania

Sporo bogatsi od niego są liderzy ugrupowań opozycyjnych. Szef WEDŁUG Grzegorz Schetyna ma oszczędności w kwocie ok. 755 tys. złotych oraz 900 dolarów. Polityk, z żoną, posiada także kilka nieruchomości, z których część wynajmują; mają m. in. gmach o powierzchni 240 metrów kw., wart ok. jednej, 2 mln złotych i dwa mieszkania – konkretne o powierzchni 34, czterech m kw. (wartość ok. 200 tys. zł) i drugie – o powierzchni 54 m kw. (wartość to 350 tys. zł).

Lider Platformy i jego małżonka są także właścicielami dwóch mniejszych mieszkań. Pierwsze z nich posiada powierzchnię 33, 6 metrów kw. (w rubryce "wartość" widnieje wzmianka o wpłacie dwóch rat o zalety 77 tys. zł), natomiast drugie – 32, 12 m kw. (tu także jest informacja o wpłacie dwóch rat - o wartości 45 tys. zł).

Z oświadczenia Schetyny wynika także, że przy skład jego majątku wchodzą dwa samochody marki BMW (jedno z nich wówczas rocznik 2008, drugie – 2017, które zostało wzięte w leasing). Szef WEDŁUG podał w oświadczeniu, hdy w ubiegłym roku uzyskał dochód z uposażenia (143, 8 tys. zł) a także z wynajmu nieruchomości (17, 4 tys. zł). Zdobył 29, 9 tys. złotych z tytułu pobierania diety poselskiej.

Katarzyna Lubnauer również nie jest najbiedniejsza

Spore oszczędności ma także przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Jak wynika z jej oświadczenia majątkowego, wraz z mężem odłożyła 590 tys. zł. Kilkaset tysięcy złotych państwo Lubnauer ulokowali w papierach wartościowych. Jest to ok. 21 tys. zł po Funduszach Inwestycyjnych TFI PKO, 244, 3 tys. zł w Funduszach TFI Investor oraz 198, 5 tys. zł w Funduszach TFI Skarbiec. 50 tys. złotych ulokowane zostało w Certyfikatach inwestycyjnych DB.

Liderka Nowoczesnej wykazała ponadto więcej niż 61 tys. sztuk działaniu firmy Toya SA. Podała też w oświadczeniu majątkowym informację o ubezpieczeniu dzięki życie męża (30, 6 tys. zł).

Lubnauer jest także współwłaścicielką 180-metrowego domu i 726-metrowej działki o łącznej wartości 830 tys. zł, a również 32-metrowego mieszkania, wartego 190 tysięcy zł. Posiada dziesięcioletnią Hondę Civic 1, 12.

Szefowa Nowoczesnej zarobiła w 2017 roku 137 344, 45 zł spośród uposażenia poselskiego; otrzymała także 30 479, 68 złotych z diety poselskiej. Spłaca w banku BZ WBK zaciągnięty w 2008 r. kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich (wartość kredytu wówczas 261, 7 tys. CHF).

Ryszard Petru dzierży sporo gotówki

Były lider Innowacyjnej (po odejściu z partii pozostaje posłem niezrzeszonym) Ryszard Petru dysponuje 523 tysiącami zł na koncie w mBanku oraz 185 tys. zł w Alior Pula. Oprócz tego zebrał 135, 9 tys. €, 168, 5 tys. dolarów i 313 tys. funtów brytyjskich. Petru posiada akcje trzech spółek: Wawel (ich wartość to 11, pięć tys. zł), Energa (51, 5 tys. ) a także NN Subfundusz Stabilnego Wzrostu (96, 2 tys. zł). Polityk jest współwłaścicielem (po połowie) dwóch mieszkań: 193-metrowego (jego podana wartość to 870 tys. zł) a także 54, 4-metrowego o zalety 240 tys. zł.

Petru nie pobiera uposażenia poselskiego, jedynie dietę poselską (29, 6 tys. zł w 2017 r. ). Jak wynika z oświadczenia majątkowego, w zeszłym r. uzyskał dochody z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej (Ryszard Pertu Consulting; dochód w wysokości 216, 1 tys. zł) oraz zasiadania po radzie nadzorczej firmy Vistula (110, 8 tys. zł).

Ma dwa pojazdy: Volkswagen Passat (rocznik 2016) oraz Volvo XV60 wraz z 2014 roku (w oświadczeniu Petru markę pojazdu zapisano jako "Volco XC60" - PAP).

Paweł Kukiz i nieruchomości

Paweł Kukiz jest właścicielem kilku nieruchomości. Największa z nich to godny 1, 5 miliona złotych 450-metrowy dom. Lider Kukiz'15 ma także mieszkanie o powierzchni 36 m kw. (jego wartość to 350 tys. zł) oraz 0, 6 ha łąki wartej 15 tysięcy zł.

Poseł otrzymał w przeszłym roku 148, 6 zł uposażenia poselskiego oraz 29, 9 zł diety poselskiej. Zarobił też 209, 2 tys. zł z tytułu praw autorskich. Kukiz zamieścił również w własnym oświadczeniu informację o przychodach żony, które wyniosły przy 2017 r. 48, sześć tys. zł. Polityk zgromadził 36, 1 tysięcy zł. Nie posiada środków pieniężnych w innych walutach. Lider Kukiz'15 ma dziewięcioletnie Audi Q7. Spłaca kredyt hipoteczny w poziomie 600 tys. zł na budowę domu oraz stu tys. zł kredytu gotówkowego. Oba zobowiązania zostały zaciągnięte w banku ING.

Władysław Kosiniak-Kamych. Oznajmienie majątkowe 2017 r.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz jest posiadaczem wartego 600 tys. złotych mieszkania o powierzchni 86, 24 m kw., 754-metrowej działki budowlanej (podaje ponadto, że ma udział w drodze dojazdowej do odwiedzenia działki) o wartości dwie stówy tys. zł. Jest również właścicielem działki rolnej o powierzchni 0, 2 ha o wartości 26 tys. zł oraz współwłaścicielem (w połowie) innej działki rolnej (jej powierzchnia to 0, 16 ha, a cena - 20 tys. zł). Kosiniak-Kamysz wpisał też do odwiedzenia oświadczenia majątkowego 25-metrowy, wart 50 tys. zł garaż, w którego posiadanie wszedł na podstawie umowy darowizny i przeniesienia umowy jakości.

Lider Stronnictwa wydaje się też współwłaścicielem Volkswagena Passata 1, 9 z 2003 roku. Ma kartę kredytową w Deutsche Banku z limitem do 10 tys. zł. W zeszłym roku - jak podał - uzyskał dochody w formie 121 tys. zł spośród uposażenia poselskiego oraz 29, 8 tys. zł spośród diety poselskiej.

Obowiązek corocznego składania i publikowania przez posłów oświadczeń majątkowych wynika z ustawy o wykonywaniu mandatu posła jak i również senatora. Zgodnie z art. 135 ustawy, oświadczenie takie musi zawierać szczególnie informacje o posiadanych: zasobach pieniężnych, nieruchomościach, uczestnictwie w spółkach cywilnych lub w osobowych spółkach handlowych, udziałach i akcjach w spółkach handlowych.

Posłowie powinni też ujawnić m. in. prowadzoną działalność gospodarczą i stanowiska zajmowane w spółkach handlowych, dochody osiągane z tytułu zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej lub zajęć, z podaniem kwot uzyskiwanych z każdego tytułu.

Zobowiązani są też wykazać ruchomość o wartości powyżej 10 tys. złotych, zobowiązania pieniężne o zalety powyżej 10 tys. zł, w tym zaciągnięte forex i pożyczki oraz warunki, na jakich zostały udzielone.

Autor: serg472
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
GPW- prognozy Investors TFI dzięki 2017 rok
W środę, 15 lutego, w warszawskiej giełdzie wiało lekką nudą. I jedynie naprawa nastrojów w drugiej połówce sesji pozwoliła głównym indeksom GPW zakończyć dzień na niewielkim plusie. Koniem pociągowym…...
Gotówka, fintech, bankomaty - wyrok prezesa Diebold Nixdorf
Od lat mówi się o tymże, że za kilka lub kilkanaście lat gotówka może zniknąć. Zdaje się wówczas potwierdzać fakt, iż ciebie dążą do obrotu bezgotówkowego, gdyż służy to transparentności transakcji.…...
Franciszek apeluje o realizację porozumienia klimatycznego  Ze świata
Auto papieża Franciszka sprzedane w aukcji. Imponująca kwota Papieska rezydencja otwarta. Franciszek odchodzi z Castel Gandolfo Kolej apeluje i wprowadza ważne zmiany. Przez Światowe Dób Młodzieży Papież nie przyjął…...
Elon Musk przestanie być prezesem Tesli. Poszedł na ugodę
W obliczu pozwu, jaki przeciwko niemu wytoczyła SEC, Elon Musk zdecydował się na ugodę. Zrezygnuje z funkcji prezesa porady nadzorczej i zapłaci dwadzieścia mln dol. kary. Ocali jednak inne stanowisko…...
Eleganckie portfele męskie
Do przedmiotów, które używamy niezmiennie każdego dnia, niewątpliwie należy portfel, to znaczy dodatek pozwalający przechowywać kasę, karty oraz wizytówki posegregowane. Portfel służy do tegoż, aby nasze dokumenty i gotówka były zgromadzone…...
Ekspert o Radzie Mieszkalnictwa a mianowicie skład powinien zostać poszerzony  Nieruchomości
"Sto tysięcy adresów dla Budynków plus". Rządowy program posiada przyspieszyć Kolejne lokale wraz z Mieszkania plus wkrótce zostaną oddane do użytku. Szereg ludzi chętnych Przegląd prasy: Apartament plus w ruinie. Referat…...
Eksperci dyskutowali o ustawie frankowej  Waluty
Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu Złe wieści dla frankowiczów. Oprocentowanie najwyższe od czasu czterech lat Coraz mniej kredytów we frankach Prawie trzy lata bez ustawy w sprawie frankowiczów.…...
Ekonomiści o wprowadzeniu Pracowniczych Projektów Kapitałowych
Emerytalna rewolucja wejdzie do lasów Nie brakuje chętnych na stworzenie PPK. Zainteresowanych nawet 20 instytucji Nowy program rządu. Chcesz zrezygnować? Siedem podpisów co cztery lata Nowy system oszczędzania na emeryturę.…...
Nie znaleziono