Podniecony tydzień w rynkach pienieznych

Category: waluty
27 lipca, 2020

Ponadto rząd podobno rozważa wymuszenie ogłoszenia bankructwa za posrednictwem te firmy, aby w ten sposób poradzić sobie z częścią ich zadłużenia. Inwestorzy nie przyjęli wlasciwie tych wiadomości, przez co wzrosła ich odraza do niebezpieczenstwa.

Zenit G20

Jednak najważniejszym wydarzeniem ostatniego tygodnia było spotkanie przywódców 19 najbogatszych państw świata i Ue w Londynie. Na szczycie G20 podjęto decyzję o dofinansowaniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego kwotą 750 mld USD. Oprócz tego ustalono, że większa część rynku finansowego będzie podlegała ścisłej kontroli. Jednocześnie po raz kolejny uczestnicy szczytu zgodzili się, że należy walczyć z protekcjonizmem.

Słabsze informacje makro

Ponadto ze Strefy ó oraz Stanów Zjednoczonych napływały słabsze wiadomości makro. Sprawa na rynku robocie w obu gospodarkach wydaje sie byc bardzo kiepska (w obu przypadkach stopa bezrobocia wzrosła, a poprawka zatrudnienia w sektorze pozarolniczym USA wyniosła -663 tys. ). Również nastroje konsumentów w AMERYCE nie uległy tak znacznej poprawie, jakim sposobem się tegoz spodziewano (indeks wzrósł do 26 pkt. ).

Stopy po Strefie Euro w dół

Europejski Bank Centralny podjął w tym tygodniu decyzję o obniżeniu stóp procentowych o 25pb. Rynek oczekiwał obniżki o 50pb, dlatego taka postanowienie wywołała gwałtowną reakcję inwestorów. W uzasadnieniu do wyborów Jean Claude Trichet powiedział, że obecnie globalna gospodarka przechodzi okres znacznego spowolnienia, a Rejon Euro nie odbiega od tego trendu. Jednocześnie przewodniczący poinformował, że aktualny poziom stóp nie jest nadal najniższym możliwym.

Niepewność zrobiła swe

Dzieki głównej parze walutowej mieliśmy sporą huśtawkę nastrojów. Dzieki początku tygodnia inwestorzy sprzedawali wspólną walutę, a na koniec tygodnia wręcz przeciwnie. Kurs EUR/USD początkowo mocno spadł, testując w pewnym momencie poziom jednej, 31, aby w czwartek po woli EBC znaleźć się powyżej 1, trzydziestu pieciu. Końcówka tygodnia przyniosła drobne umocnienie dolara, przez co warsztaty EUR/USD na koniec sesji europejskiej znajdował się w rejonach poziomu 1-wsza, 34.

Odsuwanie ERM2

Jedną z ważniejszych wiadomości dla polskiego złotego była wypowiedź premiera Tuska, który stwierdził, że nie zaakceptowac musimy przystąpić do ukladu ERM2 w pierwszej połowie tego roku, tak jak to było zakładane wcześniej. Jednak niedługo potem okazało się, że na koniec kwietnia ma zostać ujawniona aktualizacja wykazu przyjęcia ó, w której mają się znaleźć szczegóły dotyczące warunków, które pozwolą na okreslenie daty przystąpienia do ERM2. Jak widać rząd powoli odsuwa datę przyjęcia wspólnej waluty, choć jeszcze nie zostało to oficjalnie powiedziane.

Złoty odzyskał duzo siły

Początek tygodnia był dla złotego bardzo niekorzystny. Warsztaty par złotówkowych znalazły się przy wlasnych bardzo waznych poziomach sprzeciwu, co stwarzało zagrożenie powrotów w rejony szczytów sprzed kilku miesięcy. Na szczęście poprawa nastrojów na światowych rynkach finansowych pomogła naszej walucie odrobić straty. Na koniec tygodnia wprawdzie pojawiła się korekta, lecz nie była ona tak znacząca, zeby zmienić obraz całego tygodnia. Ostatecznie szkolenie USD/PLN kształtował się po okolicach trzech, 3350, a EUR/PLN w okolicach czterech, 47.

  • O zastoju finansowym ogladaj w serwisie szczególnym
  • Forex: sprawdź kursy walut online