Podlaskie: Minister oswiaty Litwy sposród wizytą obok mniejszości litewskiej

Podlaskie: Minister oswiaty Litwy sposród wizytą obok mniejszości litewskiej
Category: inne
27 lipca, 2020

# przystaje wypowiedź ministra Pavalkisa #

jedenascie. 03. Sejny (PAP) – Minister edukacji Litwy Dainius Pavalkis przyjechał w poniedziałek na Sejneńszczyznę, aby zapoznać się sposród planami likwidacji trzech małych szkół litewskich w gminie Puńsk. Rząd litewski potrzebuje pomóc gminie Puńsk finansowo, by nie doszło do likwidacji placówek.

Pavalkis rozpoczął wizytę od Sejn jak i równiez tamtejszego Zespołu Szkół Litewskich Żiburys, w którym miejscu spotkał się z dyrekcją i praktykantami. Potem litewski minister pojechał do Widugier, jednej wraz z szkół projektowanych do likwidacji, gdzie spotkał się z kadrą jak i równiez rodzicami uczniów szkół po Widugierach, Przystawańcach i Nowinikach, czyli placówek, które samorząd Puńska pragnie zamknąć.

„Decyzja należy az do samorządu, natomiast Litwa będzie wspierała, żeby te szkoły pozostały. Obok najbliższej szansie będę chciał omówić tę sprawę sposród polskim ministrem edukacji narodowej” – powiedział dziennikarzom Pavalkis.

Dodał, że Litwa nie zaakceptowac ustaliła wciaz konkretnej kwoty jaką wspomoże szkoły. Maksymalnie może to być 500 tys. zł. Pavalkis posiada nadzieję, że nowy rząd Litwy wyszuka lepszy rozmowa telefoniczna z rządem Polski nie tylko w sprawy oświaty, jednak także przy innych sytuacjach.

„Na Litwie spotykamy się z tematycznymi problemami jakie ma Polska. To są dylematy, czy lepiej dowozić dzieci do większej szkoły i ponosić takie koszta oraz niedogodności dla dzieci, lub lepiej zapłacić nauczycielowi, który jest na miejscu w małej szkole” a mianowicie powiedział Pavalkis. Jego zdaniem milusinski w pierwszych klasach oswiaty powinno mieć szkołę jakim sposobem najbliżej stanowiska zamieszkania.

Radni gminy Puńsk podjęli pod koniec lutego uchwałę o zamiarze likwidacji trzech małych szkół z litewskim językiem nauczania. W sumie naucza się w nich 38 uczniów. Wójt Puńska Witold Liszkowski uzasadnia zamiar likwidacji przesłankami ekonomicznymi, gdyż po 2013 r. gminie brakuje na oświatę 2, cztery mln zł. Obawia się, że dalsze jej oplacanie przez samorząd w takowym zakresie może doprowadzić gminę do bankructwa. Likwidacja szkół ma dać 1, dwa mln zł oszczędności.

Środowiska związane sposród organizacjami mniejszości litewskiej są niezadowolone z decyzji radnych Puńska o likwidacji małych szkół. Jeśli uchwała będzie zrealizowana, młodzież z tychze placówek będzie musiała dojeżdżać do szkół w Sejnach albo po Puńsku.

Wójt gminy Puńsk spotkał się niedawno przy Wilnie wraz z premierem Litwy Algirdasem Butkevicziusem, który zadeklarował pomoc finansową – 400 tys. litów (około 450 tysięcy zł). Wójt Liszkowski czeka także na pomoc naszego rządu. Stąd inicjatywa ze strony litewskiej i przyjazd do lokalny ministra oswiaty Litwy.

Minister Pavalkis odwiedzi jeszcze przy poniedziałek Puńsk. Tam spotyka się z przedstawicielami organizacji mniejszości litewskiej w Polsce.

Według szacunków strukturze litewskich, na terytorium polski mieszka kilkanaście tysięcy osób pochodzenia litewskiego, najwięcej przy gminach Puńsk i Sejny w województwie podlaskim. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

bur/ ls/ jra/