Podatkowy kłopot TVP: prezes Kurski nie pragnie płacić VAT od subskrypcji. Chodzi o ponad szescdziesieciu mln zł

Podatkowy kłopot TVP: prezes Kurski nie pragnie płacić VAT od subskrypcji. Chodzi o ponad szescdziesieciu mln zł
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

Jacek Kurski walczy z ministrem finansów Pawłem Szałamachą o 63 mln zł a mianowicie dowiedział się. To efekt zmian w ustawie o VAT, które sprawiły, że opodatkowana została działalność misyjna – innymi slowy pieniądze z abonamentu.

– Podatki trzeba płacić. Posiadam tylko pytanie do zwycięzców. Czy tv musi płacić VAT od momentu abonamentu? – zapytał kilka dni wstecz uczestników „Wielkiego Testu na temat Podatkach” prezes TVP Jacek Kurski.

Tuż obok faceta stał współorganizator wydarzenia minister finansów Paweł Szałamacha. Zwycięzcy, czyli piosenkarz Norbi jak i równiez aktor Jacek Kawalec, odpowiedzieli zgodnie z logiką, że nie zaakceptowac. Szef resortu finansów zareagował na to wymuszonym uśmiechem.

a mianowicie Pan minister ma to właśnie rozstrzygnąć. Mam nadzieję, że rozstrzygnie zgodnie z wolą społeczeństwa a mianowicie kontynuował Kurski.

– To nie było pytanie az do panów, to było pytanie do moja osobe – mówił Szałamacha zdezorientowanym zwycięzcom, prowadzącym test a takze widzom.

Na temat co idzie? O 92 mln zł, które srodowiska publiczne mogą stracić wylacznie w tym roku ze zwrotu datku VAT. Jakim sposobem wynika z informacji uszczuplenie podatkowe oszacowano na 63 mln zł w TVP, 16 mln zł przy centrali Polskiego Radia a takze 13 mln zł po rozgłośniach gminnych.

– Istotną kwestią gwoli kondycji finansowej mediów publicznych jest fakt wejścia przy życie (od dnia 1-wsza stycznia br. – przyp. red. ) zmian przy ustawie o podatku od momentu towarów i usług. Spowodują one pogorszenie sytuacji finansowej mediów publicznych, bowiem nakładają na spółki niekorzystne maksymy odliczania podatku VAT – tłumaczy Krajowa Rada Radiofonii i Tele-wizji.

Dotychczas wydając pieniądze z abonamentu dzieki działania misyjne, media publiczne mogły starać się o zwrot datku VAT. W uproszczeniu: jeśli kupiono kamerę za 50 tys. zł, to TVP wnosiła sluzace do fiskusa o odliczenie 23 proc. do niej wartości.

Jednak 1 stycznia 2016 r. zmieniły się przepisy dotyczące zwrotu VAT od towarów i usług wykorzystywanych jednocześnie do działalności zwolnionej wraz z podatku jak i równiez niezwolnionej. O co rozchodzi w tym zapisie? Na przykład o przedsiębiorcę, który kupuje komputer służący i do pracy, i do zabawy. Nowe regulacje nakazują weryfikacja, w jakim stopniu komputer wydaje sie wykorzystywany prywatnie, a w którym służbowo. Jeśli kupujący wyliczył, że to 30 proc. do 70 proc. na rzecz prowadzenia działalności gospodarczej, to może odliczyć 70 proc. wartości VAT.

– W przypadku mediów ogólnych, to klopot, gdyż ów kredyty znaczną część nabywanych towarów i usług wykorzystują nie do prowadzenia działalności gospodarki kraju, a sluzace do realizacji ustawowej ”misji”, na co otrzymują pieniądze wraz z abonamentu. W zakresie, w jakim owe towary jak i równiez usługi są wykorzystywane na potrzeby realizacji działalności „misyjnej”, media publiczne nie zaakceptowac będą mogły odliczyć podatku VAT, lub też dochodzić jego zwrotu – tłumaczy Michał Moskit, radca legalny w kancelarii adwokackiej Czyżewscy.

W zeszłym roku jedna z rozgłośni regionalnych Polskiego Radia chciała się upewnić, czy tak właśnie posiada rozumieć prawo. De facto oznaczają one albowiem opodatkowanie abonamentu.

Pytając fiskusa o interpretację prawną, radio usiłowało wytłumaczyć, że cała działalność ma charakter ekonomiczny. Tłumaczyła, że programy misyjne muszą być nadawane, aby móc pomiędzy nimi sprzedawać reklamy. Natomiast więc większość dokonywanych zakupów towarów jak i równiez usług służy działalności gospodarczej. Rozgłośnia tłumaczyła też, że nie można rozliczyć VAT od prądu, który jednocześnie zasila systemy misyjne i niemisyjne.

Urzędnicy ministerstwa finansów tej doswiadczen nie podzielili.

– Po świetle ww. norm prawa podatkowego należy wskazać, że Spółka wykonując czynności nałożone na nią ustawą na temat radiofonii jak i równiez telewizji – realizując misję – nie zaakceptowac prowadzi działalności gospodarczej, a tym samym nie zaakceptowac działa w charakterze podatnika datku VAT po rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy – stwierdził fiskus.

W związku wraz z tym kupując teraz kamerę czy mikrofon, media ogólne nie mogą już starać się o zwrot VAT.

Jak udało się ustalić, Polskie Radio Wrocław, które także wystąpiło o interpretację indywidualną, postanowiło niekorzystną dla siebie decyzję fiskusa zaskarżyć sluzace do sądu. Rzecz jest w trakcie.

– Próbujemy przekonać urzędników, że abonament to opłata za usługi. A jeśli tak, to należy się nam zwrot VAT a mianowicie mówi mnie anonimowo 1-a z osób zaangażowanych przy sprawę. a mianowicie Drugie wyjście to rzeczywiście opodatkowanie po minimalnym zakresie abonamentu VAT-em. Wtedy będzie nam przysługiwało pełne odliczenie – dodaje.

O sprawie media ogólne wiedziały już we wrześniu ubiegłego roku. Wtedy zaczęły walkę o uznanie ich argumentów za posrednictwem ministra finansów. W międzyczasie zmienił się też rząd. Pod koniec roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wysłała do Ministerstwa Skarbu – to mezczyzna sprawuje nadzór nad mediami publicznymi – oficjalne pismo w tejze sprawie. Podpisali się pod nim kazdy prezesi mediów publicznych.

– 14 proc. abonamentu przyznanego mediom spolecznym na 2016 rok nadawcy będą musieli przeznaczyć dzieki pokrycie pobocznego kosztu wynikającego ze widocznego obniżenia sumy podatku VAT do odliczenia – czytamy w liście.

Jak dodano, ubytek w sumie 92 mln zł to wielki trudnosc dla spółek, które mimo wszystko z trudem finansują swoją działalność. Przypomnijmy, że budżet TVP to ok. 1, piec mld zł, więc 62 mln zł to ponad 4 proc. przychodów. W sytuacji Polskiego Radia uszczuplenie przekroczy 5 proc. obrotów.

– W tej sytuacji równoczesne obciążenia wynikające ze zmian przepisów na temat podatku VAT, spowodują radykalne ograniczenie środków finansowych poswieconych na realizację ustawowych zadań – tłumaczono w liście.

Minister Skarbu Dawid Jackiewicz odpowiedzi nie udzielił az do dziś. O komentarz sluzace do sprawy poprosiliśmy TVP i MF. Jakim sposobem dotąd nie zaakceptowac odpowiedziano dzieki nasze pytania.

Jak udało nam się dowiedzieć nieoficjalnie, MF nie zaakceptowac chce uznać racji nadawców publicznych. 92 mln zł to jednakze kwota znacząca nie tylko na rzecz nich, ale i dla ministra finansów. Szczególnie, że tenze obiecał zwiększenie wpływów wraz z VAT. A gdy TVP i PR dostaną w przyszłym roku środki sposród nowej opłaty audiowizualnej, kwota może wciaz wzrosnąć. Uciecha toczy się więc na temat dużą stawkę. I finansową, i polityczną.