Temat: Gospodarka

🕓 19.06.2019
📂 Pieniadze
👁 123
🗨
Analitycy BZ WBK: emeryci wracają do pracy  Pieniądze

  • Projekt budżetu w 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska zaprezentuje propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem przewlekła przerwa
  • Gospodarka rośnie, jednak inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola pozyskuje znaną sieć kawiarni

Rośnie odsetek firm narzekających na niedobory pracowników, natomiast jednocześnie dane pokazują, że wzrost zatrudnienia nie jedynie nie słabnie, ale się nawet nasilił. Zdaniem analityków banku BZ WBK, to sugeruje, że przytłaczająca większość nowych emerytów wróciła do odwiedzenia pracy od razu po uzyskaniu uprawnień emerytalnych.

W styczniowej analizie ekonomiści agencji bankowej BZ WBK podkreślają, hdy sytuacja na polskim rynku pracy "pozostaje sporą zagadką". W "Makroskopie" przypomnieli, że rośnie część firm narzekających na niedobory pracowników, a jednocześnie informacje pokazują, że wzrost zatrudnienia nie tylko nie słabnie, ale wręcz nasilił się w ostatnich miesiącach.

"10000 minus" u starców. Starsze osoby zadłużone na uszy

Wzrost płac

Grudniowe dane o sektora zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw okazały się lepsze od prognoz. Rozwój płac przyspieszył w grudniu do 7, 3 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. "Przyspieszenie wzrostu płac miało miejsce pomimo mniejszej liczby dni roboczych jak i również było w zgodzie z naszą tezą, że pozycja rynku pracy już teraz generuje zwiększoną presję płacową" a mianowicie czytamy w analizie.

Zgodnie z oczekiwaniami BZ WBK, zatrudnienie wzrosło o 4, 6 proc. rok do roku, wobec 4, 5 w listopadzie (podczas gdy rynek spodziewał się 4, 5 proc. ).

"Statystyka zatrudnienia wydaje się nie reagować dzięki nasilające się braki energii roboczej w polskiej gospodarce krajowej. Nawet obniżka wieku emerytalnego w październiku nie była widoczna w tempie wzrostu zatrudnienia, co naszym zdaniem sugeruje, że przytłaczająca duża liczba nowych emerytów wróciła do odwiedzenia pracy momentalnie po osiągnięciu uprawnień emerytalnych" – odczytujemy w najnowszym wpisie analityków.

Co to oznacza? Według analityków, wystarczy odstąpić z pracy na 1 dzień i po nabyciu praw emerytalnych wznowić działalność zawodową.

Emeryci wracają do pracy

Według najnowszych danych ZUS, wnioski o przyznanie emerytury złożyło ok. 425 tys. osób, spośród czego wydano 313 tys. decyzji o wypłacie zaświadczania. W przypadku 82 tys. wniosków wydano decyzje odmowne. Zakład szacował, że mniej więcej 53 proc. wnioskodawców to osoby nieaktywne zawodowo.

Źródło: BZ WBK Zatrudnienie w sektorze firm

Analitycy BZ WBK szacowali, że ok. 30 tys. wnioskujących było bezrobotnymi - obniżenie wieku emerytalnego usunęło ich z rejestrów urzędów pracy. Sytuację dzięki rynku pracy tłumaczą również zwiększonym napływem pracowników spośród Ukrainy oraz wzrostem nogi aktywności zawodowej. Mimo wówczas eksperci spodziewają się, iż faktycznie presji na sektorze pracy płace będą się czuły nawet więcej niż o 10 proc. rok do roku.

Źródło: BZ WBK Liczba emerytów: świadczenie wypłacane przez ZUS

Brakuje rąk

Według Łukasza Kozłowskiego, głównego ekonomisty Pracodawców RP zatrudnienie po Polsce rośnie, ale w wolniejszym tempie niż powiększa się zapotrzebowanie na zatrudnionych na polskim rynku.

- Ten narastający rozdźwięk pomiędzy popytem a podażą pracy powoduje, że spółki coraz dotkliwiej odczuwają brak rąk do pracy. Po niektórych przypadkach zaczyna się to nawet stawać zaporą dla nowych inwestycji, jakich przedsiębiorcy nie chcą osiągać w sytuacji, gdy u dołu znakiem zapytania staje sposobność zatrudnienia dodatkowych pracowników potrzebnych do realizacji danego planu - mówi Kozłowski i dodaje, że ponadto może to jednak stanowić impuls do inwestowania w takie technologie i rozwiązania, które pozwalają na zastępowanie pracy człowieka.

Rewolucja w sklepowych zakupach. "Taka technologia nie istniała"

- Możemy oczekiwać, że faktycznie długo jak utrzymywać się będzie dobra koniunktura gospodarcza, zatrudnienie będzie dalej rosło. Tempo tego wzrostu stanie się jednak coraz mniejsze spośród uwagi na negatywne oddziaływanie czynników demograficznych oraz niskie bezrobocie. W obecnych postanowieniach głównym źródłem wzrostu zatrudnienia może być aktywizacja ludzi dotychczas biernych zawodowo oraz napływ pracowników z zagranicy - dodał.

Ekspert Pracodawców RP przestrzega też, że niezaspokojone zapotrzebowanie dzięki pracowników może prowadzić do coraz szybszego wzrostu płac. - Można oczekiwać, iż w ujęciu nominalnym po sektorze przedsiębiorstw osiągnie pan nawet 10 procent dwanaście miesięcy do roku. Konkurencja rynkowa między pracodawcami systematycznie się zaostrza, an od jakiegoś czasu źródłem dodatkowej przemocy płacowej są również rosnące ceny - dodaje.

Źródło: GUS Przeciętne wynagrodzenie brutto w odcinku przedsiębiorstw

Autor: john67elco
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
GPW- prognozy Investors TFI dzięki 2017 rok
W środę, 15 lutego, w warszawskiej giełdzie wiało lekką nudą. I jedynie naprawa nastrojów w drugiej połówce sesji pozwoliła głównym indeksom GPW zakończyć dzień na niewielkim plusie. Koniem pociągowym…...
Gotówka, fintech, bankomaty - wyrok prezesa Diebold Nixdorf
Od lat mówi się o tymże, że za kilka lub kilkanaście lat gotówka może zniknąć. Zdaje się wówczas potwierdzać fakt, iż ciebie dążą do obrotu bezgotówkowego, gdyż służy to transparentności transakcji.…...
Franciszek apeluje o realizację porozumienia klimatycznego  Ze świata
Auto papieża Franciszka sprzedane w aukcji. Imponująca kwota Papieska rezydencja otwarta. Franciszek odchodzi z Castel Gandolfo Kolej apeluje i wprowadza ważne zmiany. Przez Światowe Dób Młodzieży Papież nie przyjął…...
CSIOZ zerwało umowę na przeprowadzenie systemu e-Zdrowie
Pakiet onkologiczny mnoży zapytania. Będą dodatkowe zadania, lecz czy także pieniądze? Rewolucja w aptekach. Zniknie zawód technika farmaceutycznego? Ministerstwo kontra e-papierosy. "Należy chronić dzieci i młodzież" Choroby nowotworowe…...
Co zrobić, by uniknąć napadu hakerów  Tech
W ostatnich kilku tygodniach dociera do nas coraz większą ilość wiadomości informacji o atakach hakerskich. Ich ofiarami są metrów. in. klienci banków. Doradzamy co zrobić, by ustrzec się przed nimi jak…...
Brexit - komentarze brytyjskiej alei - opinie Brytyjczyków
Choć w Londynie według wczorajszych nawałnicach nie dzierży już śladu i świeci słońce, wielu Brytyjczyków widzi ten dzień tylko w czarnych barwach. Brexit stał się faktem. Zazwyczaj pełna ludzi Oxford Street…...
Berlin - komunikacja miejska, U-Bahn, S-Bahn, historia
Komunikacja miejska w Berlinie wówczas 10 linii metra, 22 linie tramwajowe, 151 autobusowych, 6 tras promowych jak i również 15 linii S-Bahn. Takimi ostatnimi zarządza spółka-córka niemieckiej kolei Deutsche Bahn, pozostałymi…...
Ambasador Wielkiej Brytanii: nikomu nie zamkniemy drzwi przed nosem
Nie stanie się zwodzonego mostu na kanale La Manche. Cenimy to, co wnoszą do Obszernej Brytanii obywatele krajów "27", w tym Polacy. W pewno nie zamkniemy nikomu drzwi przed nosem a mianowicie…...
Nie znaleziono