Jest 500 zł, ale "może lepiej, jeśliby było np. 300 zł". Zbyt kosztowna inicjatywa?

🕓 14.06.2019
📂 Pieniadze
👁 224
🗨
«500 zł na dziecko to dobra inicjatywa, ale zbytnio kosztowna»  Pieniądze

Rodzina 500 plus wówczas dobra inicjatywa, ale nazbyt kosztowna. Może niedobrze, hdy padła kwota 500 złotych, może lepiej, gdyby była ona niższa, np. 300 zł. Teraz trudno się z tego wycofać a mianowicie mówił w programie "Otwarcie Dnia" Paweł Sołtys spośród Programu III Polskiego Radia. Zdaniem ekonomisty Marka Zubera rząd PiS oprócz przedłożenia dodatku na dzieci na pewno podniesie kwotę wolną od czasu podatku.

Goście "Otwarcia Dnia" komentowali m. in. apel premier Beaty Szydło na Facebooku, aby aktywnie włączyć się do sporządzania ostatecznej wersji programu Familia 500 plus i transportować swoje opinie.

Zbyt kosztowne

Szydło o 500 złotych na maluch: pierwsze wypłaty po pierwotnym kwartale przyszłego roku

- Zapytałbym panią premier, czy nie można byłoby tegoż samego efektu wzrostu dzietności uzyskać niższym kosztem. Zdaje się, że 180 mld zł netto wydanych na przestrzeni 10 lat to dość duża suma jak na przykład na szacowany przyrost, innymi słowy mniej więcej 280 tys. dzieci - mówił Ryszard Sołtys z Programu III Polskiego Radia.

Jak dodał, program Rodzina pięć stów plus to "dobra inicjatywa, ale zbyt kosztowna". - Może nie dobrze, że padła kwota 500 złotych, może lepiej, gdyby była ona niższa, np. 300 zł. Teraz trudno się z tego wycofać. Tenże program można skroić tak, żeby efekty były jednakowe, ale koszty niższe - zaznaczył.

Zuber przypomniał, iż ten program nie wydaje się jeszcze ostatecznie określony. - Możliwe są jeszcze jakieś zmiany, choćby w kwestii tego, jak będzie rozliczało się dopłatę 500 zł w stosunku do innej pomocy, spośród jakiej ewentualnie jakaś rodzina korzysta - dodał.

Zuber uważa, że dwa pomysły, które padły po kampanii wyborczej PiS, pozostaną niewątpliwie zrealizowane. - 1-wszy to dopłata 500 zł na dziecko, a dalszy to podniesienie kwoty nieograniczonej od podatku - wymieniał.

Według niego sumę wolną należy podnieść, ale "nie w jednym posunięciu, bo to za dużo kosztuje". - Jeśli dzisiaj Mateusz Morawiecki [minister rozwoju - red. ] mówi, że tenże proces będzie podzielony na kilka etapów, prawdopodobnie dzięki najbliższe cztery lata, wówczas jest to dobra wiadomość. To jest bezpieczniejsza postać realizacji tych pomysłów - podkreślił ekonomista.

Dodał, że w 2016 r. PiS bardzo mocno skupi się na zwiększaniu przychodów. - Chodzi mi tu o VAT i dopiero co nałożone podatki. Ja nie zaakceptować mam nic przeciwko podatkowi bankowemu, ale akurat teraz jest to dodatkowe obciążania dla banków. Nie posiadam żadnych wątpliwości, że po bardzo dużej części to zostanie przerzucone na kontrahentów - tłumaczył.

Prace nad podatkiem bankowym trwają dalej. Nie zaakceptować udało się odrzucić wniosku

Klienci zmienią banki?

Premier Beata Szydło powiedziała w niedzielę w programie "Kawa w Ławę" w TVN24, iż "wielkie korporacje finansowe usiłują nas wszystkich szantażować". - Uderzamy w przedsiębiorstwa finansowe, bo dzisiaj Polacy mają najdroższe opłaty bankowe, najdroższe marże, usługi urzędowe są jednymi z najdroższych na starym kontynencie - mówiła o podatku bankowym szefowa rządu.

- System finansowy na terytorium polski był dość nisko opodatkowany, mnie osobiście w najwyższym stopniu martwiło to, że próba rozpoczęcia dyskusji na a temat spotykała się z atakiem - komentował Zuber.

Sołtys nie dostrzega szantażu instytucji finansowych. a mianowicie Część kosztów na pewno poniosą klienci, tylko adekwatnie z teorią ekonomii ciężar każdego podatku nałożonego w jakieś dobro, w zależności od popytu, rozkłada się na producenta tego dobra i dzięki konsumenta - wyjaśniał.

- Pozytywnym efektem datku bankowego może być redefinicja konkurencji w bankowości, która to w tej chwili wydaje się być bardzo niska. Jeżeli pojawia się podatek i cząstka banków będzie chciała go przerzucać na klientów, wówczas ciekawe, czy klienci są skorzy do zmieniana własnych instytucji - mówił Sołtys.

Autor: BJv
Związane z
Pieniadze
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
500 plus - czy dziewczyny rezygnują z pracy
Kobiety rezygnują z roboty z powodu programu Bliscy 500 plus? - To całkowicie nieuprawnione twierdzenie a mianowicie mówi Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i strategii społecznej. Jej zdaniem, choć liczba osób nieaktywnych…...
2017 rok na GPW - ile wygenerowali inwestorzy
Warszawska giełda przeprowadziła doświadczenie udziału inwestorów w obrotach instrumentami finansowymi. Największy uczestnictwo w obrotach na Głównym Rynku akcji znów mieli inwestorzy zagraniczni. Jednak wspólnicy indywidualni wygenerowali 16 proc. obrotów, a…...
12 listopada dniem wolnym od momentu pracy - decyzja Sejmu
Dziś Sejm ponownie zajmie się ustawą o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania za pośrednictwem Polskę niepodległości, które ma przypaść już za kilka dni - w poniedziałek, 12 listopada 2018…...
100 lat Polsko. O naszym pisała prasa 100 latek temu w 1918 roku
Lato 1918 roku. Do oporu wojny zostało jeszcze kilka miesięcy. Do niej skutki odczuwają wszyscy. Gospodarka jest w stanie rozkładu, co odbija się dzięki przedsiębiorcach i zwykłych osobach. Fabryki padają, ceny…...
100 lat Polsko. Dziennikarze po II RP - jak wiele zarabiali
Zawód dziennikarza ukształtował się w latach dwudziestolecia międzywojennego. Wtedy również został ustawowo zdefiniowany. Polska branża wydawnicza, jak duża liczba branż w ówczesnej Polsce składała się z 3 całkiem innych systemów prasowych. Mnogości tytułów…...
Nie znaleziono