Petenci SLD-UP zarejestrowani we wszelkich okręgach wyborczych

Category: inne
27 lipca, 2020

Koalicyjny komitet wyborczy SLD-UP zarejestrował listy kandydatów na eurodeputowanych we wszystkich trzynastu okręgach – poinformował w konferencji prasowej w środę Janusz Zemke (SLD).

„Listy SLD-UP zostały zapisane we wszelkich trzynastu okręgach. Mamy wszędzie pełną pulę dziesięciu kandydatów, co oznacza, że razem po eurowyborach będzie kandydowało sposród naszych list 130 osób” – mówił Zemke.

Jakim sposobem dodał, ponizej listami kandydatów SLD-UP podpisało się niemal 240 tys. osób. „Pięć lat wstecz takich podpisów mieliśmy około 85 tys. ” a mianowicie powiedział Zemke.

Obecny dzieki konferencji prasowej szef klubu Lewicy Wojciech Olejniczak nawiązał do rozpoczynającego się w środę w Warszawie kongresu Europejskiej Partii Ludowej (EPL).

„Z jednej witryny politycy PO uważają, że rozpoczynający się dziś na warszawskim rynku kongres EPL nie ma zero wspólnego sposród kampanią wyborczą Platformy przed wyborami sluzace do PE. Z drugiej strony podkreślają, że wielu liczących się polityków europejskich przyjechało do Warszawy” – mówił.

Jak dodał, to prawda, że wydaje sie tam kilkunastu polityków, którzy sprawują władze w swych krajach. „Ale to nie jawi sie byc cała wierchuszka europejska” a mianowicie podkreślił Olejniczak. Jak zaznaczył, w Warszawie nie ma polityków, którzy sprawują władzę np. przy Hiszpanii, Portugalii, Austrii. „Nie ma też na tym kongresie premiera Wielkiej Brytanii Gordona Browna, który przebywał w czwartek w Warszawie na spotkaniu bilateralnym” – zauważył.

„Chcę podkreślić, że to nie jest tak, że Europą rządzą jedynie chadecy jak i równiez to nie jest tak, że w przyszłości w PE mają być reprezentowani wylacznie i wyłącznie konserwatyści. To byłoby bardzo złe i bardzo fałszywe” – podkreślił szef lokalu Lewicy.

Jakim sposobem mówił „Polska powinna być reprezentowana w PE poprzez lewicę jak i równiez reprezentację SLD-UP”. Jego zdaniem daje to gwarancję realnego wpływu polskich eurodeputowanych na działania PE przez „największą frakcję w następnej kadencji PE, czyli frakcję socjaldemokratyczną”.

Na początku czerwca br. obywatele UE wybiorą swoich przedstawicieli do PE. W Polsce eurowybory odbędą się 7 czerwca.

Obecnie największą frakcję polityczną w PE tworzy Europejska Partia Ludowa (Chrześcijańscy Demokraci) wraz z Europejskimi Demokratami. Drugą w kolejności jest Grupa Socjalistyczna (PES). Polscy europosłowie wybrani wraz z list SLD należą sluzace do grupy socjalistycznej, eurodeputowani WEDLUG do chadeckiej. PAP)

mzk/ par/ gma/