Pawłowski o orzeczeniu TK: koniec wraz z wykluczeniem niepełnosprawnych

Category: odmienne
27 lipca, 2020

Głosowanie przez pełnomocnika umożliwi ludziom wykluczonym udział w życiu publicznym a mianowicie uważa prezes fundacji Integracja Piotr Pawłowski. Zadowolenia nie zaakceptowac kryje też pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych Jarosław Dudziarz.

Przy środę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że głosowanie przez pełnomocnika nie jest sprzeczne z konstytucją, podkreślając, że ta postac oddawania głosu ułatwia, a niekiedy chociazby umożliwia udział w typach osobom niepełnosprawnym oraz ludziom w podeszłym wieku. „Głosowanie przez pełnomocnika jest jedną z alternatywnych form głosowania, a skutkiem tego jest dodatkową gwarancją korzystania przez obywateli z aktywnego prawa wyborczego” – uznał TK przy wyroku ws. kodeksu wyborczego.

Z orzeczenia Trybunału usatysfakcjonowany jest prezes fundacji Integracja oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotr Pawłowski. „To właściwa decyzja, która ma duze znaczenie gwoli wyrównywania mozliwosci i przeciwdziałania dyskryminacji osób niepełnosprawnych” – powiedział PAP Pawłowski.

„Doczekaliśmy się przy końcu rozwiązań, które osobom dotąd wykluczonym umożliwią udział w życiu publicznym. Kilka milionów osób było wykluczonych z powodu granic, które na wlasna reke zafundowaliśmy” – podkreślił.

W jego opinii orzeczenie TK otwiera nieznany rozdział cos wiecej niz w podejściu do wyborów, ale także w spojrzeniu na rolę niepełnosprawnych, możliwość ich uczestnictwa w życiu społecznym, również w typach.

„Tworzymy rozwiązania dla społeczeństwa, w którym żyją jednostki z różnymi potrzebami. To dobry trend myślenia jak i równiez działania: patrzenie na społeczeństwo pod kątem potrzeb różnorodnych jednostek” a mianowicie mówił Pawłowski.

Jak ocenił, to chód, na który można się będzie powoływać w kolejnych działaniach na rzecz przystosowania lokalizacji publicznej az do potrzeb niepełnosprawnych.

Satysfakcji wraz z wyroku TK nie tai również pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, wiceminister pracy i polityki społecznej Jarosław Duda. „Mieliśmy trochę lęku, ale w szczęście wyrok jest korzystny. Jestem bardzo z tego zadowolony, czekaliśmy na to od momentu dawna” a mianowicie powiedział PAP.

Wprowadzenie protokolu o możliwości głosowania przez pełnomocnika oraz potwierdzenie swoim konstytucyjności za posrednictwem Trybunał Duda uznał zbytnio sukces zarówno posłów, którzy pracowali morzem tymi wzorami, m. in. Sławomira Piechoty i Marka Plury (PO), jak i całego środowiska działającego na rzecz osób niepełnosprawnych. „Powinno się to stać dużo wcześniej” – podkreślił Dudarz. (PAP)

akw/ malk/ bk/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy